Kumu-Sen'den Önemli Açıklama!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk "Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye'nin yine kamplara ayrılmasından endişe duyuyoruz"

Gündem 18.04.2014, 22:50 18.04.2014, 23:04
Kumu-Sen'den Önemli Açıklama!

 Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye'nin kamplara ayrılmasından endişe duyduklarını belirtti. 


"Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçim sürecini normalleşerek atlatması gerektiğini söyleyen koncuk,Türkiye Kamu-Sen İzmir Temsilciliği'ndeki hukuk müşavirliği bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, kentteki 30 bin üyelerine burada sürekli bulunacak bir avukatın hukuk hizmeti vereceğini söyledi.
"Türkiye, her geçen gün demokrasiden, hukuktan, insan haklarından uzaklaşan bir ülke görüntüsü içerisinde" diyen Koncuk, yargı bağımsızlığının tehdit altında olduğunu, yargı kararlarının ülkenin en tepesindeki kişilerce tartışıldığını savundu.


 
Koncuk, "Türkiye Kamu-Sen olarak her şeye rağmen Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna hala inanıyoruz, inanmak istiyoruz. Hala bağımsız kararlar verebilen savcılar, hakimler olduğuna inanmak istiyoruz. Bu inancımızı da muhafaza etmek istiyoruz" dedi.

 Cumhurbaşkanlığı seçim süreci

Bir gazetecinin, cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili sorusunu yanıtlayan Koncuk, "Cumhurbaşkanı adayının kim olduğundan daha çok cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye'nin yeni kamplara ayrılmasından endişe duyuyoruz" diye konuştu.

Ankara'da 8 sivil toplum örgütüyle geçen hafta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret ettiklerini, Türkiye'de siyasi ortamın gerilmesine sebebiyet verecek ifadelerden kaçınılmasını istediklerini belirten Koncuk, şunları söyledi:

"Bu siyasi gerginlik nedeniyle Türk ekonomisinin kötü gittiğini, ekonomik kriz endişesi yaşandığını biliyoruz. Kimin Cumhurbaşkanı olacağından öte milletimizi ilgilendiren tarafı bu olmalı. Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçim sürecini normalleşerek atlatmalı. Seçilecek Cumhurbaşkanı da bu milletin asgari müştereklerinde buluştuğu, temel değerlere saygılı bir insan olmalı, önce hukuka saygılı insan olmalı. Bu milletin tamamını kucaklayacak özelliklere sahip, milletimizin hiçbir kesiminin ahlakından şüphe duymayacağı özelliklere sahip insan olmalı. Bu özelliklere sahip olduktan sonra bizim için kimin Cumhurbaşkanı olduğunun hiçbir önemi yok. İsimler üzerinde Türkiye'de tartışma yaşanması şu anda doğru değil. Herkesin aday olma hakkı vardır."
Yorumlar (0)