Alexa

KCK Tehditlerine devam ediyor

Terör örgütünün şehir yapılanması KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin direniş çağrısı yaptı.

KCK Tehditlerine devam ediyor
 Terör örgütünün şehir yapılanması KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin direniş çağrısı yaptı.

Karasu, "AKP hükümeti Güvenlik Paketi adı altında faşist yasalar çıkarıyor. Bunun tercümesi, demokratikleşme ve Kürt sorununu çözmeye direnmektir. Yeni Güvenlik Paketi’nin gündemde olduğu yerde hiçbir tartışmanın anlamı kalmaz. Yeni Güvenlik Paketi Kürt Özgürlük Hareketi açısından bir direnme gerekçesidir" dedi.

"Bazıları 'AKP otoriterleşebilir, ama Kürt sorununda da adım atabilir' gibi saçma sapan şeyler söylüyor. Bunu söyleyenler ne Kürt sorununu anlamıştır ne de Türkiye’yi tanımaktadır" diyen Mustafa Karasu, Abdullah Öcalan'ın görülmemiş bir sabır gösterdiğini öne sürdü:

"Kürt Halk Önderi ve Özgürlük Hareketi dünyada görülmedik makul yaklaşım ve sabrı gösteriyor, ama bir karşılık bulmuyor. Temel konularda müzakereye geçerek adımlar atılmıyor. AKP’nin işi gücü adım atmayarak, ama seçim öncesi adım atacağı beklentisiyaratarak yeni bir seçim kazanmaya yöneliktir. Kürt Halk Önderi ve Özgürlük Hareketi’nin sorumlu yaklaşımını yine bir seçim kazanma aracı haline getirmek istiyor."

AKP hükümeti Güvenlik Paketi adı altında faşist yasalar çıkardığını belirten Karasu: "Bunun tercümesi, demokratikleşme ve Kürt sorununu çözmeye direnmektir. Çünkü Türkiye’nin en temel demokratikleşme sorunu daha da otoriter bir rejim kurarak, hegemonya kurarak çözülemez." dedi.

AKP’nin işi gücü adım atmayarak, ama seçim öncesi adım atacağı beklentisi yaratarak yeni bir seçim kazanmaya yöneliktir. Kürt Halk Önderi ve Özgürlük Hareketi’nin sorumlu yaklaşımını yine bir seçim kazanma aracı haline getirmek istiyor.

Gerillanın direnişini yaratan da Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür. Yoksa hiçbir Kürt genci keyfi olarak eline silah almamıştır. Bu gerçek ortadayken, AKP hükümeti çözüm için adım atmamışken, aksine daha da otoriterleşirken kimin çözümsüzlükte ısrar ettiği daha iyi anlaşılır.

Sorun çözülmeden kim silahların bırakılmasından ya da gerillanın çekilmesinden söz edebilir? Çözüm iradesi ve adımları gerçekleşirse kim silahlı mücadelede ısrar edebilir? Kaldı ki, Kürt Halk Önderi Kürt sorunu çözülürse silahlı mücadelenin bırakılacağını defalarca deklere etmiştir. Bunu deklere etmek sembolik bir durumdur.

Yoksa zaten Kürt sorununda çözüm olursa gerçekleşen bu olur. Nitekim Kürt Halk Önderi yıllardır ısrarla siyasetle çözüm arıyor, bu konuda hiç kimsenin göstermeyeceği fedakarlığı yapıyor.


Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 00:55
YORUM EKLE

banner331