İstanbul Taksileri kime Peşkeş çekiliyor

İstanbul'da ticari taksiler İSTAKSİ olarak yeni bir döneme girerken Projeye taksiciler tepki gösterdi. Proje ihalesini İsrail-Amerikan ortaklığındaki Verifone şirketinin kazandığını ve ihaleyle ilgili şaibeler olduğu iddia edildi.

Gündem 13.11.2014, 10:34 13.11.2014, 12:06
İstanbul Taksileri kime Peşkeş çekiliyor
 İstanbul'da ticari taksiler İSTAKSİ olarak yeni bir döneme girerken Projeye taksiciler tepki gösterdi. Proje ihalesini İsrail-Amerikan ortaklığındaki Verifone şirketinin kazandığını ve ihaleyle ilgili şaibeler olduğu iddia edildi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakı ile İSPARK ve İSTAKSİ PROJESİ hayata geçirilmeye çalışılıyor.   Projeyle birlikte artık duraklarda telefon kullanılmayacak ve İstanbul ’daki 18 bin taksi tek bir çağrı merkezine bağlı olacak. Projenin en çok tartışılan noktalarından biri ise ihaleyi İsrail-Amerikan ortaklığındaki Verifone şirketi kazanması...VERİFONE Şirketi   6 milyon lira teminat vererek aldığı ihale kafalarda soru işaretine sebep oldu.  

Rekbet ortamının ortadan kaldırıldığını belirten  Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman Radikam Gazetesine verdiği demeçte 157 sayfalık teknik şartnameyi incelediklerini belirterek kendileri yakından ilgilendiren projenin kendilerine sorulmadan hazırlandığını söyleyen Duman şöyle konuştu: "Bazı maddeler var ki bizim çalışma özgürlüğümüzü tamamıyla kısıtlıyor. Biz tekelleşmeye karşıyız. İstanbul’un bütün taksileri, tek bir firmaya bağlanamaz, firma a olmuş, b olmuş, c olmuş hiç önemli değil bizim için. Tek bir firma olmasına, rekabet ortamının olmamasına, UKAME’den karar çıkartılıp hazırlıklarının çok önceden yapılmış olmasına, Belediye tarafından da bu firmaya yönlendirilmemize tepkiliyiz. Bu firmaya üyelik formu getirmeyen araçların hiç biri ruhsat alamayacak, bize ruhsat vermeyecekler 2015 senesinde. Bu bir haksızlık, çünkü ticaretin olduğu her yerde rekabetin olması gerekir, rekabetin olduğu yerde de bizim çalışan arkadaşlarımız, şoför arkadaşlarımız daha kazançlı olacaktır. Biz firmaların ihalelerle değil, rekabetle, piyasalarda yarıştırılmasından yanayız. Bizim seçme hakkımızın olması lazım. Bizim aracımız da iki tane call center projesine bağlı, insanların taksi çağırabileceği iki tane cihaz olması lazım. Şunu da belirteyim, call centerın çalışma şartnamesini okuduktan sonra kesinlikle kabul edilemez maddelerin olduğunu söyleyebilirim." 

Sistemsel sorunların olduğunu ifade eden Duman; proje ihalesinin İsrail-Amerikan ortaklığındaki Verifone şirketinin kazandığınıancak ancak şaibeler olduğunu söyledi. Duman İSTAKSİ projesinde sistemsel olarak uygulanabilirliğinin olmadığını savundu. Duman örnek vererek:

 "Misal olarak saat 22.00’da cuma, cumartesi işyerleri nerelerdir? Örneğin; Ortaköy, Bebek, Taksim gibi eğlence merkezlerinin bulunduğu yerdir, oradan karşıya bir işaldınız mı o araç bir daha gelemez, nasıl para kazanacak bu araç? Gitti kaldı orada, sizi orada başka bir durağa yönlendirecekler, o durakta bekleyeceksiniz üç aracın, dört aracın arkasında... Hele ki Beylikdüzü gibi bir yere giderse araç hiç gelemeyecek. Ben şunu söyleyeyim yirmi gün bu araçlarla gece çıksınlar ondan sonra bu şartnameyi ayarlasınlar, hiç araç üstüne çıkmadan kâğıt üzerinde taksicilik yapıyorlar." 


Yorumlar (2)
sakin kaplan 6 yıl önce
Fani dünyada... biraz da olsa adam olun ulan delikanlı olun yemişim verifonu ispark ı ben özgür çalışırım Taksi esnaflarına sordunuzmu bunları hayata geçirirken! !!!!
suskun düşünür 5 yıl önce
Emekcilerin emeyini peşkeş cekenler birgun hesabini odeyek