Alexa

HSYK: 'Düzenlemeler anayasaya aykırı'

(HSYK) Başkan Vekili Ahmet Hamsici, kurulun yapısında değişiklik öngören düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğunu savundu.

HSYK: 'Düzenlemeler anayasaya aykırı'
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Ahmet Hamsici, kurulun yapısında değişiklik öngören düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Hamsici, AKP'nin Meclis'e sunduğu Adalet Bakanı'nın kuruldaki yetkilerini geniş şekilde artıran tasarıyla ilgili olarak kişisel görüşleri olduğunu belirttiği 66 sayfalık açıklama yayımladı.

Açıklamada 'Kanun değişikliğiyle kurulun Adalet Bakanlığı'na bağlanacağı' belirtildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, açıklamada öne çıkan bazı noktalar şöyle:

"Anayasa referandumu ile değişen HSYK’nın Venedik kriterlerine göre değiştirilmesi Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir."

"Söz konusu değişiklikle dönüştürme ve siyasallaştırma açıkça görülmektedir. Adalet Bakanı ve Müsteşarı'nın HSYK’da yer almasının daha önce yapılan açıklamalara terstir."

"HSYK’nın yargı bağımsızlığı açısından önemli unsur olan etkin itiraz sistemini ortadan kaldırmaktadır."

"Adalet Bakanlığı kurul üzerinde böyle bir yetkiye sahip olması, kurul üyelerinin yürütme organına bağlı hale getirecektir."

" Kurul'da görev yapacak müfettişler hakimler, genel sekreter yardımcıları, teftiş kurulu adayların belirlenmesinde yetki Adalet Bakanlığı’na bırakıldığından, HSYK’nın bağımsızlığını ortadan kaldıran bir düzenlemedir."

"Düzenleme ile Kurul Adalet Bakanlığı’na bağlanıyor. Düzenleme Anayasa’nın hukuk devleti ilkesine aykırıdır."

BBCGüncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 23:14
YORUM EKLE