Koncuk: Memuru toplu sözleşmede yine satarlarsa...

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Büro-Sen Ankara 13 nolu şube tarafından düzenlenen iftar yemeğinde kamu çalışanlarıyla ve şube başkanlarıyla bir araya geldi.

Gündem 28.06.2015, 23:08 28.06.2015, 23:16
Koncuk: Memuru toplu sözleşmede yine satarlarsa...

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Büro-Sen Ankara 13 nolu şube tarafından düzenlenen iftar yemeğinde kamu çalışanlarıyla ve şube başkanlarıyla bir araya geldi.

Genel Başkan İsmail Koncuk, burada yaptığı konuşmada gündemi değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasına Abdurrahim Karakoç’un , “Ellerin yurdunda çiçek açarken, Bizim İl'e kar geliyor gardaşım. Bu hududu kimler çizmiş gönlüme? Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.” dörtlüğü ile başlayan Genel Başkan Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımıza yapılan zulmü kınadı.

KONCUK: BM’Yİ ÇİN ZULMÜNE SESSİZ KALDIĞI İÇİN KINIYORUM

“Bugün Doğu Türkistan’da 28 Uygur Türkü hiçbir sebep yokken, zalim Çin tarafından katledildi. Doğu Türkistan’ı tamamen Çinlileştirmek adına, Müslüman kimliğini yok etmek adına soykırım devam ediyor. Ne dünyada bir ses var, ne de İslami referans aldığını söyleyen AKP iktidarından ses var. Söz konusu Türk Milleti olunca sesleri çıkmayanlar, Mısır için ağlıyorlar ama Doğu Türkistan’da da görmeleri gereken bir gerçek var. Geçtiğimiz yıl 4 bine yakın Uygur Türkü katlettiler, ramazan ayında oruç tutma yasağı getirdiler. Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi ve milletimiz adına Doğu Türkistan’da yaşanan zulme seyirci kalan Birleşmiş Milletler teşkilatını, kendilerinden başka hiç bir şey düşünmeyen bütün İslam dünyasını ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini şiddetle kınıyorum. Bu zulüm kabul edilemez. Hele de bu mübarek Ramazan ayında insanların katledilmesini kabul etmek, seyretmek, bırakın Müslüman olmayı, Türk olmayı; insan olana züldür, ezadır” dedi.

TSK BÜNYESİNDE GÖREV YAPAN MEMURLARIN BÜYÜK SIKINTILARI VAR

Askeri iş yerlerinde çalışan sivil memurların yaşadığı sıkıntıları da dile getiren Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Koncuk, şunları söyledi:

“Sendikacılık sizin kurumlarınızda daha yeni bir faaliyet. Bütün problemler hemen çözülsün, bütün istekler yerine gelsin anlayışından uzak durun. Sizin yaşadığınız problemleri çok iyi bilen Türkiye Kamu-Sen yeri geldiğinde bu sıkıntıları gündeme de taşıyacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan memurlarımızın ciddi sıkıntıları olduğunu biliyorum. Ne yazık ki bu tür kurumlarda asker ya da polis dışında kalan personel, sıkıntılar ve mağduriyetler yaşıyor. Astsubaylara %5 zam yapılıyor, ancak memurlara yapılmıyor. Bu ve bunun gibi bir çok sorun Toplu Sözleşme masasında görüşülmesi gereken konulardır.”

TÜRKİYE KAMU-SEN KIRTASİYECİ VE ZÜCACİYECİ SENDİKAL ANLAYIŞIN DÜŞMANI BİR KONFEDERASYONDUR

Kamu çalışanlarını haklarına sahip çıkmaya davet eden Genel Başkan, “tepki verin ki bir daha kimse kamu çalışanlarını masada satmaya cesaret edemesin” dedi;

