Alexa

Huzurevlerinde seçim sandıkları kurulacak...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'de 25 ilde bulunan yaşlı bakım merkezleri ve huzurevlerinde sandıklar kurduklarını belirterek, "Bu ilk defa bu yıl yaptığımız bir düzenleme" dedi.

 Huzurevlerinde seçim sandıkları kurulacak...
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'de 25 ilde bulunan yaşlı bakım merkezleri ve huzurevlerinde sandıklar kurduklarını belirterek, "Bu sandıklarda oy verebilecekler yaşlılarımız ve engellilerimiz. Bu ilk defa bu yıl yaptığımız bir düzenleme" dedi. 

Yunus Emre Kültür Merkezinde, Keçiören Belediyesi ile yapılan "Yaşlı ve Engellilere Yönelik Yatılı ve Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon Merkezi Binası Yapılması ve İşletilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü" imza törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile vatandaşlar katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, törende yaptığı konuşmada, projenin, çok önemsedikleri bir çalışma olduğunu, sosyal belediyeciliği ve devletçiliği ön plana çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

İslam, belediyelerin devletle birlikte çalışmazsa sosyal devlet anlayışının bir ayağının eksik kalacağını, sivil toplum kuruluşlarıyla da çok iyi işler yaptıklarını belirtti. Yaşlılara, engellilere ve kadınlara yapılan hizmetlerin son 10 yılda arttığına dikkati çeken İslam, Türkiye'nin bu anlamda dünyada sözü edilen ülkeler arasında olduğuna dikkati çekti.

Devlet bakımında olan çocukların yaşam alanlarının koğuş sisteminden çıkarıldığını, öncelikle aile yanında korunma ve bakım sistemini getirdiklerini anlatan İslam, koruyucu aile sistemine geçildiğini söyledi.

İslam, çocukların 4-6 kişilik evlerde kendilerine hizmet veren bakıcılarla ev ortamında yaşadığını, bu evlerdeki çocukların başarılarının arttığını ve mutlu olduğunu kaydetti.

Yaşlılarla ilgili huzurevlerinin yanı sıra evde bakım hizmetleri verildiğini, yaşlı maaşıyla evlerinde bakıma yönlendirdiklerini hatırlatan İslam, "Amacımız yaşlıları toplumdan koparmamak, uzaklaştırmamak sosyal hayatın içerisinde üretken bireyler olarak hayatlarının sonuna kadar mutlu yaşamalarını sağlamak" dedi.

Engelliler için kısa sürede çok fazla iyileştirmeler yapıldığını vurgulayan İslam, ulaşılabilirlik projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. İslam, engellilerin aileleriyle yaşamalarını sağlamaya çalıştıklarını, bu doğrultuda rehabilite çalışmaları olduğunu anlattı.

Keçiören'deki rehabilitasyon merkezinin diğer şehirlerde de olması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden İslam, son çıkarılan kanunla belediyelerle çalışmaları daha ileriye götürdüklerini bildirdi.

-"Proje, Türkiye'ye örnek olacak"

Keçiören Belediye Başkanı Ak ise sosyal hizmetler ve rehabilitasyon hizmetlerinin yer aldığı kampüste sosyal hizmetlerin tek çatı altında toplanacağını, projenin Türkiye'ye örnek olacağını söyledi.

Kampüsün dezavantajlı gruplar için oluşturulduğunu ifade eden Ak, son 12 yıldır Türkiye'de sosyal devletin ne olduğunu hükümetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkeye gösterdiğini belirtti. Ak, engelliler, yaşlılar ve kadınlarla ilgili bir çok projeye imza attıklarını dile getirdi.

-"İlk defa bu yıl yaptığımız bir düzenleme"

Programın ardından bir gazetecinin engelli ve yaşlıların oy kullanabilmesi için sandıkların merkezlere getirilmesine ilişkin sorusunu İslam, "Türkiye'de 25 ilde bulunan yaşlı bakım merkezleri ve huzurevlerinde sandıklar kuruyoruz. Bu sandıklarda oy verebilecekler yaşlılarımız ve engellilerimiz. Bu ilk defa bu yıl yaptığımız bir düzenleme. Bakım altında olan yaşlı ve engellilerimizin yüzde 70'ini yaklaşık 20 bin civarında insanımızın bu sandıklarda kendi bulundukları mekanlarda mahallelerde oy vermeleri sağlanmış olacak" şeklinde yanıtladı.

Seçimlerden çok önce Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) proje sunduklarını belirten İslam, projenin seçim sandıklarındaki yaşlı ve engellilerin tespit edilmesi ve okul girişlerinin rampalarla desteklenmesini, sandıkların da zemin katlara indirilmesini kapsadığını söyledi. İslam, YSK'nın bu seçime düzenlemeleri yetiştiremediğini, bazı illerdeki belediyelerle anlaşmalar yaparak rampa sistemini uygulamaya çalıştıklarını dile getirdi.

İslam, "Önümüzdeki seçimlerde proje ve alt yapı hazır, önümüzdeki seçimlerde bunu yapabilecek durumdayız. İlgili genel müdürlüğümüzde görme engelli vatandaşlarımızın yardımsız oy kullanabilmesi için de hazırlanan bir proje var. O da yine bu dönemde uygulanabilir durumda değil, ama önümüzdeki seçim süreçlerinde uygulanacak" dedi.

Daha sonra İslam ve Ak, protokolü imzaladı.

Yunus Emre Kültür Merkezindeki "18 Mart Şehitleri Anma ve Devlet Övünç Madalyası Takdim Töreni"ne de katılan Bakan İslam, Şehit Polis Memuru Hüseyin Gül, Şehit Topçu Er Sinan Dündar, Şehit Jandarma Başçavuş Erdinç Aydın, Şehit Jandarma Komando Onbaşı Mehmet Coşkun Kılıç, Şehit Jandarma Kıdemli Binbaşı Erhan Dikmen, Şehit Jandarma Astsubay Çavuş Ahmet Çağlar'ın aileleri ile Gazi Cemal Güvenç'e devlet övünç madalyası verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 15:53
YORUM EKLE