Alexa
banner314

Obama ve Erdoğan Arasındaki Tartışma Büyüyor...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, “Amacımız IŞİD ile mücadele" cevabını verdi.

Obama ve Erdoğan Arasındaki Tartışma Büyüyor...
banner327
 Jen Psaki, basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan’ın bombardımanın amacının barış değil, petrol olduğuna ilişkin sözleri soruldu.   Jen Psaki, Soruya kısa bir cevap verdi:  “Hava saldırılarındaki niyetimizi açıkça gösterdiğimizi düşünüyorum. O da IŞİD tehdidi ile mücadele etmek. Koalisyondaki diğer müttefiklerimizin de amacı aynı” ifadelerini kullandı. 

Psaki’ye, sorulan bir soru üzerine:“Türklerin ilk askeri operasyonlarını kendi ülkelerindeki kişilere yönelik yapması konusunda hayal kırıklığı yaşıyor musunuz?” sorusuna cevaben Psaki, “Açıkçası bölgede karmaşık bir durum söz konusu, bununla birlikte Türkiye ve PKK arasında geçmişe dayanan uzun bir süreç var. Haberlerde bazı Türk hükümet yetkililerinin PKK’nın Türkiye’deki askeri tesisleri vurduğuna yönelik ifadeleri var. Bununla ilgili henüz bir doğrulama alamadık. Ancak herkesi bu iki meseleyi ayrı tutmaya davet ediyorum” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ‘Türkiye ile aramızda uyuşmazlık yok’ sözlerine de değinen Psaki, Türkiye’nin Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi ve ekipmanlar ile donatılmasını, bunun yanında bazı askeri üslerin koalisyon için kullanılmasını kabul ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 13:29
YORUM EKLE

banner307

banner325