Okulları Kapatmayın

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yurtdışında Gülen cemaatine ait Türk okullarının kapatılmasına yönelik girişimleri kültür adamları ve siyasilerde endişe yarattı.

Gündem 11.03.2014, 00:19 11.03.2014, 00:32
Okulları Kapatmayın
 Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yurtdışında Gülen cemaatine ait Türk okullarının kapatılmasına yönelik girişimleri kültür adamları ve siyasilerde endişe yarattı.
Hükümet ile Gülen cemaati arasındaki gerginlik tırmanırken Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türk okullarının kapatılmasına ilişkin girişimlerde bulunması endişe ve tepkilere yol açtı. Dünyanın çeşitli yerlerinde sayıları 160'ı bulan okulların bir anlamda Türkiye'nin kültür elçiliğini yaptığına dikkat çekildi. Meseleye bu yönüyle bakılmasını tavsiye eden kültür ve siyaset adamları, Türk okulları konusunun iktidar-cemaat kavgası dışında tutulması gerektiğini vurguladı. 

Türk Ocakları eski Başkanı Nuri Gürgür: Başbakan'ın mülahazası yanlış 

Ülke içerisindeki tartışmaların ve siyasi polemiklerin bu tür konulara intikal etmesinin son derece yanlış olduğunu belirten Türk Ocakları eski Başkanı Nuri Gürgür, "Çünkü bu okullar sonuç itibariyle belli bir camianın değil doğrudan doğruya bizim Anadolu insanının ortaya çıkardığı kurumlardır" diyerek şu değerlendirmeyi yaptı:  "Özellikle Türk dünyasında bu okullardan bazılarını benim görme fırsatım oldu. O bölgelerde bunların son derece yararlı olduklarını bizzat müşahede ettim. Çünkü Türk dünyası ile ilişkilerimiz 20 yıldan beri belli bir seviyenin üzerine çıkmadı. Türkiye'nin devlet olarak Türk dünyasında yaptığı fazla bir hizmet yok. Şu anda da zaten devlet olarak yapılan hizmetlerin büyük bir bölümü Gazze'ye, Somali'ye ve benzeri İslam ülkelerine doğru yöneltiliyor. Dolayısıyla Türk dünyasında bu okulların varlığı Türkiye açısından her bakımdan yararlıdır. Başbakan'ın bu noktada olayı tamamen siyasi mülahazalarla değerlendirmesini yanlış bulurum. " 

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri: Türk kültürüne darbe

Hükümetin öfke, hırs ve intikam duygusu ile hareket etmesinin Türkiye Cumhuriyetine çok büyük zararlar verdiğinin altını çizen  MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri şöyle konuştu:

"Kurulmuş kurumları onlarca sıkıntı ile onlarca maliyete katlanarak meydana gelmiş kurumları gidip yabancı devletler nezdinde kötülemek, onların kapatılmasını istemek ve bunların kapatılmasına sebep olmak Türk kültürünün yayılmasına, Türkçenin gelişmesine ve Türkiye'nin dünya üzerindeki etkinliğine yönelik bir darbedir. AKP ve Başbakan'ın intikam duygusu gözünü perdelemektedir. Türkiye'nin menfaatlerinin nerede olduğu konusunda kafaları karışıktır. Okulları kapatmaya kalkmak bir anlamda Türkiye'nin oradaki yumuşak gücünü de ortadan kaldırma anlamına gelmektedir. Yalnız bunlar mı dışarıda amacına uygun faaliyet göstermiyor? TİKA ne yapıyor? TİKA'nın yurtdışındaki faaliyetleri acaba gösterilen amaçlar doğrultusunda mı oluyor? Onlarla ilgili de bir takım iddialar, ithamlar var. O zaman TİKA'yı, Yunus Emre Enstitüsü'nü veya benzeri bir takım orada söylenen yanlış işler oluyor diye bunları da mı kapatmak gerekiyor. Bir devlet uzun vadeli meselelere bakar. Toplumsal çıkarı esas alır. Tarihten gelen ve mevcut hali ileriye taşıyacak stratejiler üzerinde durur. Onun için intikam ve nefretle alınan kararların Türkiye'ye ve bu kararı alanlara hayır getirmeyeceği açıktır. Bu çok büyük bir yanlış olur. " 

Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek: Akıl işi değil

Başbakan Erdoğan'ın bu konudaki yaklaşımını son derece tutarsız bulduğunu söyleyen Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek Türk okulları hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi:

"Bu camianın dışarıda açtığı okullar, hizmet dedikleri şeyin en iyi tarafıdır. Bugün dünyanın birçok yerinde okullar açıyorlar. Bu okullarda belli ölçüde Türkçe öğretiyorlar. Bunun dışında bunu bilerek söylüyorum çok yüksek bir eğitim düzeyi ortaya koyuyorlar. Bu yüzden de bulundukları her ülkede de adına Türk Okulları dendiği için ya da bazı yerlerde Türk Kolejleri dendiği için Türklüğün ve Türkiye'nin itibarına da olumlu katkılar sağlıyorlar. Bu bir gerçek. Ben Türk Cumhuriyetlerindeki okullarını biliyorum orada gerçekten Türkçe öğretiyorlar. Tabii ki eğitimin İngilizce yapılmış olmasına itirazım var. Ama o itiraza karşılık da, İngilizce olmasa bu kadar itibar görmez diye karşılık veriyorlar. Netice itibariyle baktığınız zaman bu okullara vicdanlı bir Türk'ün ve Türkiye vatandaşının karşı çıkması aklın alacağı bir şey değildir. Eleştirenler dahi bu gerçeği görmelidirler. Bu okullar Türkiye için de faydalı, o ülkeler için de faydalı. Bir hizmet yapıyorlar. Başbakan daha önce bunları yere göğe sığdıramıyordu. