'Ne Mutlu Çocuklarına Haklarını Anlatan, Öğreten, Yaşatanlara'

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Çocuk Hakları Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.

Gündem 19.11.2014, 18:52 19.11.2014, 21:24
'Ne Mutlu Çocuklarına Haklarını Anlatan, Öğreten, Yaşatanlara'
Milliyetçi Hareket Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Çocuk Hakları Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı, Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Çocuk Hakları Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "Bazı yetişkinler sana ‘hakkaniyet ya da doğruluğun’ değil ‘menfaat ve yandaşlığın’ Türkiye’de ‘makbul’ çocukluk olduğunu anlatır. Ne mutlu çocuklarına haklarını anlatan, öğreten, yaşatanlara." dedi.

"Çocuk; bugününü sana nasıl yaşatalım ki sen yarın olasın." diyen Ruhsar Demirel ‘makul’ olan çocuk haklarını konuşmak iken ‘malum’ olan haksızlıkların akıldan çıkmadığını söyledi. Demirel duygu cümleleri içeren açıklamasını, şöyle sürdürdü:
"Yol olmadığı ve sağlık hizmeti ulaşamadığı için vefat edip baba omuzunda çuvalda taşınan, çocuk. Okulda başına lavabo, bahçede üstüne ağaç düşerek yaşamını kaybeden, çocuk. 7 aylık çocuğun tecavüze uğranması ile 18 yaşındakinin zinasını kıyaslayan, vicdan fukarası, büyük. Sigara tüketimi azaldı araştırmaları ile coşup bonzai kelimesinin hemen her gün ölüm kelimesi ile yan yana kullanılmasının tuhaflığını algılamayan, büyük."

Çocuklara haklarının sağlayanamaması bir yana ne hakları olduğunun da öğretilemediğine dikkat çeken MHP’li Demirel, "Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) Madde 42; Taraf devletler yetişkin ve çocuklara haklarını bildirmekle sorumludur, ibaresine rağmen ülkemizde her 4 çocuktan 3’ü haklarını bilmiyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık bir buçuk milyon doğum oluyor. ÇHS Mad. 7; Çocuk doğumdan sonra derhal nüfus kütüğüne kaydedilecek ve bir vatandaşlık kazanma hakkına sahip olacaktır, hükmüne yer veriyor olmasına rağmen Türkiye’de doğan her çocuğun nüfusa kaydettirilmediği gerçeğini hepimiz biliyoruz." hatırlatmasında bulundu.

'YASALARIMIZA GÖRE 18 YAŞINI BİTİRMEMİŞ HERKES ÇOCUKTUR'

Demirel, "Doğumunda vatandaş olma hakkı dahi kullandırılmayan, nüfus cüzdanı bile olmayan ne acıdır ki 12-13 yaşına geldiklerinde kız ise evlendirilecek ya da evlenilecek ‘kadın’ olarak görülen, oğlan ise iş gücü olarak çalıştırılıp gelir kaynağı yapılan, çocuk. Yasalarımıza göre on sekiz yaşını bitirmemiş herkes çocuktur. Türkiye nüfusunun yüzde 30’u on sekiz yaşın altındadır. Yani her üç vatandaşımızdan biri çocuk. Türkiye’de evlenen ya da evlendirilen her üç kadından biri, çocuk.
Çocukları düşünüyor onları sevindiriyoruz demek adına bazı siyasetçilerin özellikle seçim zamanı parti otobüslerinden attıkları oyuncaklardan alabilmek için çabalarken ezilen, çocuk. Milletini bölmeyi kendine amaç edinmişlerce yanlış ve kötü amaçlar adına kullanılan, suça itilmiş çocuk. Alfabedeki neredeyse tüm harflerin kullanılmasıyla yapılan sınavlar için koşan uykusuz geceler, tırnak yemelerle büyüyen, çocuk." şeklinde yaşananları örnekledi.

"Tüm bunlar olurken bazı yetişkinler sana ‘hakkaniyet ya da doğruluğun’ değil ‘menfaat ve yandaşlığın’ Türkiye’de ‘makbul’ çocukluk olduğunu anlatır." diyen Demirel, açıklamasını şöyle tamamladı: "Yükün ağır. Sen yalnız kendin için değil, millet olarak birliğimiz, devlet olarak devamlılığımız için, insanlık için var olmalısın. Ne mutlu çocuklarına haklarını anlatan, öğreten, yaşatanlara."
Yorumlar (0)