“Öncelikli olarak genel problemleri baz alıp bir değerlendirme yapmamız gerekir. Tüm memurlar 2014 yılında 123 lira zam aldı. Adalet çalışanı da, askeri iş yerlerinde çalışan da, içişleri çalışanı da aynı aldı. Demek ki burada genel bir problem var. Bu problemin çözümü için adam gibi bir sendikal faaliyet ortaya koyabilmek lazım. Sizin problemlerinizi tartışabilen, bu cesarette olan bir yapının memurlar tarafından desteklenmesi lazım. 850 bin memur bazı sebeplerle yetkiyi bir konfederasyona verdi. Geçen yıl 123 TL’ye mahkum edilen o memur, maalesef bu sene de bir takım sebeplerle yetkiyi o konfederasyona verdi. 2014 yılının 6 Aralık tarihinden 1 Mayıs 2015 tarihine kadar 3 büyük miting gerçekleştirdik. Talebimiz ise kamu çalışanlarına ek zam verilmesi ve iş güvencelerine dokunulmamasıydı. Ama onlar ne yapıyor, promosyon ürün dağıtıyor. Türkiye Kamu-Sen kırtasiyeci ve zücaciyeci sendikal anlayışın düşmanı bir konfederasyondur. Kimse bizden promosyon dağıtarak sendikacılık yapmamızı beklemesin. Yetkili sendikalara, “mağduriyetimizi Türkiye gündemine taşıyın, ekonomik ve sosyal problemlerimize çözüm bulun, eylemler ve mitingler yapın” deyin. “Memurlar olarak bizim 3 – 5 liralık promosyonlara ihtiyacımız yok. Bizi masada sattınız” şeklinde tepki gösterin ki, bir daha hiçbir sendika, hiçbir konfederasyon memurları masada satmaya cesaret edemesin. Bunu yapmayan memurlar yüzünden, tüm kamu çalışanları birçok hakkını o masada kaybetti. 2 yılınızı kaybettiniz. 123 TL’ye mahkum oldunuz. Enflasyon farkı alamadınız. 2015 yılında %3+3 sefalet ücretine tabi oldunuz. Gelin 2016 ve 2017 yıllarını kaybetmeyelim. 1 Ağustosta masaya yetkili konfederasyon olarak biz oturalım dedik. Ancak imza yetkisi yine onlarda. Kaç lira alacağınızı biz tespit etmeyeceğiz. Bütün memurlar bunları bilsin. Ama o masada bütün memurlar adına talepte bulunacağız. Yetkili konfederasyona “2014 ve 2015 yıllarında memurları sattınız. 2016 ve 2017 de memuru satamazsınız. Adam gibi sendikacılık yapın” diyeceğiz. Bunun aksine memuru satacak bir tavır görürsek, şimdiye kadar yaptığımız gibi bundan sonra da bunların ipliğini pazara çıkarmak boynumuzun borcu olsun.”

MEMURUN İŞ GÜVENCESİNE GÖZ DİKENLER KANUN ÇIKARMA GÜÇLERİNİ KAYBETTİ

Hiçbir kamu çalışanını ezdirmeyeceklerini belirten Genel Başkan Koncuk,” mücadelemiz artarak devam edecektir” dedi ve konuşmasında şunları ifade etti:

“Yeni bir dönem başlıyor ülkemizde. Diktatörlük heveslilerinin dili boğazına kaçmış durumdadır. 13 yıldır memur düşmanlığı yapanların, artık kanun çıkarma hakkı da gücü de bitmiştir. Bundan sonra “yüksek makamlarda oturup, memur işçi ayrımını kaldıracağım. Onların iş güvencesini ellerinden alacağım” diyen baba yiğitler, ahkam kesemeyecekler. Türkiye’de nasıl bir koalisyon kurulursa kurulsun; memurlara eziyet eden bürokrat kılıklı soytarılara sesleniyorum; adam olacaksınız, memurlara mahiyetinizdeki insanlara saygı duymayı öğreneceksiniz. Yetkileriniz kanunların verdiği kadardır. Bu güne kadar yetkilerinizi de, sınırlarınızı da aştınız. Ancak hepinizi tanıyoruz ve biliyoruz. Bizim fişleme gibi bir alışkanlığımız yok. Kimseyi mezhebine, meşrebine ve etnik kökenine göre fişlemedik. Ama bu zalimleri unutma gafletinde bulunmamızı da kimse bizden beklemesin.

