Karacabey’de Domatesli Dondurma

Domatesiyle meşhur Bursa'nın Karacabey ilçesinde 45 yıldır faaliyet gösteren bir pastane domatesli dondurma imal edip satışa sundu.

Gündem 26.08.2015, 16:16 26.08.2015, 16:25
Karacabey’de Domatesli Dondurma

Domatesiyle meşhur Bursa'nın Karacabey ilçesinde 45 yıldır faaliyet gösteren bir pastane domatesli dondurma imal edip satışa sundu.

Karacabey halkına 45 yıldır hizmet veren Konak Pastanesi bir ilke imza atarak sıcak yaz günlerine yeni bir lezzet ekledi. Pastacı Selçuk Eriş, son günlerde ilçe çiftçisini yakından ilgilendiren bir konuya el atarak, domatesli dondurma yaptı. Domates üreticisinin bu sene büyük zarara uğradığını üzülerek gördüğüne değinen Selçuk Eriş, domatesin sadece salça sektöründe değil, farklı sektörlerde de kullanılabileceğini göstermek istediklerini ifade etti. Eriş, "Çeşitli dondurmalar yapıyoruz. Bunların hepsi meyve ağırlıklı. Araştırmalarıma göre Türkiye'de domatesten yapılmış bir dondurma yok. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. Karacabey bir zamanlar soğanı ile anılıyordu. Ne yazık ki soğanımızın eski özelliği kalmadı. Ve son yıllarda ise çiftçilerimizin kırmızı elmas diye tabir ettiği domatese ağırlık verildi. Ancak bu yıl çiftçiler domatesten de umduklarını bulamadı. Domatesin sadece salça sektöründe değil de farklı alanlarda da kullanılabileceğini göstermek için domates dondurması yapmayı denedim. Başarılı olduğuna inanıyorum. Takdir ilçe halkımızın" dedi.

Domatesli dondurmanın tadına ilk bakanlar Karacabey Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci Güncü ve Vergi Dairesi Müdürü Ali Kalkan oldu. Kaymakam Yolcu, Karacabeylilere yeni bir tat sunan Selçuk Eriş'i tebrik ederken, KTSO Başkanı Güncü, ‘’Domatesin farklı alanlarda da kullanılabileceğini gördük. Çiftçimiz bu sene zor bir yıl yaşıyor. Dolayısıyla domatesi hem gündemde tutmak hem de halkımıza ne kadar kıymetli bir ürün olduğunu duyurmak adına burada toplandık. Bu girişimde bulunan arkadaşımıza da teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar (0)