Alexa


MHP ve BBP Tabanı Birlikten yana

MHP-BBP seçim ittifakı her iki parti tabanında da büyük heyecan yaratıyor.

Gündem 11.03.2015, 00:44 11.03.2015, 10:39
MHP ve BBP Tabanı Birlikten yana
MHP-BBP seçim ittifakı her iki parti tabanında da büyük heyecan yaratıyor.

7 Hazİran’daki genel seçimler öncesi ağırlıklı olarak dillendirilmeye başlanan MHP-BBP seçim ittifakı her iki parti tabanında da büyük heyecan yarattı.

MHP lideri Devlet Bahçeli ile BBP lideri Mustafa Destici’nin bu yöndeki kamuoyu arzusuna yeşil ışık yakan açıklamaları parti tabanlarında da sevinçle karşılandı.

Mİllİyetçİ hareket içinde uzun yıllar yer alıp siyasi, fikri ve kültürel mücadele vermiş kanaat önderleri de MHP ve BBP arasında gerçekleşecek bir seçim ittifakına tam destek verdi. Ömürlerinin büyük bölümünü milliyetçi hareketin çeşitli saflarında geçirmiş dava adamları, ittifakın ülkenin bekası için şart olduğu görüşünde.

Devlet Bahçeli ile Mustafa Destici’nin seçim ittifakı konusundaki olumlu mesajları, MHP ve BBP tabanında büyük yankı buldu. Milliyetçi camianın kanaat önderleri de MHP-BBP seçim işbirliğinin AKP ile kitlenen Türk siyasetinin önünü açacağını belirtti.Yaklaşan genel seçimler öncesi ağırlıklı olarak dillendirilmeye başlanan MHP-BBP seçim ittifakı her iki parti tabanında da büyük heyecan yarattı. MHP lideri Devlet Bahçeli ile BBP lideri Mustafa Destici’nin bu yöndeki kamuoyu arzusuna yeşil ışık yakan açıklamaları parti tabanlarında da sevinçle karşılandı.

MHP lideri Bahçeli, gazetecilerle sohbeti sırasında seçim ittifakı konusunda bir temas olmadığını ancak seçime kadar ne gibi gelişmeler olacağını bilemediğini söyleyip, herkese kapı pencerenin açık olduğunu kaydetmişti.
Vatandaşın kendisine yakın hissettiği partilerin işbirliği içinde seçime girmesini istediğini, bu arzuyu milletin kahır ekseriyetinde ve tabanlarda gördüklerini belirten BBP lideri Mustafa Destici de adalet zemininde yapılabilecek her türlü seçim işbirliklerine hazır olduklarını ifade etmişti.

Somut adım atılmalı
Liderlerinden gelen bu açıklamalarla ümitlenen partililer, Türkiye’nin siyasi anlamda geçtiği çok kritik süreçte, mevcut iktidara karşı alternatif ve umut olabilecek böyle bir seçim işbirliğinin zorunluluğuna dikkat çekiyor. Aynı siyasi kök ve gelenekten gelen iki partinin yıllardır birbirinden ayrı şekilde sürdürdükleri Türk milletine hizmet etme gayretlerini birleştirme zamanının artık geldiğine vurgu yapan partililer, liderlerini bu yönde somut adımlar atmaya çağırıyor. Geçmişte çeşitli sebepler yüzünden meydana gelmiş bu ayrılığı sürdürmenin Türk milliyetçiliğine zarar verdiği gerçeğinin idrak edilmesi gerektiğini savunan partililer, “7 Haziran seçimleri için MHP-BBP ittifakı veya işbirliği, yıllardır devam eden bu talihsiz ayrılığa son verme fırsatı da olabilir” görüşünü belirtiyor. MHP-BBP seçim işbirliğinin her iki partinin toplam oylarının da üstünde bir sinerji oluşturmasının sürpriz sayılmaması gerektiğinin altını çizen partililer şu görüşleri ifade ediyor:

