Nusaybin'de Eş Başkanlar Tutuklandı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 'öz yönetim’ soruşturması kapsamında serbest bırakılan Eş Başkanlar yeniden tutuklandı.

Gündem 01.09.2015, 09:40 01.09.2015, 09:47
Nusaybin'de Eş Başkanlar Tutuklandı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 'öz yönetim’ soruşturması kapsamında 3 gün önce gözaltına alınan ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Eş Başkanlar yeniden tutuklanarak cezaevine konuldu.

Nusaybin Adliyesi'ne getirilen Kaya ve Alğan, çıkarıldıkları Sulh Ceza Hâkimliği'nce ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla tutuklandı. Nusaybin Adliyesi'ndeki işlemleri yapılan Kaya ve Alğan, Mardin E tipi cezaevine gönderildi. Kaya ve Alğan’ın polis aracıyla adliye bahçesinden çıkışı sırasında hükümet konağı önünde bulunan vatandaşlar tarafından alkış ve zılgıtlarla destek verildi. 

Edinilen bilgilere göre Belediye Eş Başkanı Sara Kaya ve DBP İlçe Eş Başkanı Zeynep Alğan, savcılığın itirazı üzerine tutuklandı. Kaya ve Alğan, Mardin E tipi cezaevine konuldu. 

KAYA: KENDİMİZİ VE KENTİMİZİ BERABER YÖNETECEKTİK 

Bu arada, Nusaybin Belediyesi binasındaki makamında TEM şubesine bağlı polislerin kararı tebliğinden sonra açıklama yapan Nusaybin Belediye Başkanı Kaya, “Mart 2014 yerel seçimlerine giderken halkımızı ‘kendimizi ve kentimi beraber yönetme’ kararı vermiştik. Biz katılımcı bir belediyecilik yapacaktık. Biz öz yönetimle özgür kimliğe gidecektik. Maalesef AKP bunu hazmetmedi. Ama şunu iyi bilsinler ki asla ve asla halkımıza verdiğimiz sözümüz üzerinde duracağız. 7 Haziran’dan sonra AKP’nin baskıcı, katliamcı politikaları devam etmiştir. Yüzde 91 oy aldığımız Nusaybin bizimle ilgili kararı verecek. Eğer ki halk evet derse ancak bizi alırlar. Maalesef devletin kendi istekleri doğrultusunda yönetiyorlar. Biz belediyeyi iki eş başkan ve belediye meclisiyle yönetmeyecektik. Biz halkımıza soracaktık. Partimizin tüzüğünde ve seçim bildirgesinde olan şekliyle yönetecektik. Nasıl AKP’nin kendi tüzüğü ve bildirgesi varsa partimiz de böyle bir bildirge hazırlamıştı” dedi. 

Eş Başkan Kaya, Cuma günü mahkemeye çıkarıldıklarını hatırlatarak, “Öz yönetim ve özerklik üzerine dava açılmış. Elimizde bir silah yok, elimizde top ve tüfek de yok. Sadece bu halkı beraber yöneteceğimizi söylemiştik. Hâkim serbest bırakmıştı savcı itiraz etmiş. Belediyeye baskın yaparak tekrardan savcılığa çağırıyorlar. Biz de buradayız hiçbir yere gitmiyoruz. Gideceğiz tekrar itirazımızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)