Hasan Mezarcı Kimdir? (Hasan Mezarcı Öldü mü?)

Hasan Mezarcı'nın hayatını kaybettiği iddia edildi. Haberi gören vatandaşlar ise Hasan Mezarcı ölüp ölmediğini merak etti ve araştırmaya başladı. Bir çok sosyal medya hesaplarında ölüp ölmediği konusunda çelişkiler vatandaşların da dikkatini çekti. Peki Hasan Mezarcı Öldü mü?

Gündem 06.12.2020, 17:44 06.12.2020, 23:47
Hasan Mezarcı Kimdir? (Hasan Mezarcı Öldü mü?)

Hasan Mezarcı öldü mü? merak konusu oldu. Sosyal medya hesaplarında ölüp ölmediği konusunda çelişkiler merak konusu uyandırdı. Gazeteci Hakan Aygün yaptığı paylaşımda Hasan Mezarcı'yla konuştuğunu ve Mezarcı'nın bu iddiayı yalanladığını belirtirken bir çok sosyal medya kullanıcısı öldüğü yönünde paylaımda bulundu.

Hasan Mezarcı Kimdir?

11 Mayıs 1954 tarihinde Düzce‘nin Aydınpınar Köyünde doğan Hasan Mezarcı, İlkokuldan sonra Düzce Merkez Kur'an Kursu'nda hafızlık yaptı ve İmam-Hatip Okulu‘na girdi. İmam-Hatip'i bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kazanan Mezarcı, İlahiyat okurken medrese tahsili de aldı. Öğrencilik yıllarında müezzinlik ve imamlık yaptıktan sonraki yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nda ve Tarım Bakanlığı‘nda memurluk yapan mezarcı, Müftülüğe Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde başladı.

Askerliğini yaparken yedek subay olarak, Adana 6. Kolordu Komutanlığı'nda Basın ve Halkla İlişkiler subayı vazifesinde bulunan Hasan Mezarcı, Askerlik görevi ardından Sakarya'nın Akyazı ilçesine müftü olarak atandı ve daha sonra da İstanbul'un Ümraniye ilçesinde tayin edildi. 6 Kasım 1991 tarihinde İstanbul'dan Refah Partisi milletvekili adayı olarak seçimlere giren Mezarcı, 6 Kasım 1991 – 24 Aralık 1995 tarihleri arasında 19.dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev yaptı.

Hasan Mezarcı yakın tarihle açıklamaları ile dikkatleri çekti ve bu sebeple partisinden ihraç edildi ve daha sonra hapis cezasına çarptırıldı ardından ise Cezaevindeyken psikolojik ve biyokimyasal işkenceye maruz kalarak akıl sağlığını yitirdiği iddia edildi.

1997 yılında çıktığı cezaevinde yatarken Allah tarafından peygamber ilan edildiğini belirterek kendisini Mesih ilan eden Mezarcı, hapishaneden çıktıktan sonra Almanya‘ya göç etti. Üç yıl aradan sonra televizyonlarda kendisi bu sefer kulağında küpeleri, bileklerinde bilezikleri, boynunda kolyesi, sarıya boyattığı uzun saçları, elinde bastonu, tepeden tırnağa altın sarısı entarisi ile görüldü. 

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin ‘Atatürk‘ün manevi şahsiyetine hakaret' suçundan kesinleşmiş 1 yıl hapis cezası alan Mezarcı, yaklaşık 3 yıl yaşadığı Almanya‘dan 9 Nisan 2001 tarihinde Türkiye‘ye dönünce cezasını çekmesi için gönderildiği Edirne'nin İpsala Kapalı Cezaevi'nde de 3 ay yattı. Daha sonra Ceza İnfaz Kanunu hükümlerine göre cezasını tamamlayarak 6 Mayıs 2002′de tahliye oldu.

Hakan Aygün’e bağlanan Mezarcı iddiaları yalanladı.

Gazeteci Hakan Aygün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu iddiaları yalanlarken Mezarcı ile görüştüğünü ifade etti. Aygün, “Hasan Mezarcı’yla konuştum; öldüğü iddialarını yalanladı

Yorumlar (0)
hafif yağmur