Alexa
banner314

Kobani gerginliği: 15 kişi ölü

Batman, Muş, Siirt ve Diyarbakır'daki olaylarda 15 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Kobani gerginliği: 15 kişi ölü
banner327
Batman, Muş, Siirt ve Diyarbakır'daki olaylarda 15 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. 

IŞİD'in Kobani'de saldırılarını arttırmasının ardından bazı gruplar, yurdun büyük bölümünde protesto gösterilerinde bulundu. Dün akşam saatlerinden itibaren başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere, birçok ilde yoğunlaşan protesto gösterilerinde kamu mallarına da zarar verildi. Protesto gösterilerinde çok sayıda kişi yaralanırken, Mardin, Batman,Siirt, Muş ve Diyarbakır'daki olaylarda 15 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 15 kişiden 13'ünün kimliği tespit edilebildi.

İşte hayatını kaybedenler

Çıkan sokak çatışmalarında Diyarbakır'da Mahmut Enez, Süleyman Kaya, Turan Yavaş, Riyad Güneş, Hasan Gökgöz hayatını kaybetti.

Olaylarda Siirt'te Yusuf Çelik ve Muhdi Erdoğan, MardinDargeçit'te Bilal Gezer ve Sinan Toprak, Mardin Kızıltepe'de Kerem Karaslan, Muş'ta Hakan Buksur, Van'da Hamdi Caner, Batman'da ise Emrah Demir hayatını kaybeden ve kimliği tespit edilebilen diğer vatandaşlar oldu.

Diyarbakır'da DBP-HÜDAPAR gerginliği: 10 ölü

Güneydoğu'da IŞİD karşıtı yapılan gösteriler DBP ve Hüdapar'ı karşı karşıya getirdi.Hastaneye kaldırılan yaralı sayısı ise 20'nin üzerinde olduğu öğrenildi.

Diyarbakır'da partililerin farklı noktalarında bir birlerine dönük yaptıkları silahlı, taşlı ve molotoflu saldırılarda DBP yanlısı olduğu öğrenilen Mardin doğumlu Mahmut Enez (55) ile Cami-Der üyesi olduğu öğrenilen Turan Yavaş hayatını kaybetti. Enez'in boynundan ateşli silah ile vurularak, Yavaş'ın ise dövülerek öldürüldüğü öğrenildi. Polis Bağlar İlçesi'nde silahla vurularak öldürülmüş 3 kişinin de cesedini buldu. Cesetler ambulanslarla morga kaldırılırken ölenlerin Hüda-Par sempatizanı olduğu belirtildi.

Kent genelinde çıkan olaylarda aralarında Kuzey Irak'ta yayın yapan Gele Kürdistan Televizyonu kameramanı Rojhat Doğru'nun da bulunduğu 21 kişi yaralandı. Şehirde sokak eylemleri sürerken, yaralıların kaldırıldığı hastanelerde polis geniş güvenlik önlemi aldı. 

Muş

Muş'un Varto ilçesinde kepenkler kapatılırken, çıkan olaylarda polis barikat kurup ateş yakan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericiler taş ve molotof kokteyliyle karşılık verdi. Olaylar sırasında açılan ateş sonucu kafasından vurulan Hakan Buksur (25) hayatını kaybetti. Buksur'un öldüğünün duyulmasıyla ilçede olaylar daha şiddetlendi. 

Batman

Batman'da IŞİD protestoları sonrası DBP ve HÜDAPAR'lılar arasında çıkan silahlı çatışmada Emrah Demir (22) hayatını kaybederken 12 kişi ise çeşitli yerlerinde yaralandı. Olayların büyümesi üzerine valilik sokağa çıkma yasağını ilan etti. Zırhlı polis araçları mahalleleri gezerek yasağı megefonlar ile ilan etti.

Mardin

Mardin Dargeçit'te çıkan olaylarda Bilal Gezer ve Sinan Toprak, Kızıltepe'de çıkan olaylarda Kerem Karaslan (29) hayatını kaybetti. 

Van

Van'da çıkan olaylarda Hamdi Caner adlı bir kişi hayatını kaybetti.

Siirt

Siirt'te, Kobani saldırısını gerekçe gösteren göstericiler Kurtalan ilçe belediyesini saldırdı. Belediye garajında bulunan araçları ateşe veren göstericiler daha sonra polis panzerine ve belediye binasına molotof attı. Daha sonra göstericiler ile başka bir grup arasında silahlı çatışma çıktı. Çıkan olayda Yusuf Çelik ve Muhdi Erdoğan hayatını kaybetti. Olayların devam ettiği kentte ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında DBP, HDP, AK Parti ve CHP il başkanların katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, yaptığı açıklamada, Kurtalan ilçesine meydana gelen izinsiz gösterilerde, Yusuf Çelik ve Muhdi Erdoğan'ın hayatını kaybettiğini, Necmetin Çelik'in ağır yaralandığını bildirdi. Tutulmaz, vatandaşların sağduyu içerisinde davranıp, evlerine gitmelerini istedi. 

Kurtalan ilçesinde yaşanan olaylarda yaralanan 10 kişi Siirt Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Bu arada, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 4 siyasi partinin il başkanıyla bir araya geldi. Vali Tutulmaz, IŞİD'e tepki bahanesiyle Siirt'te düzenlenen izinsiz gösterilerin son bulması için AK Parti, HDP, AK Parti ve CHP il başkanlarıyla toplantı yaptı.