AKP’yi bitirir
“12 yılı aşan AKP iktidarı milleti bunaltıp ümitsizliğe sürükledi. Millet AKP’den kurtulma ümidini kaybetti. Karşısında onu alt edecek bir yapı göremediği için sandığa bile gitmek istemiyor. Halk bir ümit ışığı arıyor. İşte MHP-BBP seçim işbirliği halkın aradığı bu ümit ışığı olabilir. Burada partilerin oy oranlarının toplamı değil, AKP iktidarına alternatif bir işbirliği için ortaya koyacakları ortak irade önemlidir. MHP-BBP’nin seçim ittifakıyla ortaya çıkacak bu ortak irade halkta karşılığını bulduğunda, AKP iktidarının sonunu getirip Türkiye’ye yeni iktidarların yolunu açabilir.”

Kanaat önderleri de istiyor

Milliyetçi Hareket içinde uzun yıllar yer alıp siyasi, fikri ve kültürel mücadele vermiş kanaat önderleri de MHP ve BBP arasında gerçekleşecek bir seçim ittifakına tam destek verdi. Ömürlerini Milliyetçi Hareket’in çeşitli saflarında geçirmiş dava adamları, MHP-BBP işbirliğiyle atılacak adımların Türk siyasetinde tahmin edilenin de ötesinde olumlu etki yaratacağı görüşünde birleşiyor.


Çok hayırlı olur
1965-1969 yılları arasında Milli Hareket Dergisi’ni yayınlayan ve milliyetçi hareketin tarihini “Üç Hilalin Hikâyesi” adıyla kitaplaştıran Ahmet Karabacak, “Çok faydalı olur” dediği MHP-BBP seçim ittifakı hakkında şunları söylüyor: “MHP kendi tarihinde ittifak ve koalisyon tecrübeleri olan bir partidir. 12 Eylül öncesinde yer aldığı Milliyetçi Cephe koalisyonlarıyla ülke kaderinde tarihi rol oynamıştır. Yıllar önce 1991’de bu partinin kurucusu Alparslan Türkeş, siyaseten rakibi Necmettin Erbakan ile seçim ittifakı yaparak partisine Meclis yolunu açmayı bilmiştir. Dolayısıyla Milliyetçi Hareket, ittifak kültürü olan bir partidir. Türkiye’nin bugün yaşadığı şartlar gözönüne alınırsa MHP-BBP seçim ittifakı da Türk milletinin bekası için çok hayırlı ve faydalı bir girişim olur. Milliyetçi Hareket içindeki MHP-BBP ayrılığı suni bir ayrılıktır. Şu an geçmişi kenara koyma zamanı. Türkiye bölündü bölünecek. Bu iki partimizin ilk olarak seçimde işbirliği yapmasında büyük fayda vardır. Rahmetli İlhan Darendelioğlu, 80 öncesi Türkiye’nin kargaşa günlerinde, ’Allah’a inananlar, komünizme karşı birleşin’çağrısını sıklıkla dile getirirdi. Türkiye’nin bu gün geldiği noktada, ’AKP’den kurtulmak isteyenler birleşin’çağrısı kaçınılmazdır. ”

