Alexa

Nevruza Mesir Macunu ateşi yakıldı

Manisa’da Nevruz coşkusu, 475 yıllık şifalı Mesir Macunu karma töreniyle adeta katlanacak.

Nevruza Mesir Macunu ateşi yakıldı

Manisa’da Nevruz coşkusu, 475 yıllık şifalı Mesir Macunu karma töreniyle adeta katlanacak. Manisa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi, Yunusemre Belediyesi ve Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği işbirliğiyle düzenlenen Nevruz bayramı kutlamalarının ardından, dualarla Mesir Macunu karma töreni yapılacak.

Baharın habercisi Nevruz Bayramı’nı Manisa daha bir coşkulu kutlayacak. 475’inci Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nde halka saçılacak şifalı macunlar, nevruz ateşiyle karılacak. Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Nevruz Bayramı kutlamalarında ve Mesir Macunu karma töreninde binlerce yıllık gelenek yeniden hayat bulacak.

Dopdolu program

Nevruz Bayramı kutlama programı ve Mesir Karması saat 10:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumuyla start alacak. Meydandaki etkinlikler halk oyunları gösterisi, nevruz ateşinin yakılması ve örste demir dövülmesi, nevruz ateşinden atlama, çam fidanı dağıtımıyla renklenecek. Cumhuriyet Meydanı’ndaki programın ardından Manisa Valiliği’nin önünden Manolya Meydanı-Ulupark-Sultan Parkı Bimarhanesi’ne kadar kortej yürüyüşü yapılacak.

Mesir Macunu dualarla karılacak

Sultan Parkı Bimerhanesi’nde geleneksel Mesir Macunu karma töreni yapılarak, şifalı Mesir Macunu dualarla karılmaya başlanacak. Buradaki törende protokol konuşmalarının ardından dualar eşliğinde temsili karma töreni yapılacak. Nevruz coşkusu gün boyunca yapılacak etkinlikle katlanacak. Tarzan Meydanı’nda halk ozanları konseri, yerel gösteri grupları etkinleri gerçekleştirilecek. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda saat 20:00’de Belediye Konservatuarı tarafından ‘Hoşgeldin Nevruz Konseri’

yapılacak.

Festival coşkusu Nisan’da

Bu yıl 475’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali 21-26 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 41 çeşit baharattan oluşan ve Sultan Cami’nin minare ve kubbelerinden halka saçılacak olan Mesir Macunu, yine şifa olacak. 6 gün boyunca festival coşkusu yaşayacak olan Manisalılar, düzenlenecek konserler ve çeşitli etkinliklerle 475 yıllık geleneği yeniden yaşayacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 14:19
YORUM EKLE

banner325