Toplantı çıkışında açıklama yapan HDP İl Başkanı Yılmaz Çınar, Siirt halkına taleplerini demokratik yöntemlerle dile getirmeyi tavsiye ettiklerini belirterek, "Demokratik talepleri, sağduyu çerçevesinde dile getirmelerini umuyoruz" dedi.

DBP İl Başkanı Mehmet Ata İnan ise Kobani'de Kürtlerin yanı sıra Süryani, Arap ve Türkmenlerin de yer aldığını dile getirerek, "Tüm halımız demokratik eylemlerini ortaya koydu. Bu saatten sonra halkımızı sağduyulu olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Herkesi yaşanan olayların son bulması için sağduyuya davet eden AK Parti İl Başkanı Fevzi Sevgili de şunları söyledi:

"Kobani'deki acı hepimizin ortak acısıdır. Siirt haklıda iki gündür Kobani'deki durumla ilgili tepkilerini dile getirmişlerdir. Ben buradan tüm halkımıza sağ duyu çağrısı yapıyorum. Siirt,Kobani ile ilgili sesini her taraf duyurmuştur. Haklıyken haksız duruma düşmek de var. Demokratik tepki verilirken,kamu kurumlarına veya da başka yerlere zarar vermek kimseye bir şey kazandırmayacak."

CHP İl Başkanı Nevaf Bilek ise IŞİD'in Kobani'ye yaptığı saldırının Türk, Kürt ve Arapların tamamına yapılmış olarak kabul ettiklerini kaydederek, "Siirt 3 halkın bir arada yaşadığı bir yerdir. Özel sektör veda ya kamunun hiçbir tarafına saldırmadan demokratik anlamda tepkilerini dile getirilmesi bizim en büyük temenimizdir" dedi.

İstanbul Valiliği'nden açıklama

İstanbul'da meydana gelen olaylarla ilgili olarak İstanbul Valiliği tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarının bir çok ilçede protesto edilmesi ve sonrasındaki olaylarla ilgili yapılan açıklamada 98 gösterici gözaltına alındığı, 8'i Polis Memuru olmak üzere toplam 30 kişi yaralandığı belirtildi. Açıklama şöyle:

"07.10.2014 Salı günü ilimizde meydana gelen kanun dışı gösteriler sebebiyle Arnavutköy, Ataşehir, Bağcılar, Başakşehir, Beyoğlu, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kağıthane, Küçükçekmece, Maltepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Sancaktepe, Ümraniye ve Zeytinburnu ilçelerimizde meydane gelen olaylara güvenlik kuvvetlerimiz tarafından müdahalede bulunulmuş olup şu an itibariyle olaylar kontrol altına alınmıştır. Çıkan olaylar sebebiyle 98 gösterici gözaltına alınmış, 8'i Polis Memuru olmak üzere toplam 30 kişi yaralanmıştır."

Ankara Emniyet Müdürlüğü tüm personeli görev başına çağırdı

Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, yurt genelinde yaşanan toplumsal olaylar nedeniyle senelik izindeki tüm personeli görev başına çağırdı. Kobani olayları nedeniyle gerginliğin üst seviyeye ulaşması Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Personel Şube Müdürlüğü'nün kaleme aldığı üst yazıyla senelik izindeki personeller dahil tüm izinlerin kaldırıldığı bildirildi. Personele cep telefonu mesajıyla da iletilen yazıda, personelin senelik izinlerini kesip görev başına dönmeleri ve tüm personelin görevli oldukları birimlere intikal etmeleri istendi.

Şırnak

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde DBP ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçeleri arasında bulunan Saklan Deresi mevkiindeki sınır tel örgütlerini kaldırarak Suriye'de Kürtlerin denetiminde bulunan Rojava bölgesine doğru yürüdü. Sınır kesiminde bulunan askerlerin nöbetçi kulübelerine Abdullah Öcalan posterleri ve YPG flamaları asan grubu askerler havaya ateş açarak durdurmak istedi. Grubun durmaması ve yürüyüşüne devam etmesi üzerine askerler daha sonra bir tepeye çekildi. Suriye tarafından da YPG'liler ile köylüler Cizre'den giden grubu karşıladı. Cizre'den giden ve Suriye'den gelen grup daha sonra birbirine karıştı. Suriye sınır kesiminde eylemlerini sürdüren binlerce kişi nöbet eylemine başlarken, bazı vatandaşlar ise sınırda çadırlar kurmaya başladı. Cizre ilçe merkezinde ise yol kapatan göstericiler polisle çatışmayı sürdürüyor.  

Denizli

Denizli'de, Kobani'de yaşananları protesto etmek amacıyla toplanan grupların taş atması üzerine polis müdahale etti. Esentepe Pazaryeri'nde toplanan eylemcilerin taşlı saldırılarına karşı polis ekipleri, su ve biber gazıyla kalabalığı dağıttı. Özel bir hastanenin yanından ara sokaklara dağılan göstericileri, bir süre polis ekipleri kovaladı. Göstericilerden atılan taşlardan Polis Müdürü Mehmet Gülsever ve adının Abdülkadir olduğu öğrenilen yaşlı bir adam ağır yaralandı. Yaşlı adamın kanını, olay yerinde bulunan gazeteci ve polisler durdurmaya çalıştı.

Habertürk

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 17:30
YORUM EKLE

banner307

banner325