Yandex Metrika

Koncuk: Dersaneleri kapatmak zavallı bir davranıştır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada: "Eğitim-öğretim problemleri siyasi değil,bilimsel kriterlerle değerlendirilmelidir."dedi.

Koncuk: Dersaneleri kapatmak zavallı bir davranıştır
16 Kasım 2013 Cumartesi 11:46

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılmasına ilişkin hazırladığı yasa taslağının basına yansımasının ardından dershane tartışmaları alevlendikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yalanlayan bir açıklama yapıldığını belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk;  Bakanlığın yaptığı açıklamanın aslında haberi doğruladığını belirtti.


DERSANELERİ KAPATMAK ZAVALLI BİR DAVRANIŞTIR
Bakanlığın dershaneleri kapatmak için yaptığı çalışma, nedense kamuoyunun gözünden kaçırılarak, şeffaf olmayan bir şekilde ve kapalı kapılar ardında yürütüldüğünü söyleyen koncuk:  ”Artık kamuoyunca malum olan Hükümet-cemaat arasındaki sürtüşmenin bir tezahürü olarak gördüğümüz dershanelerin kapatılması tartışmaları, ne yazık ki, hem öğrencilerimizin hem de bu dershanelerde görev yapan öğretmenlerimizin heba edilmesi ile sonuçlanacaktır. Şayet ortada Hükümetin bir hesaplaşması varsa, bunu dershaneler üzerinden gerçekleştirme girişimleri bu ülkenin geleceği olan çocuklarımıza büyük zarar verecektir. Bu çok zavallı bir davranıştır. Çünkü bu, devlet gücünü lüzumsuz bir şekilde kullanmak anlamına gelir. Unutulmamalıdır ki; güçlü insanlar gerekçeleri de güçlü ve kabul edilebilir olan insanlardır.  Dershaneleri kapatacaksanız kapatırsınız; ancak bu kapatmanın mantığını önce kendinize izah etmeniz gerekmektedir. Eğitim dışı amaç ve sebeplerle dershaneleri kapatmak hem ahlaki, hem de vicdani değildir.”dedi.
MERDİVEN ALTI DERSANECİLİGE ZEMİN HAZIRLARSINIZ
Dershanelerin ve etüt merkezlerinin kapatılması, kapatılan dershanelerin özel okula dönüşmesi ya da iki yıl içinde açık lise olması; okul olan dershaneye çek ya da kupon modeli gibi öneriler üzerinde dikkatlice düşünülmesi gereken konular olduğunu belirten Koncuk: “Nitekim dershanelerin kapatılmasına rağmen, okullardaki ve halk eğitimdeki kursların devam etmesi çocuklarımızın takviyeye ihtiyaç duyacağının da açık bir göstergesidir. Yıllardan beri söylediğimiz gibi, sınav ve eleme olduğu sürece yarış da olacak; dolayısıyla öğrenciler takviye yöntemlere ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bu aşamada dershanelerin kapatılması, merdiven altı dershanecilik faaliyetlerine de zemin hazırlamakla eşdeğerdir.’dedi.
ÖĞRETMENLERE VE ONLARIN AİLELERİNE NASIL HESAP VERECEKSİNİZ?
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kamuoyuna yansıyan haberde en dikkat çekici noktalardan birisinin de, Bakanlığın hazırladığı çalışmada, “Aday öğretmenler yazılı ve mülakat sonuçlarına göre alınır” şeklinde yeni bir hüküm getirileceği iddiası olduğunu belirtti. Koncuk: “Anlaşılan o ki, Hükümet, mülakat sistemini önce kapatılan dershanelerin öğretmenleri üzerinde denemeyi planlamaktadır. Dönüştürülen okullarda iş bulamayan öğretmenlerin devlette çalışabileceğinin ifade edilmesi de bunun en açık kanıtıdır. Bu öğretmenleri, mülakatla MEB kadrolarına almak hiçbir şekilde akıl ile açıklanacak bir uygulama değildir, tam bir izansızlıktır. Buradan MEB’in çok bilgili(!) yetkililerine soruyoruz: KPSS’ye yıllardır hazırlanan, büyük emek veren, geceli gündüzlü çalışan öğretmenlere ve onların ailelerine nasıl hesap vereceksiniz?” Dershane öğretmenlerinin mülakatla devlet okullarına atanması demek, önümüzdeki dönemde tüm öğretmenlerin mülakatla öğretmen olarak atanması anlamına da gelmektedir. Böyle bir mülakat olması halinde, dershane öğretmenleri arasından da yandaşların seçileceği aşikardır. Böylece milli eğitimde yönetici atamaları ile birlikte başlayan, şube müdürlüğü ile devam edecek olan ‘torpil’ halkası öğretmenlere de mülakat getirilmesi ile tamamlanmış olacaktır.’dedi.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Hatırlanacağı üzere; Türk Eğitim-Sen olarak, Bakanlığın mülakatla öğretmen ataması yapacağını öngörmüş ve tüm öğretmenlerimizi uyarmıştık. Yaptığımız basın açıklamasında, KPSS’de 60 puan barajını savunan öğretmenlerin büyük yanılgı içinde olduğunu söyleyerek; 60 puan barajının KPSS’nin sıralamayı değil, başarıyı ölçen bir sınav olarak görülmesi anlamına geldiğini, KPSS’nin başarıyı ölçen bir sınav olarak görülürse 60 taban puan uygulamasının haklılık kazanacağını ve “daha başarılı öğretmenleri atayalım” denilerek, atama bekleyen öğretmenlere sözlü sınav getirileceğini belirtmiştik. 
BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİLDİR
Bugün geldiğimiz noktada haklı olduğumuzu görmek bizleri çok üzmüştür. Düşünebiliyor musunuz; bir öğretmen yıllarca emek vererek, geceli gündüzlü çalışarak KPSS’ye girecek, daha sonra alan sınavına tabi tutulacak ve bu sınavlardan yüksek puan alacak. Ancak tüm bunlar o öğretmenin atanacağı anlamına gelmeyecek. Öğretmen daha sonra kimlerden oluştuğu, hangi kriterlere göre göre puan verildiği belli olmayan bir komisyon tarafından mülakata tabi tutulacak. O öğretmenimizin şayet torpili yoksa ya da yandaş değilse muhtemelen başarısız olacak ve KPSS’den daha düşük puan alan başka bir öğretmen, bu kişinin yerine torpilli mülakat puanı sayesinde öğretmen olarak atanacak. Yani bu durumda öğretmenlerimizin KPSS’den 80, 90 hatta 100 puan almasının hiçbir önemi olmayacak. Bu kişilere mülakat sınavlarında 30-40 verilmek suretiyle, bir bakmışsınız, KPSS’den arkası sağlam olan ve 60-65 puan alan bir öğretmen mülakat sınavında 100 puan alacak ve öğretmen olarak atanabilecek. Geçtiğimiz haftalarda okul müdürü atamalarında yaşanan mülakat ahlaksızlıkları, bu endişemizde ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir.
Basına yansıyan çalışma bu haliyle hayata geçerse; ideolojik davranan öğretmen, yandaş öğretmen, siyasi tercihlerine göre hareket eden öğretmenler daha öğretmenlik mesleğinin başında eğitim kurumlarımıza yerleşmiş olacaktır. Öğretmen kadrolarıeş-dost, ahbap-çavuş ilişkisi ön plana çıkarılarak doldurulacaktır.  
    
