Koncuk: 4/C'lilere Kadro Verilmeli

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk 4/C'lilerin durumunu değerlendirdi

Gündem 13.12.2013, 14:38 13.12.2013, 15:34
Koncuk: 4/C'lilere Kadro Verilmeli
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk 4/C'lilerin durumunu değerlendirdi

Genel Başkan İsmail Koncuk, “Sayın Başbakan’ın hesabına göre çay  ve simit satan bir yer var ise adresi kamu çalışanlarına da versin simitlerimizi oradan alalım” dedi. Koncuk, “Bütçe mantığına baktığımızda insanı yaşatma üzerine kurulmadığını görüyoruz. Sayın Başbakan’ın bütçe görüşmelerinde simit hesabı oldu ve 450 TL.lik bir hesap ortaya çıkardı. Bu hesabı kim yapıp eline verdiyse ya simit yememiş ya da çay içmemiş. Sayın Başbakan’da bir kafeteryada çay içip simit yiyerek cebinden para vermemiştir herhalde.

 
Vatandaşlarımız zaten bu hesabın yanlış olduğunu biliyorlar. Türkiye’de böyle bir simitçi ya da çaycı varsa sayın Başbakan adresini kamu çalışanlarına da  versin en azından sabahları simitlerini oradan alsınlar. İstanbul için konuşacak olursak üç öğün simit yense fiyatı 1.40 TL.den 4 kişi ile 30 günü çarpınca sadece 504 TL. simit yapıyor. Sayın Başbakan çay ve simidi beraberce 450 TL.ye çıkarmıştı. Çay parası da yine 4 kişi üzerinden üç öğün olsa 1 TL. üzerinden 400 TL. civarında para yapar. Yani toplamda 900 TL. civarında bir rakam ortaya çıkıyor. Yani asgari ücretin üzerinde bir gelir gerekiyor. Bu hesabı da bu vesileyle doğru ortaya koymak adına söylemeyi bir görev addediyorum.” dedi.


4/C'LİLERE KADRO VERİLMELİDİR

4/C’Lilere kadro talebini yine gündeme getiren Genel Başkan İsmail Koncuk, 4/C’lilere kadro verilerek bu konunun artık gündemden düşürülmesini istedi. Koncuk, “Geçtiğimiz günlerde KPDK toplantısını gerçekleştirdik. Bu toplantıda önemli kararlar çıktı, toplantı sonrasında teknik bir komite oluşturduk ve komite ortaya koyduğumuz talepleri değerlendi ve bir rapora bağladı.
 

Önümüzdeki günlerde sayın Bakanın davetiyle anlaşmaya vardığımız bu başlıklarla ilgili bir kanun çalışmasının Ocak ayı içerisinde başlatılması için biraya geleceğiz. Bunlardan biraz bahsedecek olursak, insani boyutu olması bakımından değerlendirdiğimizde 4/C’lilere kadro meselesi var. Şu anda bu masada bu konuda bir mutabakat oluştu. Ancak sayın Bakan masada bize şunu söyledi, 4/C’lilerin rahatsızlığı iş güvenceleridir.

 
O nedenle bu rahatsızlığı giderecek bir ara formül bulalım teklifinde bulundu. Tabii biz bu ara formülleri çok gördük. Artık bu istihdam  türleri kalmamalıdır. Kadrolu istihdam türü esas alınmalıdır. 4/C’lileri de işçi yapmayı doğru bulmuyorum. Doğru olan bütün 4/C’lileri kadrolu devlet memuru yapmaktır. Tabii sayın Bakanın bir çekincesi de hala 4/C’lileştirmenin devam ettiği bazı kurumların olması.

 
Örneğin Yatağan Termik Santrali özelleştirmede sonuna gelindi sayılır. Bunlara diyorlar ki sizin kıdem tazminatınızı verelim sizleri 4/C’li yapalım. Tabii bu maaş ve özlük haklarında ciddi  kayıplar anlamına da geliyor. Hadi özelleştirme yapılıyor o zaman burada çalışanların haklarını koruyarak devlet kurumlarında kadrolu görevlendirmeleri gibi bir mükellefiyetimiz vardır.” dedi.

 
Yorumlar (0)