Alexa

Mecliste Okunamayan Fezlekelerin Ayrıntıları İnternette...

Olağanüstü olarak toplanan Meclis’te, adı yolsuzluğa karışan eski bakanların fezleke içerikleri okunmadı. Ayrıntılar internete düştü

Mecliste Okunamayan Fezlekelerin Ayrıntıları İnternette...

 Yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla dört eski bakanla ilgili hazırlanan fezlekelere ilişkin TBMM, dün olağanüstü toplandı. Muhalefetin tüm ısrarına karşın fezlekelerin içeriğine ilişkin ayrıntılar okunmadı. Meclis Başkanlığı tezkeresine göre, milletvekilleri, dört eski bakanla ilgili fezlekeleri ve ekli dosyaları inceleyemeyecek. Fezlekeler, Meclis’teki vekillerden gizlenirken aynı esnada çarşaf çarşaf internete düştü.

CHP’nin girişimi MHP, BDP ve bağımsızların desteğiyle dün olağanüstü toplanan Meclis, AKP’nin “fezleke karartmasına” sahne oldu. Muhalefetin bu uygulamaya tepkisi sert oldu. Tartışmalı Genel Kurul görüşmeleri sırasında zaman zaman sesi kısan ve canlı yayın yapan Meclis TV, reyting rekorları kırdı.

TBMM’de eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar hakkındaki fezlekeler nedeniyle yapılan olağanüstü toplantı, 195 vekilin salonda olması nedeniyle gerçekleştirildi. Oturumu yöneten Sadık Yakut’un toplantıyı açmadan önce tek tek yoklama yapması muhalefeti kızdırdı. Yakut, toplantı yeter sayısı için gerekli olan 184’ün aşıldığı anlaşılınca oturumu açtı.

Muhalefet milletvekilleri, fezlekelerin, vekillerin incelemesine açılmamasına, fezleke üst yazılarının okunmamasına tepki gösterdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, basın locasına dönerek, “Altın kaçakçılığı yapanlar korunuyor. Rüşvet alanlar korunuyor” diye bağırdı. Vural’ın bu sözlerine AKP sıralarından “Hoşt” diye bağırıldı.


ANAYASAL SUÇ

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Yaptığınız Anayasa ve iç tüzüğe aykırıdır. Fezlekeleri okumak zorundasınız. Milletvekilinden saklayamazsınız. Anayasa suçu işlersiniz” derken BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da, “Fezlekeleri Meclis bürokratları okuyor, Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu okuyor, Kaplan okuyamaz öyle mi?” diye sordu. Kaplan, fezlekelerin cep telefonlarına kadar gönderildiğini söyleyerek, içeriğin milletvekillerinin incelemesine açılmasını istedi. MHP’li Faruk Bal ise AKP sıralarına şöyle seslendi: “Dinen haram, kanunen suç, örfen ayıp bir durum var ortada. Belli ki siz vicdanınızı partinizin genel merkezinde bırakmışsınız.” AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de muhalefete “Allah aşkına daha ne istiyorsunuz? Hepinizin elinde çarşaf çarşaf var” derken; CHP’li Akif Hamzaçebi, Canikli ile ilgili tapelere göndermede bulunarak “Anlaşılan Canikli ‘Bu fezlekeler burada okunursa duman oluruz’ demek istiyor” yanıtını verdi.


“OKU MUHARREM OKU”

Görüşmeler sırasında Meclis Başkanvekili Yakut ile başkanlık divan üyesi CHP’li Muharrem Işık arasında da tartışma yaşandı. Muhalefet partisi milletvekilleri kürsüye yürüyünce Işık, yaşanan karmaşa nedeniyle başkanlık tezkeresini okumayı kesti. Yakut, Işık’a birkaç kez “okusana” diye bağırınca “Bu ortamda nasıl okuyabilirim” diye yüksek sesle karşılık verdi. Yakut, “Görevleri değişelim o zaman okumaya devam et” dedi. Yakut “Oku Muharrem” dedikçe muhalefet sıralarından “Okuma Muharrem” sesleri yükseldi.

Öte yandan dün olağanüstü toplantı sonucunda 158 kabul oyuna karşı 259 ret oyu ile fezlekeler ile ilgili CHP’nin Meclis’te genel görüşme açılması talebi kabul edilmedi.

Ayrıca CHP’li Ali Özgündüz, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile ilgili ilginç bir ayrıntı açıkladı. Özgündüz, Güler’in “oğluyla ilgili konuşmaların delil olmaktan çıkarılması” istemiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptığını söyledi.
 
 
ESKİ BAKANLARDAN “İNCELEYİN” TALEBİ

Olağanüstü toplantıya çok kısa bir süre kala suçlanan eski bakanlardan bir hamle geldi. Dört eski bakan Meclis Başkanlığı’na sundukları dilekçede kendileri ilgili iddiaların araştırılması için Mecliste bir Soruşturma Komisyonu kurulmasını talep etti. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da 55 milletvekilinin imzasıyla soruşturma önergesi vereceklerini açıkladı ama bunun ne zaman olacağını duyurmadı. Genel Kurul’daki görüşmelere suçlanan eski bakanlar katılmadı.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 09:53
YORUM EKLE