Öğretmen Atamaları Tehir Edilemez

Talip Geylan, öğretmen atamaları, aşı takvimi, ücretli öğretmenlik gibi önemli konulara temas ederek, çözüm bekleyen konulara dair açıklamalarda bulundu.

Gündem 16.02.2021, 13:51 16.02.2021, 14:51
Öğretmen Atamaları Tehir Edilemez

Öğretmen atamaları, aşı takvimi, ücretli öğretmenlik gibi önemli konulara temas ederek, çözüm bekleyen konulara dair açıklamalarda bulunan Türk Eğitim Sen Genel Başkan Talip Geylan, "Devletimiz, terör örgütüne ve destekçilerine yönelik kararlılıkla mücadelesini sürdürmelidir." dedi.

Gara'da kalleş teröristler tarafından şehit edilen 13 vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen Genel Başkan Geylan, "Bölücü hainlerin 13 canımızı kalleşçe katlettiği gün çıkıp Kahrolsun pkk diyemeyen ve bölücü odakların propagandalarına hizmet edercesine paylaşımlar yapanları net görüyoruz. Devletimiz, terör örgütüne ve destekçilerine yönelik kararlılıkla mücadelesini sürdürmelidir." dedi.

Türk Eğitim-Sen olarak, 2021 yılı içerisinde, öğretmen ihtiyacının karşılayacak bir atamanın mutlaka hayata geçmesini ve öncelikle Şubat ayı içerisinde 60 bin meslektaşlarının atamasının yapılmasını talep ederek şunları söyledi; "başta öğretmen atamaları olmak üzere, eğitimin ihtiyaç duyduğu her alanda Hükümetin tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirmesi gerektiğini ifade etti. Geylan; "Atama bekleyen gençlerimiz uzun bir süredir, 2021 yılına dair atama sayısı ve takvimi hakkında açıklama bekliyor. Ancak Hükümet tarafından şu zamana kadar bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'u ziyaretimde de konuyu dile getirdim. Atama sayılarının ve takviminin geciktiğini, genç meslektaşlarımızın müjde beklediğini söyledim. Normalde yarıyıl tatilinde atama takviminin açıklanması gerekiyordu. Ancak şu ana kadar bir açıklama yapılmış değildir. Ama şu konuya çok dikkat çekmek istiyorum. Şöyle ki; salgın sürecinin ortaya çıkardığı yeni durumda bir çok alanda eksiklik ve gecikmelerin yaşanmasıdır. Gecemizi gündüzümüze katar, daha çok çalışır ve bunları bir şekilde çözeriz. Ancak eğitimde ortaya çıkan arazların telafisi uzun yıllara yayılacaktır. Dolayısıyla eğitimdeki eksiklikler göz ardı edilemez. Başta öğretmen atamaları olmak üzere, eğitimin ihtiyaç duyduğu her alanda Hükümetin tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirmesi lazım. Öncelikli olarak; 2021 yılı Şubat ayında 60 bin öğretmen ataması yaparak bu ihtiyacın hayata geçirilmesini biran önce bekliyoruz. Çünkü, öğretmen atamaları tehir edilemez bir ihtiyaçtır.” dedi.

20 bin atama yapılması demek genç meslektaşımızın beklentileri ile alay etmek demektir.

Geylan, geride bıraktığımız yılda 81 bin ücretli öğretmenin görevlendirildiği ve halen 500 binin üzerinde atama bekleyen eğitim fakültesi mezunu varken kamuoyunda söylenen 20-30 binler atama sayısının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Geylan Şubat ayı içerisinde 60 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini önemle vurgulayarak, "Ülkemizde kadrolu öğretmen ihtiyacı kadar öğretmen ataması ne yazık ki yapılmamaktadır. Bu açık maalesef ücretli öğretmenlik eliyle kapatılmaya çalışılıyor. Şöyle ki; sendikamızın geçen yıl yaptığı araştırmaya göre, 81 ilden gelen veriler doğrultusunda ülkemizdeki ücretli öğretmen sayısı 80 bin 583’tür. Bunun yanı sıra yine sendikamızın geçen yıl yapmış olduğu araştırmaya göre, 150 bine yakın norm kadro açığı bulunmaktadır. Kaldı ki geçen yıldan bu zamana kadar emekli öğretmenlerimizi de dahil ettiğimizde Milli Eğitim Bakanlığı'nda çok ciddi sayıda öğretmen açığı bulunmaktadır. Hal böyle iken kamuoyunda oluşan 20-30 bin sayıları bin atama sayısı asla kabul edilemez! Bu rakamlarla yapılacak atama sayısı sadece geçen yıl emekli olan öğretmenlerimizin yerini ancak doldurur. Hatta doldurmaz!" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un dün yaptığı açıklamada Şubat ayı sonunda öğretmenlerinaşılanacağı duyurusunu yaptığını Eğer 1 Mart tarihinde okullar açılması hedefleniyorsa; aşılanmanın hızlanması gerektiğine işaret eden Geylan, "Ayrım yapılmaksızın memur, idari personel, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları, kantin görevlisi, güvenlik görevlisine kadar tüm eğitim çalışanlarının aşılanması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442