Ülkeyi yönetenler ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bilmelidir ki; burası muz cumhuriyeti değildir, bu ülkede orman kanunları geçmez. Amaç MEB’de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin değil, AKP’nin öğretmenlerini hakim kılmak ise, AKP’nin ideolojilerini çocuklarımızın beynine nakşeden öğretmenler ise bu asla gerçekleşmeyecektir.
ÖĞRETMENLER SİZİN OYUNCAĞINIZ DEĞİLDİR
KPSS ve alan sınavından yüksek puan almasına rağmen, şaibeli komisyonlar tarafından düşük puanlar verilen öğretmenlerin ahını nasıl görmezden gelirsiniz? Din, iman diyerek, kul hakkı yiyen uygulamaları nasıl meşru görebilirsiniz? Öğretmenlik mesleğinin kaybettiği itibarını artırmak yerine, öğretmenlik mesleğini nasıl yerin dibine sokabilirsiniz? Öğretmenlik bu kadar ucuz bir meslek midir? Öğretmenler sizin oyuncağınız değildir.
Herkes bilmelidir ki; gerek dershane öğretmenleri gerekse diğer öğretmen atamalarında yazılı sınav dışında hiçbir uygulamayı kabul etmiyoruz. Başta Hükümet olmak üzere, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’e çağrımız, bu tür bir maceradan uzak durmalarıdır. Torpille okul müdürü, şube müdürü atamanız size yetmedi de, şimdi de öğretmenleri mi torpille atayacaksınız? Milletimizin bu ahlaksızlığa, göz yumacağını, sessiz kalacağını hiç kimse düşünmemelidir.
Öğretmenlerimizin mülakatla kirletilmesine asla göz yummayacağız. Şayet sözlü sınav getirilirse, Türkiye’nin her noktasında çok büyük eylemler yaparız; Hükümetin bu anlayışını milletimizin her ferdine anlatırız. Böyle bir uygulama, alçaklıkla eş değer bir uygulama olacaktır. Şu da bilinmelidir ki; eğitim-öğretim problemleri siyasi değerlendirmelerle değil, bilimsel kriterlerle yapılmalıdır.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.