Hiçbir engel yok
Bestelediği marşlarla, salon toplantıları ve meydan mitinglerine coşku ve dinamizm getiren, ülkücü hareketin isimsiz kahramanlarından Bahri Yüzlüer de seçim ittifakı adıyla da olsa MHP-BBP ayrılığına son verilmesi gerektiğini belirtip şu değerlendirmeyi yapıyor: “7 Haziran seçimleri arifesinde vatanımızın uçurumun kenarında bulunduğunu düşünürsek, geçmişin yanlışlarını bir tarafa atarak omuz omuza geleceği kurtarmanın gayretine girişmeliyiz. Bunun da ilk adımı MHP-BBP seçim işbirliğiyle mümkündür. Böyle bir ittifak için görünürde hiçbir engel yok. Bu noktada Türk milliyetçilerinin siyasi alandaki en güçlü kuruluşu olan MHP’nin lideri Devlet Bey’e büyük görev düşüyor. MHP-BBP seçim ittifakını başlatmak konusunda atacağı adım milletimiz için çok hayırlı olacak, Türkiye’ye yeni ufuklar açacaktır. Bu ayrılığı sürdürmemek gerekir. Milliyetçi hareket içindeki bu bölünmüşlük sürerse vatan bölünecek. Ülkemizin sınırları sınır olmaktan çıktı, vatan elden gidiyor. AKP iktidarının çılgınlıklarına set çekmek için hangi fedakarlık gerekiyorsa bunu yapmak milliyetçi harekete düşer. Bir ve beraber olmaktan başka çaremiz yok.”
***
Küskün ve dargın kalmaz
Türk milliyetçiliğinin fikir hayatına Devlet-Töre gibi önemli dergileri kazandıran ve kurduğu bu yayın çatısı altında pek çok vatan sevdalısına düşüncelerini ifade etme fırsatı yaratan İbrahim Metin, MHP ile BBP arasında gerçekleşecek bir seçim ittifakını “son derece faydalı” buluyor. Metin bu konudaki değerlendirmesini şöyle sürdürüyor: “Kaynağı aynı bu iki partinin bugüne kadar ayrı olması zaten garip bir durum. Türkiye’nin altındaki halı çekilirken bu ayrılığı sürdürmenin anlamı yok. BBP’nin kurulduğu günden bu yana geldiği nokta ortada. Sivas ve çevresi dışında varlık gösteremediler ama Türkiye’nin her yerinden oy alıyorlar. Maalesef bu oylar ziyan oluyor. Yapılacak bir MHP-BBP seçim işbirliği, ziyan olan bu oyları milletvekilliğine dönüştürmenin en akılcı yoludur. Böyle bir ittifakı her iki parti tabanının da sevinçle karşılayacağına şüphem yok. Ne kadar küskün, dargın varsa bu ittifakı heyecanla karşılayıp destekleyecektir. Ayrıca kendini milliyetçi cenaha yakın hisseden başka partilere mensup kararsızların da MHP-BBP ittifakını, AKP iktidarından kurtuluşun anahtarı olarak görmesi muhtemeldir.”


Birlikten kuvvet doğar!

Ülkücü hareket içerisindeki mücadelesi ve eğitim camiasındaki başarılarıyla büyük saygınlık kazanmış milliyetçi kanaat önderlerinden biri olan Doç. Dr. Sakin Öner de 7 Haziran’daki seçimin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu vurguluyor. Öner, 1 oyun bile büyük önem kazanacağı seçimde MHP-BBP seçim işbirliğinin öngörüldüğünden de hayırlı gelişmeleri beraberinde getirebileceğine dikkat çekip şunları söylüyor: “7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimler, demokrasi tarihimizin en önemli seçimleridir. Bu seçimlerin sonucunda oluşacak olumsuz bir tablo, hem üniter devlet yapımızı, hem de birlik ve bütünlüğümüzü bozabilir. Anayasanın değiştirilerek parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçilmesi, hak ve özgürlüklerin tamamen ortadan kalkmasına, kuvvetler ayrılığı prensibine son verilmesine ve ülkenin bölünmesine yol açacaktır. Şu anda Türk milliyetçilere düşen görev, duygusal davranmayarak vatan haini olmayan herkesle ve her siyasi kuruluşla işbirliği yapmaktır. Bu konuda atılacak ilk adım, MHP’ye uzak kişi ve siyasi kuruluşlar yerine öncelikle, çeşitli sebeplerle MHP’nin çalışmalarından uzak kalmış eski MHP’liler yuvaya davet edilmeli ve bu bünyeden kopmuş olan BBP ile seçim işbirliğine gidilmelidir. İlk adımı atmak, Türk milliyetçilerinin gövde teşkilatı olan MHP’ye düşer. Ayrıca milli ve İslami hassasiyetleri olan diğer siyasi partilerle de seçim ittifakı yapılabilir. Geçmişte bunun başarılı örnekleri vardır. Yalnız bu işbirliğini yapanların küçük hesaplar içine girmemesi gerekir.”

YENİÇAĞ


Yorumlar (1)
ali 5 yıl önce
sp de olmalı..bazı yanlış anlamalara karşı
16°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20