Yandex Metrika

Kılıçdaroğlu'ndan kaçırılmaya İlgili Yorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK'lılar tarafından kaçırılmasıyla ilgili ilk açıklama.

Kılıçdaroğlu'ndan kaçırılmaya  İlgili Yorum
13 Ağustos 2012 Pazartesi 03:14

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili olarak "Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül aradı, olayın önemli olduğunu söyledi" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de aradığını bildirerek olayı yakından takip ettiğini belirttiğini söyledi.

EK HABER

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK'lılar tarafından kaçırılmasının ardından CHP genel merkezinin görevlendiği milletvekili heyeti Ankara'dan uçakla saat 24.00 sıralarında Elazığ'a geldi. CHP heyetinde yeralan milletvekilleri İlhan Cihaner, Levent Gök, Veli Ağbaba, Müslüm Sarı ve Hüseyin Tanrıverdi, Tunceli'ye hareket etmeden önce Elazığ Havaalanı'nda Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili Tunceli'de yapacakları görüşmelerin ardından kapsamlı basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

CHP Milletvekili İlhan Cihaner, Ak Parti'nin ülkeyi yönetilmez hale getirdiğini belirterek, "Ülkeyi yöneten iktidarın ülkeyi ne kadar kırılgan bir hale getirdiğinin göstergesidir. Halen topraklarda yol güvenliği sağlanamıyorsa, buna rağmen Meclisi toplantıya çağırdığımız zaman 'birkaç Mehmet öldü diye Meclisi toplayacak halimiz yok' deniliyorsa, bu günde yaşanan olaylardan sonra böyle açıklamalar yapılabiliniyorsa, sadece sorunun PKK sorunu olmadığı, AKP'nin ülkeyi yönetilemez bir hale getirdiğinin de farkına varılması gerekir" dedi.

CHP'li milletvekillerinden Levent Gök, böyle bir olayla ilk kez karşılaşıldığına dikkat çekerek, Kılıçdaroğlu'nun görevlendirilmesiyle geldiklerini söyledi. Gök, "Terörün ulaştığı boyutun göstermesi açısından Hüseyin Aygün arkadaşımızın hürriyetinin alınması ve bilinmeyen bir yere götürülmesi, elbette ki Türkiye'de çok önemli sonuçları doğuracak bir hadisedir. Bir milletvekilinin dahi güvenliğinin sağlanamadığı bir ortamda, Türkiye'de yaşayan milyonlarca insanımızın, ne can güvenliğinin kaldığı nede seyahat özgürlüğünün kaldığından söz etmemiz mümkündür. Bu olay çok derinlemesine incelenmesi gereken bir olaydır ve gelinen boyutu göstermesi açısından da AKP'nin Türkiye'yi hangi noktaya getirdiğinin görülmesi açısından da ibret verici bir Hadise olarak karşımızda durmaktadır" dedi.

Milletvekili Gök, Tunceli'de Aygün'ün ailesi ve yetkililerle yapacakları görüşmelerin ardından kamuoyuna aydınlatıcı bilgi vereceklerini belirterek, "Umuyor ve diliyorum ki Hüseyin Aygün arkadaşımızı alıkoyanlar yaptıklarının yanlış olduğunun bilincinde olup, derhal bırakırlar. Çok daha fazla Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemde böylesine üzüntü verici bir olayı daha fazla sürmesine sebebiyet vermezler" şeklinde konuştu.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, iktidar partisinin bazı milletvekillerinin olaya yaklaşımlarını eleştirdi. Ağbaba, "İktidar partisinin bazı milletvekillerinin yaklaşımları da olayın vahametini gösteriyor.Bazılarının halen ağızlarından kan damlamasını anlamak mümkün değil. Tabi bazı basın organları da neden güvenlik görevlisi almadı? Neden koruma istemedi diye söylüyorlar. Nihayetinde onun seçim bölgesi orası, böyle bir şeye söylemelerini çok anlamlı bulmuyorum.Devletin görevi güvenliği sağlamaktır" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Müslüm Sarı, olayın Türkiye'nin içinden geçtiği kırılgan noktanın hangi boyutta olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Sarı, "Olayın iki boyutu var, birincisi bir milletvekili kendi seçim bölgesinde dahi çalışamaması aslında Türkiye'nin içinden geçtiği kırılgan noktanın hangi boyutlara geldiğinin çok açık göstergesidir. İkincisi ise bir ruh hali özellikle resmi çevrelerden yapılan açıklamalarda halen meselenin öneminin kavranmadığını ve hala bunun bir politik mesele gibi algılandığını ve bir partiler arası bir mesele gibi algılandığının bir göstergesi. Oysa mesele çok daha derinde parlamentonun çağırılmasında AKP'nin tutumuyla bugün milletvekili arkadaşımızın kaçırılması özgürlüğünden alı konulmasından sonra resmi çevrelerin gösterdiği tutum arasında bir ruh hali açısından hiçbir fark yoktur. Bunu da şiddetle kınıyorum" dedi

haberler.comİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.