Mustafa Toruntay, '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' Mesaj Yayımladı

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, ”5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı. 

Gündem 04.12.2021, 19:13
Mustafa Toruntay, '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' Mesaj Yayımladı

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, ”5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” nedeniyle yayımladığı mesajda  “Kadına Karşı Yapılan Haksızlıkların Karşısında Kadının Yanında Yer Almak İnsan Olan Herkesin Görevidir.” dedi.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlandığını ifade eden Mustafa Toruntay: yazılı basın açıklamasında, ” Türkiye’de ise 1930 yılından itibaren çıkartılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclisine seçilme hakkını elde eden kadınlarımız; 5 Aralık 1934’ de Anayasamızda ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır. Bu nedenle bu tarih “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.” dedi.

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınların çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde ettiğini vurgulayan Genel Başkan Toruntay, sözlerini şöyle devam ettirdi:

 “Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kadını ve erkeği eşit yurttaş yaratmanın gerekli olduğuna inanan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran irade ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlarımız birçok gelişmiş ülkeden önce bu haklarını elde etmişlerdir.

Peygamber efendimizin “Cennet annelerin ayakları altındadır.” buyruğuna bizleri muhatap kılan bir anlayışın mensupları olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın kanayan yarası olan kadınların uğradığı haksızlıklar, ayrımcılıklar ve şiddet karşısında kadının yanında yer almak, insan olan herkesin görevidir. Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet bir insan hakları ihlalidir, münferit değil, sistematiktir. Ailenin mahremiyeti içinde olup biten, özel alana ait, hukuk denetimi dışında bir aile içi mesele değildir. Bu nedenle, engellenmesi de ancak sistemli ve etkin bir mücadele ile gerçekleşebilir.

Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımızın seçme ve seçilme haklarını kazanmalarını ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü en içten dileklerimle tebrik ediyor, tüm kadınlarımıza, emekçi kadın kardeşlerimize başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor, saygılar sunuyorum.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)