Demokrasinin, insan haklarının, hukukun ve bağımsız yargının yeniden şekillenmesi için Türkiye Kamu-Sen olarak bugüne kadar geri adım atmadık. Bundan sonra da geri adım atmayacağız ve bu kavramların yeniden yeşermesini sağlayacağız. Öyle bir Türkiye istiyoruz ki, insanların mezheplerinden ve meşreplerinden ya da siyasi görüşlerinden dolayı fişlendiği bir ülke olmasın. Her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının saygı gördüğü, baş tacı yapıldığı bir ülke istiyoruz. Bunu sağlamak adına da her türlü mücadeleyi vereceğimizi bir kez daha ifade etmek isterim. Kimseden korkmadık, çekinmedik, kimseye eyvallah etmedik. Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmedik, doğruları savunduk. Dimdik bu günlere geldik. Alnımız ak, hiç bükülmedik, bundan sonra da bükülmeyeceğiz. Kimse makamını kullanarak memurları ezmesin diye mücadele verdik. Bunu yapanları ister siyasi iktidar olsun, ister sivil toplum kuruluşu olsun uyardık. Ecdadımızdan aldığımız mirası, evlatlarımıza teslim etmek boynumuzun borcudur, şereftir. Hepimiz taşın altına elimizi koyacağız. Hakkı tutup kaldıracağız. Ezmeyeceğiz, kimsenin de ezilmesine müsaade etmeyeceğiz. Askeri iş yerlerimizde çalışan memurlarımız, tıpkı diğer kurumlardaki memurlarımız gibi değerli ve kıymetlidir. Onlar için mücadelemizi sürdüreceğiz.” Dedi.


Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Koncuk konuşmasını Mustafa Öztürk’ün “Namus lekesi değil alnımda gördüğünüz, Vurulmuşum, vurulmuş düşmüşüm güpe gündüz. Şakağımdaki kansa, o benim gülüşümdür, Namert sürünmektense, erkekçe ölüşümdür. Tevekkül Allah'adır zillete katlanılmaz! Ya hayat ya ölüm! Bunun ötesi olmaz.” Şiirinden alıntıyla tamamladı.

Daha sonra kürsüye gelen Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş konuşmasında, “Askeri işyerlerinde çalışan memurlar sendikayla tanışalı henüz 2 yıl oldu. Ancak biz 23 yıldır sendikal emek mücadelesi veriyoruz” diyerek başladı.

ASKERİ İŞ YERLERİNDE ÇALIŞAN MEMURLARIN SORUNLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Yokuş konuşmasının devamında, “23 yıl önce yola çıktığımızda ilkelerimizi hak, hukuk ve adalet üzerine oturttuk. Sendikal mücadelemizi, milli gelirden adil ve hakkaniyetli bir bölüşüm sağlanması için veriyoruz. “Emek kutsal, insan mukaddes” anlayışı içinde üreten ve alın teri döken her insanın hakkını savunuyoruz. Kimseye boyun eğmeden milli ve manevi değerlerimizden taviz vermeden, bizi biz yapan değerlerimizi yücelterek yolumuza devam ediyoruz. 77 milyon insanımızı bir ve bütün gören anlayıştan ayrılmadan, en önemlisi “başka Türkiye yok, başka Türk Milleti yok. Hepimiz biriz, kardeşiz. Kardeşlik hukukumuz her şeyin üstündedir” anlayışı içinde, “Hakkı tutup kaldırmak” temel felsefemizdir. Sizler Türk Büro-Sen’i dolayısıyla, Türkiye Kamu-Sen’i seçmekle oldukça doğru bir tercihte bulundunuz. Türkiye Kamu-Sen, askeri işyerlerinde çalışan devlet memurlarının sendikalaşması için çok yoğun çaba sarf etmiştir. 1992 yılından yani kuruluşumuzdan beri verilen mücadele neticesinde olgunlaşmış ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı olarak askeri iş yerlerinde faaliyette bulunmak üzere 1995 yılında Türk Asim-Sen kurularak faaliyetlerine başlamıştır. Bu manada askeri iş yerlerinde çalışan devlet memurlarımızın sorunlarına yabancı değiliz. Verilen mücadeleler bugün sizlerin katkı ve desteği ile daha da gelişecek ve güçlü bir şekilde hep birlikte hak mücadelemizi vereceğiz. Sorunlarınız çözülünceye kadar her platformda mücadelemizi sürdüreceğimizden emin olunuz. Ağustos ayında yapılacak Toplu Sözleşme görüşmelerinde Konfederasyonumuz adına Genel Başkanımız bir heyetle katılacak ve sorunlarınıza çözüm için mücadele edecek. Bu yolda hep beraber önemli mesafeler alacağız” dedi.

Toplantıya Ankara Şube Başkanları, Ankara 13 Nolu Şube Başkanı Abidin Eyvaz ile Şube Yöneticilerimiz ve 400’e yakın şube üyemiz katıldı.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25