Koalisyon nedir, ne değildir?

Çok konuşulan koalisyon nedir, ne demektir? Nasıl kurulur ve Türkiye'de bu zamana kadar kaç tane koalisyon hükümeti kurulmuştur?

Gündem 14.08.2015, 02:03 14.08.2015, 02:12
Koalisyon nedir, ne değildir?

Son zamanlarda çok tartışılan konulardan birisi de koalisyondur. Koalisyon denildiği zaman anladığımız tek şey; birden fazla partinin bir araya gelmesiyle oluşan ortaklıktır.

Çok konuşulan koalisyon nedir, ne demektir? Nasıl kurulur?

Koalisyon nedir?

Koalisyon, Parçaları veya kısımları birleştirerek bir bütün meydana getirmektir. Koalisyon sözü Aslen Latincedir. (olan coalitio) beraber büyüme anlamına gelir.Koalisyon Politikada ise, Devletlerin geçici olarak bir başka devletle birleşmesidir. Diğer bir anlamı ise, bir amaç ve hedef için partilerin yaptığı ortaklık veya iş birliğidir.

Koalisyon hükümeti

Koalisyon hükümeti, birden fazla siyasi partinin bir araya gelmesiyle oluşan karma hükümettir.

Siyasi partilerin Yasama meclislerinde bir tek partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalye sahibi parti başkanı kabineyi kurmakla görevlendirilir. Yeterli çoğunluk olacak kadar veya meclisten güvenoyu alacak kadar Var olan diğer partilerle ya anlaşma yoluna gidilir yada ortaklık kurulur.

Koalisyon hükümetleri hangi şartlarda ortaya çıkar?

Tek bir partinin iktidar olamadığı seçimlerde yeterli sayıda milletvekilini elde edemeyen partilerin bir araya gelerek kurduğu hükümet olarak nitelendiriliyor. Koalisyon hükümetleri her ne kadar çok sevilmese de partiler yeterli sandalye sayısına ulaşamadıklarında hükümet olabilmek için anlaşma sağlarlar.

Koalisyonla yönetilen ülkeler…

Koalisyonla yönetilmiş bir çok ülke vardır: İsveç, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya, İrlanda, Japonya, Türkiye, İsrail, Pakistan ve Hindistan uzun süre boyunca koalisyon hükümetlerince yönetilmişlerdir.

İsviçre 1959-2008 arasında yarım yüzyıla yakın bir süre Sihirli Formül (formule magique) denen ülkedeki dört büyük siyasi partinin katıldığı koalisyon tarafından yönetilmiştir.

Türkiye’de Koalisyon hükümetleri
Cumhuriyet Tarihimizdeki Koalisyon Hükümetleri hangileridir?
Cumhuriyet Halk Partisi-Adalet Partisi Hükümeti
Cumhuriyet Halk Partisi - Yeni Türkiye Partisi - Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Hükümeti
Cumhuriyet Halk Partisi-Milli Selamet Partisi Hükümeti
Milliyetçi Cephe Hükümeti
Adalet Partisi-Milli Selamet Partisi - Milliyetçi Hareket Partisi Hükümeti (2.Milliyetçi Cephe)
Doğru Yol Partisi - Sosyaldemokrat Halkçı Parti Hükümeti
DYP-SHP Hükümeti ve DYP-CHP Hükümeti
ANAYOL Hükümeti
REFAHYOL Hükümeti
ANASOL-D Hükümeti
Demokratik Sol Parti-Milliyetçi Hareket Partisi- Anavatan Partisi Hükümeti
Yorumlar (0)