Mobbing Nedir? Mobbing Nasıl İspatlanır?

Gündem 08.04.2021, 23:14 08.04.2021, 23:39
Mobbing Nedir? Mobbing Nasıl İspatlanır?

Çağımızın en büyük sorunlardan birisi mobbing olarak bilinir. Diğer adı ofis hastalığıdır. Zorbalık yapılması olarak tanımlanabilir. Bilhassa çalışma hayatında mobbing ile karşılaşanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Mobbing Nedir?

Mobbing; çok uzun süredir bilinen bir kavram olsa da 2000’li yıllar ile beraber etkilerini göstermeye başlamıştır. İşyerinde psikolojik taciz olarak özetlenebilir. Alay, aşağılama, damga vurma, dışlama ve izolasyon gibi eylemler; mobbing olarak bilinir.

Bir kişiyi taciz etmek, sindirmek, ona kabadayılık yapmak ve onu rahatsız etmek denildiği zaman akla mobbing gelir. Özellikle çok fazla kişinin çalıştığı işyerlerinde bir grup çalışan; belirli bir çalışanı hedef alarak ona karşı taciz içeren davranışlarda bulunabilir. Bu tür çalışanların hareketleri dolayısıyla mobbinge maruz kalan kişi kendisini güvende hissetmeyecektir. Çalışma performansı düşecektir. Görevlerini yerine getirmekte zorlanacaktır. Mobbinge maruz kalan bireyler; bu tavırları meslektaşlarından, üstlerinden, astlarından görebilirler. Mobbing içeren davranışlar; açık, gizli, doğrudan veya dolaylı olabilir.

Mobbing Nasıl İspatlanır?

Mobbinge maruz kalan kişilerin haklarını araması gerekir. Bu noktada, bu kişilerin önünde birden çok seçenek bulunur.

  • Alo 170
  • TBMM
  • Anayasa Mahkemesi
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  • Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)
  • Kamu Denetçiliği Kurumu
  • Kamu Görevlileri Etik Kurulu
  • Türkiye İnsan Hakları Kurumu
  • İl, İlçe İnsan Hakları Kurulu

Mobbinge uğradığını düşünen insanların başvurabileceği kurumlar arasında yer alır. Bu noktada, mobbinge maruz kalan insanların yapması gerekenler vardır. Her şeyden önce, kendisine uygulanan davranışlarla ilgili açık ve net deliller toplaması gerekir. Şahitler, maaş kesme gibi bir durum söz konusu ise maaş bordroları, e-mailler, kamera kayıtları, kullanılan ilaç faturaları gibi belgelerin mobbing sürecinde önemli deliller olabileceğini ifade etmek şarttır. Yargıya intikal eden davalarda etkin bir yargılama için delillerin varlığı son derece önemlidir.

Mobbinge maruz kaldığını düşünen kişiler; özel veya kamu sektöründe çalışmalarından bağımsız olarak yedi gün 24 saat Alo 170 hattına başvuruda bulunabilirler. Mobbing ile karşılaşan bireyler haklarını arama konusunda ısrarcı olmalıdırlar. Çünkü, birçok işveren, mobbing uygulamayı kendisine hak görür. Ayrıca, bu tür kişilerde yapmış oldukları davranışın açığa çıkmayacağına dair bir inanış bulunur. Mobbing ile karşılaşan kişiler; haklı davalarından vazgeçtikleri takdirde mobbing uygulayan kişinin elinin daha da güçlenmesine neden olurlar.

Mobbing; adli suçlar kategorisindedir. TCK’nın 105. maddesi gereğince mobbing uygulayanlara üç aydan iki yıla kadar uzanan hapis cezası veya adli para cezası verilir.

Kaynak: https://www.cihanorhan.av.tr/mobbing-nedir

Kaynak: https://www.cihanorhan.av.tr/

Yorumlar (0)
banner442