Alexa

Kıbrıs sorunu çözülsün

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a mektup göndererek, "Kıbrıs sorunu çözmenin zamanı çoktan gelmiştir" dedi.

 Kıbrıs sorunu çözülsün
banner327

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a mektup gönderdi. Eroğlu mektupta, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in ya Kıbrıs Türk tarafının 14 Aralık 2013 tarihli önerisini kabul etmeye veya ön koşulsuz masaya oturmaya ikna edilmesi gerektiğini bildirdi. 

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Eroğlu'nun BM Genel Sekreter Ban Ki-mun’a gönderdiği mektupta, herhangi bir ortak açıklama veya ön koşul olmaksızın da tam teşekküllü müzakerelere başlamaya ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında öngörüldüğü şekilde iyi niyetle müzakere etmeye hazır olduğunu belirterek, "Kıbrıs sorunu 50. yılını doldurmuştur ve bu anlaşmazlığı çözmenin zamanı çoktan gelmiştir. Bu halklarımızın liderleri olarak sadece vizyonumuz değil, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzdur" ifadesini kullandı. 

- "Rumların teşvik edilmeye ihtiyacı var"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, gelinen aşamada çıkış yolunun uluslararası toplumun Kıbrıs Rum tarafını, ilgili tüm aktörlerin katılımı ile hazırlanmış mevcut Kıbrıs Türk önerisine karşı takındığı olumsuz tutumdan vazgeçmeye ve ön koşulsuz olarak müzakere masasına oturmaya ikna etmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ortak açıklama için başlatılan süreçte 4 ay geçtikten sonra Rum tarafının daha kısa bir metin yazımı egzersizine başlanmasını istemesi samimiyetten yoksun olduğunu göstermektedir. İlk taslak da başlangıçta kısa bir metin olarak tasarlanmış ancak Kıbrıs Rum tarafının masada görüşülmesi gereken öze yönelik konularla metni aşırı yüklemeye çalışması sonucu egzersiz uzayıp giden karmaşık bir sürece dönüşmüştür.

Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in ya Kıbrıs Türk tarafının 14 Aralık 2013 tarihli önerisini kabul etmeye veya ön koşulsuz masaya oturmaya ikna edilmesi gerekir. Kıbrıs Rum tarafının motive edilmeye ve ayak sürüme stratejisini gözden geçirerek tam teşekküllü müzakerelerin daha fazla gecikmeden başlamasına yardımcı olacak bir yaklaşım benimsemesi için teşvik edilmeye ihtiyacı olduğu aşikardır. Ekselanslarınızın, yukarıda belirttiğim gerçeklere ilişkin olarak Güvenlik Konseyi üyelerini gerektiği şekilde bilgilendireceğinize dair bilgelik ve sağduyunuza güvenim tamdır.”
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 22:16
YORUM EKLE