İGC Başkanı Dikmen: Hapis istemi tüm basını korkutmaya yönelik

Aralarında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın da bulunduğu 18 kişi hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezaları istendi.

Gündem 05.08.2015, 11:35 05.08.2015, 12:04
İGC Başkanı Dikmen: Hapis istemi tüm basını korkutmaya yönelik

Aralarında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın da bulunduğu Şok, Millet, Posta, Yurt, Bugün, Özgür Gündem, Aydınlık ve Birgün gazetelerinin sorumlu müdür ve yetkililerinden 18 kişi hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezaları istendi.

İddianame kabul edilirse bu gazeteciler, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, aynı olayla ilgili 39 gazeteye, Basın İlan Kurumu tarafından da ilan kesme cezası verildiğini hatırlatarak, “Bir tarafta yerel gazeteleri ciddi şekilde sarsacak ilan kesme cezaları, diğer tarafta 18 gazeteciye birden hapis tehdidiyle gazete ve gazetecilere gözdağı verilmek isteniyor.” dedi.

'KORKU SALMA, SİNDİRME'

Türkiye'de her gün basının üzerindeki baskılara yeni güçlükler, yeni baskılar eklendiğini iddia eden İGC Başkanı Dikmen, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Basın meslek ilkeleri uyarınca uzun yıllardır gazetecilik yapan kişiler ve aynı ilkeler doğrultusunda yayın hayatına devam eden gazeteler, birdenbire terör propagandası yapmakla suçlandı. Resmi ilan kesme cezası ve hapis istemi, tüm basını korkutma ve sindirme girişimidir. Halk, gerçekleri ne kadar acı olursa olsun öğrenmek zorundadır. Gazeteciler teröre değil, halkın haber ve bilgi alması adına halka hizmet eder. Geçmişte 100'e yakın gazeteci, çeşitli gerekçelerle hapse atıldı ve ülkemiz uluslararası arenada dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olarak nitelendirildi. Basın ve ifade özgürlüğü adına utanç verici bu tür olumsuz gelişmelerin artık yaşanmamasını temenni ediyor, meslektaşlarımızın yanında yer aldığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”
Yorumlar (0)