Malatya Turgut Özal Üniversitesi'ni ve Rektörünü Kimler Neden Karalıyor?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin faaliyetlerinin, “şeffaflık ve hesap verebilirlik” ilkelerin doğrultusunda yönetilmesi amacıyla 2018 yılında başlattığı ve üniversitelerin “İzleme ve Değerlendirme Raporu”nu yayımladı.

Gündem 17.01.2021, 13:20 17.01.2021, 16:09
Malatya Turgut Özal Üniversitesi'ni ve Rektörünü Kimler Neden Karalıyor?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin “İzleme ve Değerlendirme Raporu”nu yayımladı. YÖK’ün 2019 yılını içeren söz konusu çalışması kapsamında, 2,5 yıl önce yeni bir üniversite olarak kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin  İzleme ve Değerlendirme Raporu da yayımlandı. 

Bazı internet haber sitelerinde konuyla ilgili haberler yapıldı. Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kız kardeşi Aysun Bay Karabulut’un rektör olarak atandığı Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin sınıfta kaldığı belirtilen haberlerde, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin YÖK tarafından hazırlanan İzleme ve Değerlendirme Raporu’ndaki yaklaşık 70 başarı ölçütünün 30’unun karşısındaki sayı ya da oranı 0 (sıfır) olarak gösterildi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin ne kadar başarısız olduğundan bahsedilen haberde üzüm yemek mi bağcıyı döğmek mi anlaşılmış değil, Türkiye'de son zamanlarda Rektör atamalarıyla ilgili problemli bir süreç devam ederken Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile ilgili yapılan böyle bir değerlendirme hangi amaca yönelik olduğunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok. YÖK’ün yayınlandığı üniversiteleri izleme ve değerlendirme raporunda yer alan istatistikler ise ekmeklerine yağ sürmüş ve Ak Parti milletvekili'nin kız kardeşinin rektörü olduğu üniversiteye adeta bir saldırı gerçekleşmiştir.

Sadece MTÜ için değil, bütün Türk üniversiteleri için hazırlanan ve üniversitelerin yıllar içerisinde yaşadığı gelişimi kayıt altına almak için oluşturulan YOK istatistiki veriler, örneğin Malatya Turgut Özal Üniversitesi gibi yeni kurulmuş bir üniversitenin “başarısız” olduğunu gösterir mi?

Haberde sözü edilen raporda yer alan bilgiler 2018 yılına aittir. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulduğu yıla. Dolayısıyla yeni kurulan bir üniversite de (ya da herhangi bir kurumda) “nelerin olmadığına” değil, “nelerin olduğuna” bakılır. 

YÖK üzerinden Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile ilgili verilen bilgilere bakalım ne diyor:

  • MTÜ, 2018’deki kuruluşundan bugüne dek akademik personel açısından % 160 oranında artış sağlamış.
  • 2020 yılında 587 adet bilimsel dokuman üretmiş (ki bu bilimsel üretim bir önceki yıla nazaran % 153 daha fazla).
  • 2018’den bugüne MTÜ’nün H-İndeksi % 378, İ-10 İndeksi % 426 oranında artış kaydetmiş. (Şimdi indeksin ne olduğunu da bilmez bunlar muhtemelen.)
  • Öğrenci sayısı % 300 civarında artmış, bir tane olan fakülte sayısı 5’e çıkmış, Malatya’mıza ikinci Tıp Fakültesi ve hastanesi kazandırılmış.
  • YÖKAK verilerine göre üniversitedeki akademik personel ve öğrenci memnuiyet anketleri üst düzeyde.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne yapılan atamayı protesto etmek bahanesiyle yeni bir Gezi Kalkışması peşinde koşanların bunların da ağzını sulandırdığı açıktır. Şunu da bilmek gerekir ki, Malatyalılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Cumhur İttifakına yüksek miktarda oy vermiştir. 

Malatyalılar, MTÜ’nün rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’u sevmiştir. Kendi memleketlerinde doğup büyümüş ve yetişmiş, bu toprakların evladı, kendi çocukları gidip okuyup profesör olmuş, rektör olmuş ve memleketine hizmet etmektedir.

On yıllardan beri memleketinin değeri olan kayısı ile ilgili çalışmalar yapıyor. Yöneticisi olduğu üniversitede iki yıl içerisinde kayısı ile alakalı birçok bilimsel etkinlik gerçekleştirdi. MTÜ bünyesinde kayısı çekirdeğinden gıda takviyesi üretimine geçildi.

Covid-19 sürecinde el tahriş etmeyen özel dezenfektanlar üretilerek Türkiye’nin dört bir yanına gönderildi. Üniversitenin kendi online sistemi üzerinden hem dersler yapıldı hem de birçok bilimsel toplantılar, Malatya’yı ilgilendiren, Malatya’yı geliştirmek için arayışlar ortaya koyan birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)