Alexa

Mehmetçik Sınırda Göz Açtırmıyor...

İç savaşın sürdüğü Suriye sınırında konuşlu hudut karakollarında görevli Mehmetçik, kaçakçılara göz açtırmıyor.

Mehmetçik Sınırda Göz Açtırmıyor...
 İç savaşın sürdüğü Suriye sınırında konuşlu hudut karakollarında görevli Mehmetçik, kaçakçılara göz açtırmıyor. 

AA ekibi, Şanlıurfa'nın Suriye sınırında yer alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) göz bebeği, 20. Zırhlı Tugayının "Atmaca Alayı"nda görevli askerlerin günlük yaşantısına tanıklık etti.

Ceylanpınar ilçesindeki 3. Hudut Alayına bağlı Cenkeser Hudut Karakolunda görev yapan askerler, gözünü bir an olsun sınırdan ayırmıyor. "Sınır namustur" düsturuyla 24 saat esasına göre görev yapan Mehmetçik, dünyanın en gelişmiş termal kamera, gece görüş dürbünleri ve silahlarla vatan topraklarının güvenliğini sağlıyor.

Hudut Birlikleri, "Kobra" adı verilen zırhlı araçlarla kaçakçılık ve yasa dışı sınır geçişlerine karşı mücadele ediyor. Karakollardaki merkez kulelerin yanı sıra sınır boyunca yer alan mevzilerde nöbet tutan askerler sınırı sürekli kontrol ediyor.

Genellikle yasa dışı sınır geçişler ve kaçakçılıkla mücadele edilen sınırda, karakol kulelerinde "gözetleyici"ler görev yapıyor. Her karakolun sorumluluk sahasında "atmaca"dan başka kuş uçmuyor. 

- Hudut emin ellerde 

Hudut karakollarına yapılacak taciz ateşi veya saldırılara karşı Mehmetçik hazır bekliyor. Olası olaylara karşı Mehmetçik, alarm tünellerinden mevzilere kısa sürede ulaşmaları için düzenli eğitiliyor. 

Gündüz dürbünler, gece termal kamera ve gece görüş dürbünleriyle sınır hattını gözetleyen Mehmetçik, yaşanan olumsuzlukları telsizle karakol komutanına bildiriyor.

Verilen alarmın ardından "ani müdahale mangası"nda görev yapan askerler, bir kaç dakika içinde teçhizatlarını kuşanıp araçlarına binerek, hızla belirtilen noktaya intikal ediyor.  

- Kaçakçıları yakalamak için eğitim yapılıyor

Sınırdaki kaçakçılık olaylarına karşı sürekli teyakkuzda olan askerler, zaman zaman bu konuda eğitimler yaparak zinde kalıyor. Sınır güvenliğini sağlayan askerlerin hareket kabiliyetini artırmak için tatbikatlar düzenleniyor. Senaryo gereği kaçakçı gibi davranan askerler, sırtlarındaki çuvallarla sınırı aşmaya çalışıyor.

Kuledeki gözcü tarafından fark edilen kaçakçılar için derhal alarm veriliyor. Harekete geçen Mehmetçik, kısa süredeki müdahalesiyle kaçakçılara göz açtırmıyor. 

1. Hudut Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Çağrı Erguncu, sorumluluk bölgesinde 5 sınır karakolunun bulunduğunu belirterek, olaylara "ani müdahale mangası"nın müdahale ettiğini söyledi.

Hudut emniyetinin sağlanması için gelişmiş araç ve gereçlerin kullanıldığını ifade eden Erguncu, "Sorumluluk sahamızda kontrol altında tutulamayan bölge bulunmamaktadır" dedi. 

Cenkeser Hudut Karakolu Komutanı Piyade Teğmen Ercan Yolal da vatani görevini sürdüren askerlerin hududun "namus" olduğu bilinciyle 24 saat esasına göre canı pahasına görev yaptığını söyledi.

"Biz buradayız, güçlüyüz ve görevimizin başındayız" diyerek dosta ve düşmana mesaj veren Yolal, şunları kaydetti:

"Yüksek sorumluluk ve özveri gerektiren hudut güvenliği için görev yapan tüm erbaş ve erlerimle sınırda meydana gelebilecek tüm yasa dışı geçiş ve kaçakçılık teşebbüslerine anında müdahale edebilecek imkan ve kabiliyete sahibiz."

- "Hudutta görev her askere nasip olmaz"

Piyade uzman çavuş Volkan Öz ise Atmaca Alayı'na mensup olmanın ve kutsal bir görevi ifa etmenin haklı gururunu yaşadığına işaret etti.

Mevzide nöbet tutan piyade er Oktay Odabaş da 3 aydır hudut karakolunda vatani görevini yerine getirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ailemi çok özledim ancak askerliğin kutsal bir görev ve vatan borcu olduğunun bilinciyle bu özlemimi dindiriyorum. Hudutta görev yapmanın her askere nasip olmayacağını ve görevimin kutsallığının farkındayım. Her türlü fedakarlığa hazır şekilde görevimi icra ediyorum. Komutanlarımız bu zor şartlarda bizlere her türlü desteği sağlıyor."
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 15:48
YORUM EKLE