Öcalan Parti Lideri mi Oluyor?...

Yeni demokrasi paketinde bir ayrıntı Öcalan'a özgürlük mü getirecek ?

Gündem 01.10.2013, 09:22 01.10.2013, 12:45
Öcalan Parti Lideri mi Oluyor?...

 Merakla beklenen ‘demokratikleşme paketi’ni Başbakan Erdoğan dün açıkladı. Oy verme hakkına sahip olan herkes, partilere üye olabilecek. Bunun için Siyasi Partiler Kanunu’ndaki kısıtlayacı hükümler kaldırılacak.

Buna göre artık kamu hizmetlerinden yasaklılar, basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar, kaçakçılık suçları, resmî ihalelere fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olanlar, taksirli suçlar hariç 5 yıl veya daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar, devlete karşı işlenen suçlardan mahkum olanlar ve terör eyleminden mahkûm olanlarla ilgili siyasi partilere üyelik yasağı kalkıyor.

Ancak bu suçlardan mahkum olanlardan cezaevinde olanlar Anayasa’ya göre oy verme hakkına sahip olmadıkları için yine partilere üye olamayacaklar.

ÖCALAN PARTİ LİDERİ OLABİLİR Mİ?

Düzenlemenin Abdullah Öcalan dahil cezaevindeki herkesin siyasi parti üyesi olmalarının ve daha sonra da başkan olmalarının önünü açtığı yorumları yapıldı.

Ancak Başbakan Erdoğan parti üyeliği için “oy kullanma hakkına sahip olma” kriteri olacağını söyledi. Cezaevindeki hükümlülerin oy kullanamayacağına dair Anayasa’da açık hüküm olduğu için, Öcalan ve diğer mahkumlara parti üyeliği yolu paketle açılmayacak.

Ancak hükümlülere oy verme yasağı getiren Anayasa hükmü değiştirilir ve paketle getirilen düzenlemeye de o aşamada dokunulmazsa böyle bir ihtimal gündeme gelebilecek.

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda hükümlülerin de oy kullanabilmesine ilişkin AKP, CHP ve BDP arasında önce uzlaşma sağlanmış, ancak MHP’nin İmralı’ya sandık kurulması anlamına geleceği itirazının ardından vazgeçilmişti.

ASKERE, MEMURA YASAK SÜRÜYOR


Paket, hakimler ve savcılar, Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Silahlı Kuvvetler mensupları ile yükseköğretim öncesi öğrencileri siyasi partilere üye olamayacaklarına ilişkin hükmü değiştirmiyor.Yorumlar (0)