Yandex Metrika

Halaçoğlu'ndan Şok İddialar

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı MHP’li Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, tasarıya tepki gösterdiği konuşmasında, şok bir iddiada bulundu

Halaçoğlu'ndan Şok İddialar
11 Kasım 2012 Pazar 13:48

TBMM’de muhalefet hükümeti son dönemde onlarca kilise açmakla suçladı. Açılan kiliselerden birinin caminin yanı başında olduğu ileri sürüldü. Bursa’ya, Kütahya’ya, Isparta’ya metropolit atandığı iddia edildi.

Büyükşehir Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri dün de geç saatlere kadar sürdü. Aralarında Van ve Mardin’in de bulunduğu 13 yeni ilin büyükşehir yapılması, büyükşehir belediyelerinin sınırlarının tüm ili kapsayacak şekilde genişletilmesi ve buralardaki köylerin kapatılarak mahalleye dönüştürülmesini öngören tasarıya özellikle MHP çok büyük tepki gösteriyor.

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı MHP’li Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, tasarıya tepki gösterdiği konuşmasında, şok bir iddiada bulundu. Halaçoğlu, Türkiye’de son dönemde 51 tane kilise açıldığını ileri sürerek “Hatta Alaçatı’da caminin yanını -bir tarafını da- kilise yaptınız. Onu da bir yana bıraktım, Batı Trakya’daki müftünün atanmasını bile sağlayamazken, siz, tuttunuz, Bursa’ya, Kütahya’ya, Isparta’ya metropolit atadınız ve bunlara ayin yaptırdınız orada Hristiyan nüfus olmamasına rağmen, taşımayla” dedi.

Yusuf Halaçoğlu’nun şok iddiaları şöyle: 

“Orada diyorsunuz ki: “İdari ve mali özerklik veriyoruz, bütün ili kapsayacak şekilde bir belediye başkanına.” Peki, vali ne iş yapacak? İki gün sonra yasa çıkarıp valiyi seçilmiş bir kişi olarak mı nitelendireceksiniz? Veya onu da bir yana bırakıyorum, bunun dışında önceki taslağınızda eğitim kurumları açmak gibi bir ifade kullanmıştınız, şimdi kaldırdınız. Bir yasayla eğitim kurumları açma konusunu, yeniden, geri getirmeyeceğinizi nereden bileceğiz, nasıl inanacağız buna? Yaptığınız bütün şeyler bu çerçeve içerisinde.

Bakın, Sayın İçişleri Bakanımız da burada, Millî Mücadele sırasında Yunan Komutanı’nın gelip karargah olarak belirlediği Zeytinbağı kasabasını, şehrini, ilçesini neden Trilye yaptınız yeniden ve Sayın Bakan neden bunu imzaladı?

Ayrıca, elli bir tane kilise açtınız. Hani, bu, sadece tarihî nitelikte bir onarımın ötesine geçti. Hatta Alaçatı’da caminin yanını -bir tarafını da- kilise yaptınız. Onu da bir yana bıraktım, Batı Trakya’daki müftünün atanmasını bile sağlayamazken, siz, tuttunuz, Bursa’ya, Kütahya’ya, Isparta’ya metropolit atadınız ve bunlara ayin yaptırdınız orada Hristiyan nüfus olmamasına rağmen, taşımayla. Bana söyler misiniz -Selanik’i işte, dün itibarıyla kaybedişimizin 100′üncü yılıydı, elimizden çıktığının 100′üncü yılıydı- 100′üncü yılında Atina’da, Selanik’te niye bir cami açtırıp da buna karşılık bir cuma namazının kılınmasına bile müsaade ettiremiyorsunuz?

Şimdi, niye, gizli olarak yapıyorsunuz bu kiliseleri? Metropoliti atarken bunları gizli olarak yapıyorsunuz. Niye açıktan söyleyemiyorsunuz bunları? Çünkü böyle yaptığınız zaman, demek ki, kendi psikolojinizde, kendi içinizde de birtakım konularda sıkıntılar duyuyorsunuz. Bunu, bu şekilde yapmanız, açık açık yapmamanız, sizin, aslında, demokratik olmadığınızı gösteriyor. Sizin, aslında, böyle hareketiniz, “saman altında su yürütme” şeklinde nitelendirilebilecek bir konuyu gündeme getiriyor. O zaman, siz, büyükşehir belediyesiyle ilgili yapmış olduğunuz bu yasada hem korucuları hem orada yaşayan askerleri -oradan çıkmış, o köylerden çıkmış askerleri- mahalle haline getirmekle büyükşehire bağlıyorsunuz ve onların baskısı altında bırakacaksınız. Hangi köy korucusu kalacak o zaman bu büyükşehirlerin güdümünde veya onların altında kalan bir şekilde nasıl görev yapacaklar?

Diğer taraftan, yine, buna bağlı olarak, büyükşehirlerde öyle bir şey yapıyorsunuz ki kültür denilen bir anlayışı da ortadan kaldırıyorsunuz. Eskiden bir köy kültürü vardı. Bütün literatürümüzden artık köylülerle, köyle ilgili bütün kayıtlar çıkacak, “köylüm” kelimesi çıkacak artık ortadan. Bununla bağlantılı pek çok kültür değerlerimiz ortadan kalkacak. Mahalle haline getirdiğinizde, kozmopolit olarak herkes gidip oturacak. Halbuki bir köyde, o köyün kendi akrabalar ve çerçevesi ancak oraya getirip, yerleştirilebilir. Gidin bakalım, bir köyden arazi alabilir misiniz? Alamazsınız, çünkü vermezler ama şimdi mahalle haline getirdiğinizde garip bir topluluk yaratacaksınız.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.