Kubilay'ı anma törenine yolsuzluk ve rüşvet protestoları damga vurdu

Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki, şehit edilişlerinin 84. yılında İzmir'in Menemen ilçesi Yıldıztepe'deki Kubilay Anıtı'nda törenle anıldı.

Gündem 23.12.2014, 14:16 23.12.2014, 14:21
Kubilay'ı anma törenine yolsuzluk ve rüşvet protestoları damga vurdu
 Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki, şehit edilişlerinin 84. yılında İzmir'in Menemen ilçesi Yıldıztepe'deki Kubilay Anıtı'nda törenle anıldı.

Törene, 17-25 Aralık haftasında olunması sebebiyle yolsuzluk ve rüşvet protestoları damga vurdu. Tören alanında Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, "Memleketi soymak fıtratlarında var" yazılı pankart açtı. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de konuşmasının büyük bölümünü yolsuzluk ve hırsızlığa ayırdı. Şahin, "Minareyi çalarken bu kez aymazlıklarından dolayı kılıfa bile gerek görmeden nasıl götürdüklerine dünya âlem birlikte tanık olduk. Kasaların, para sayma makinelerinin, tapelerin, yolsuzluğun, adaletsizliğin, adaleti arka bahçesi gibi görmenin tanığı olduk hep birlikte. Bu olanlarda hiçbir payımız olmasa da ülkemiz adına biz yurttaşlar olarak çok mu çok utandık." dedi.

Anma töreni, saat 09.30'da Menemen Tren Garı'nda toplanan grupların Yıldıztepe'ye doğru yaptığı Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü'yle başladı. Yıldıztepe'deki resmî tören İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başkan Şahin, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile Kubilay'ın torunlarının gelişiyle başladı. Kaymakamlık, belediye başkanlığı, garnizon komutanlığı ve Kubilay ailesinin anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşu ve atışı yapıldı, İstiklâl Marşı okundu. Topçu Yüzbaşı Murat Payaz, günün anlamıyla ilgili konuşma yaptı. Menemen Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yüsra Toğan "Kubilay" isimli şiiri, Tuğrul Kızıldemir de Kubilay'ı anlatan yazısını okudu. Başkan Tahir Şahin ise konuşmasında hükümeti sert sözlerle eleştirerek, "Onlar gene yüzleri kızarmadan birilerine suçu yıkıp sütten çıkmış ak kaşık gibi kendilerini temize çıkardıklarını sanıyorlar. Kimin kirli, kimin temiz olduğunu dünya âlem biliyor da bir kendileri bilmiyormuş gibi tavırlar takınarak yüzsüzlüklerini sergiliyorlar." dedi. Gelinen son durumun içler acısı olduğunu kaydeden Şahin, "Kulaklar sağır, gözler kör, ağızlar kapalı. Birileri üç maymunu oynuyor. Bizse kendimiz söylüyoruz, kendimiz dinliyoruz. Haber bültenlerini bile mankenlere sunduran o koca koca televizyon kanalları, gazete sayfaları yandaş olabilmek için, yaranmak için ülke gerçeklerini ülke halkına yansıtmadılar. Buradan, Yıldıztepe'den yükselen sesimizi birilerine duyurabilmek için illâ da Osmanlıca bir tercüman mı bulmamız gerekiyor?" diye konuştu. Yaptığı konuşmayla ilgili, "Yeri burası mı?" diyenler olacağını da belirten Şahin, "Bugün biri çıkıp emir kipiyle, 'İsteseler de istemeseler de bu ülkede şu da öğrenilecek, bu da öğretilecek,' diyebiliyorsa yarın daha neler diyebilecekleri aşikârdır." şeklinde konuştu. Şahin'in konuşması sırasında tören alanında bir grup, "Memleketi soymak fıtratlarında var" yazısını oluşturdu. Ayrıca "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganı atıldı.

Protokolün anıt şeref defterini imzalamasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kubilay adına düzenlenen Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu'nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Tören, Kubilay ailesiyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu. Daha sonra protokol üyeleri, Kubilay Şehitliği'ndeki mezarlara karanfil koydu.
Yorumlar (0)