Hüseyin Kurt; Kuş Cennetinde Yanlış İşler

'Kuş Cenneti' veya 'Kızılırmak Deltası', eskiden ise “Bafra Balık Gölleri” olarak geçen ve Turizm cenneti olması beklenen bu yere dikkat çeken bir yazı kaleme alan Yazar Hüseyin Kurt, önemli uyarılarda bulundu.

Gündem 12.02.2021, 11:36 12.02.2021, 21:44
Hüseyin Kurt; Kuş Cennetinde Yanlış İşler

"Cennette doğdum! Yalan da değil. Şimdilerde “Kuş Cenneti” diyorlar köyüm Yörükler’e. Bazıları “Kızılırmak Deltası” diyor. Eskiden haritalarda “Bafra Balık Gölleri” diye geçerdi.Cennet, delta adı sonradan kullanıldı." ifadeleriyle başladığı makalesinde önemli bir konuya parmak basan Hüseyin Kurt, bölge halkının içinden geçenlere tercuman olurkenyetkilileri de uyardı.

Yazar Hüseyin Kurt; Geçtiğimiz günlerde bölgeye dair birçok tez ve makale okudum. Birçok yer adı yanlış yazılmış. Sadece akademik çalışmalarda değil devlet kurumlarında da yanlışlar var! Birçok yerde Geleriç adı Galeriç olarak geçiyor. Basına verilen demeçlerde bile yanlış bir şekilde “Galeriç” adı geçiyor. Bunun aslı Geleriç’tir. Bu isim 14. 15. ve 16. Yüzyıl Osmanlı kayıtlarında olduğu gibi 1945 yılı haritalarında da Geleriç olarak geçmek. Bir başka isim yanlışı da göl adlarında! Ulu Göl’ün adı yanlış bir şekilde Balık Gölü olarak yazılıyor. Buradaki göllerin adı Bafra Balık Gölleri. Her gölün ise ayrı bir adı var. Bir de Horhor deresi peydah oldu!"

Yüzlerce yıldır Balık Gölü Kanalı olan Uzun Göl’ün denize dökülen eskiden göl uzantısı DSİ’nin gölü kuruturcasına yaptığı derinleştirmeler ile kanala dönüşen yere birileri “dere” demeye başladığını belirten Kurt, "Dere dediğin akar, bu ise kanal! Nasıl veya kim aptalca “Horhor Deresi” adı koydu da tabelalara yansıdı kimse bilmiyor! Bölgede başka hatalarda var! Goga (Juncus Acutus) olarak adlandırılan ve çiçekçiler tarafından talep gören kamış benzeri bitki! İstilacı bir bitki! Hayvanlar bile yemez. Kuruduğunda ise çıra gibi yanıcı oluyor. Bölgede goga 1975’lerden beri sökülüp kurutulup çiçekçilere satılıyor." dedi.

Son yıllarda basiretsiz ve bilgisiz bürokratlarla, hayatında hiç goga görmemiş Milli Parklar goganın söküm alanlarını bölgelere ayırıp nöbetleşe söktürtmeye başladığını dile getiren Hüseyin Kurt, 45 yılda nesli söküm ile tükenmeyen istilacı goga birden değere bindi! Lafta değil gerçekten öyle! Milli Parklar ve hayatlarında hiç goga görmemiş bölgedeki sorumlu işgüzar bürokratlar yüzünden Türkiye’de goga fiyatı arttı. Söken kişi sayısı azaldı. Nihayetinde bu goga ülkede 2-3 bölgede var! Sonunda ne oldu biliyor musunuz? Gogayı alan çiçekçiler goga yerine Çin’den dolarla bambu çubukları almaya başladı! Şaka gibi! Bu gidişle köyde goga sökenler de sökmez olacak! Sonra mı? Gogalar bölgeyi istila edince de üstüne para verip söktürtürler belki!" dedi. 

Bölgede bir başka sorun olduğunu da belirten Kurt, bölgede domuz sayılarının arttığını, çiftçilerin bu konuda dertli olduğunu, sülek avuna izin verilmediğini, aç kalan domuzların köylünün mısır tarlasına saldırdığını belirterek; "Bu gidişle insanlara da saldırışa şaşırmam. Sorumlu? Sorumlu işgüzar bürokratlar! Domuzu vurdurtmayan yemini de versin!" dedi.

Bölgede yüzlerce yıldır iki ilçeyi birleştiren yolun kapalı olduğunu belirten Hüseyin Kurt, "İnsanlara “Cennet göreceksiniz”, “Kuş göreceksiniz” diyerek bölgeye gönderilenlerin cenneti anlamayıp, kuşları çıplak gözle göreceklerini sanmalarından dolayı kapalı! Bölgeyi UNESCO’ya sokacağız diyerek milyonlarca turisti oraya götüreceğiz diyenlerin UNESCO’ya sokarak bölgeyi koruma hedefi ile bölgeye kontrolsüz gelenleri engellemek için yol kesen, yol kapatanlardan dolayı kapalı!

Neden mi kapalı? Hem insanlara “gelin” dediniz hem de “çok geldiniz doğal yapı bozuluyor” dediniz! Köylünün tapulu arazisinde davaları fırsat bilip hem çaldınız hem oynadınız! Neye yaradı? Avcıların cirit attığı bölgeye kuş fotoğrafçılarını sokmadınız! Halen daha giremiyorlar! Köyümüz burası köyümüz! Siz gelmeden kimsenin bilmediği, 120 yıldır koruyup kolladığımız köyümüz! Eskiden köylü korurdu oraları! Hüseyin Kurt'un Kuş Cennetinde Yanlış İşler başlıklı makalesinin tamamını okuyun! Makalenin altına Mutlaka yorum yazın! YAZNIN TAMAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (2)
murat sağlık 5 ay önce
Doğru söze ne denir. Rant peşinde koşanların dalevereleri bitmek bilmiyor. Bundan sonrada bitmeyecek. Hüseyin kardeş çok güzel ifade etmiş sorunları. Kuş Cennetinde yanlış işler başlıklı yazısı bölge insanlarının da dikkatini çekti. Teşekkürler
Aysel Başak 4 ay önce
Kuş cenneti Samsun'un önemli trizm yerlerinden birisidir. Bu güzzeliği yok etmeye çalışanların Allah belasını versin, Hüseyin Kurt Kardeşimizin eline sağlık.