Maden Ocağında 7 Gözaltı

Karaman Ermenek'teki maden faciasıyla ilgili soruşturmada 7 kişi gözaltına alındı. Ocağın sahibi aranıyor. Bakan Yıldız olayın sebebi için 'fahiş bir hata' dedi.

Gündem 08.11.2014, 23:26 08.11.2014, 23:31
Maden  Ocağında 7 Gözaltı

 Karaman'ın Ermenek ilçesinde 2 işçinin öldüğü, 16 işçinin de halen mahsur durumda olduğu maden faciasıyla ilgili soruşturmada 7 kişi gözaltına alındı. Bir kişi de aranıyor. Gözaltına alınanlar arasında, madende görevli yönetici ve mühendisler var. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişinin ifadeleri alınıyor.

Ocaktaki çalışmalar hakkında açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocağın sahibi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını, gözaltına alınan kişilerden ikisinin de ocağın ortalarından olduğunu söyledi. Yıldız diğer 5 kişinin de teknik personel olduğunu belirtti. 
Bakan Yıldız, olayın sebebiyle ilgili de işletmenin kusurunu işaret etti. İşçilerin uyarılarına rağmen, su dolu eski ocağa yaklaşıldığını belirten Yıldız, 'fahiş bir hata' ifadesini kullandı. Yıldız şunları söyledi:
"Burada net ve çok açık bir hatanın olduğunu görüyoruz. O da işletmecilikten kaynaklanan ki bunlar idari soruşturmalar, arkadaşlarımız tarafından tamamlandıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Eski ocağın yaklaşık neredeyse 6-7 metre kadar daha yanına yaklaşıp, oradan suyun boşalabileceği bir mesafeye gelmişler. Tabii ki bu çok açık bir hata. Bunun yapılmış olmasını hiç ama hiç doğru bulmadığımızı ve bunun da bedelinin çok ağır olduğunu bir kez daha söylemek isterim. Bu açıdan idari soruşturma devam edecek ama ilk bulgularımızda böyle bir eski ocağa bu kadar net bir yaklaşmanın olduğunu görüyoruz. Zaman zaman ikaz edilmiş işçiler tarafından, 'daha 50-60 mesafemiz var herhangi bir sıkıntı yok' denmiş. Geldiğimiz noktada, şu anki mevcut kazanın olduğu ocak, suyun patladığı ve boşaldığı yerde 6-7 metre kadar daha altına giriyor. Bu şu demek; bir kere bu kadar mesafe yaklaşılamaz veya bu kadar altına girilemez. Bu çok bariz bir hata, fahiş bir hata." 
28 Ekim Salı günü öğle saatlerinde Has Şeker Madencilik şirketi tarafından işletilen maden ocağını su basmış, 18 işçi mahsur kalmıştı. Madencilerden 2'sinin cesedine arama çalışmalarının 10. gününde perşembe akşamı ulaşıldı. 16 işçiyi arama çalışmaları ise hâlâ sürüyor. 
Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bilirkişi raporunda facianın sebebiyle ilgili şu tespitte bulunulmuştu: 
"Düzenlenen ön raporda kazanın eski imalat bölgesine yıllar içerisinde birikmiş olan suların zaman içinde basınç eşik değerini aşarak, zayıflayan topuktan çalışma alanlarında aniden su baskınına neden olmasından kaynaklı olduğu belirtilmiştir."
Yorumlar (0)