Alexa

MİT'te Hatadan Geri Dönüş...

Muhalif generali Esed’e teslim eden MİT’çi, Afyon Gümrüğü’ne atandı...

MİT'te Hatadan Geri Dönüş...
 Suriyeli muhalif Albay Hüseyin Harmuş’u Esed güçlerine teslim ettiği gerekçesiyle tutuklanan eski MİT’çi Önder Sığırcıklıoğlu, Hatay sınır kapısında görevlendirilmişti. Sığırcıklıoğlu’nun, Afyon Gümrüğü’ne atanmasıyla bu hatadan dönüldü.
Zaman gazetesinden Ahmet Dönmez'in haberine göre Hatay’da iki yıl önce Suriyeli muhalif Albay Hüseyin Harmuş’u Esed güçlerine teslim ettiği gerekçesiyle tutuklanan eski MİT’çi Önder Sığırcıkoğlu ile ilgili skandal hata düzeltildi. Tutuklanmasının ardından MİT’ten ihraç edilen ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na atanan Sığırcıkoğlu, Hatay sınır kapısında görevlendirilmişti. Son dönemde Suriye ile yaşanan gerginlikler ve Hatay Cilvegözü ile Yayladağı sınır kapılarından bombacıların girmesi nedeniyle bu atama şaşkınlık oluşturmuştu. Başbakanlık’ın müdahalesiyle Önder Sığırcıkoğlu, Afyon Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’ne tayin edildi. Sığırcıkoğlu, halen Adana Bölge Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanıyor. Eski MİT Adana Bölge Başkanı N.B. ve eski Hatay Bölge Başkanı M.A.A. da  davanın sanıkları arasında yer  alıyor.


    Harmuş olayı, dönemin özel yetkili savcılığına intikal etmeden önce MİT’in kendi içinde bir soruşturma konusu olmuştu. Olayın duyulması üzerine MİT müfettişleri konuyu incelemiş ve sadece tercüman Önder Sığırcıkoğlu kusurlu bulunmuştu. Müfettişlerin raporu doğrultusunda maaştan kesme ve başka kuruma atanması kararı çıkmıştı. Fakat bu karar, olayın üzerinin örtüldüğü, daha yukarıdaki faillerin korunmaya çalışıldığı şeklinde yorumlanmıştı. Bu rahatsızlığın ardından Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na bir ihbar ulaşmış ve konu bütün detaylarıyla anlatılmıştı. Ardından savcı operasyon düzenlemiş ve Sığırcıkoğlu’nun da aralarında bulunduğu bazı şüpheliler gözaltına alınmıştı. Bunun üzerine MİT, apar topar ihraç işlemini hızlandırmış ve tercüman Gümrük Bakanlığı’na kaydırılmıştı. Bu sırada KCK soruşturması nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifade vermeye çağrılınca kriz çıkmış ve akabinde MİT Kanunu’nda değişiklik yapılarak istihbarat teşkilatı personelinin yargılanması Başbakanlık onayına tabi tutulmuştu. Bu esnada savcı, Başbakanlık’a yazı yazarak olaya adı karışan MİT Adana Bölge Başkanı N.B., Hatay Bölge Başkanı M.A.A. ve Önder Sığırcıkoğlu için soruşturma izni istemişti. Başbakanlık’tan, N.B. ve M.A.A. için ‘görevi ihmal’den dolayı soruşturma izni verildiyse de ‘casusluk’ suçlaması için izin çıkmadı. Ardından her iki bölge başkanı da MİT’ten ihraç edildi. Her ikisi de tutuksuz yargılanıyor.

Bu arada Önder Sığırcıkoğlu, tutuklu olduğu için Gümrük Bakanlığı’ndaki görevine başlayamadı. Dolayısıyla kendisine maaş da tahakkuk ettirilmedi. MİT’ten de ilişiği kesilmiş olduğu için buradan da maaşı yatırılmadı. Mağdur olduğunu düşünen Sığırcıkoğlu, maaşlarının ödenmesi için MİT aleyhine Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 13:03
YORUM EKLE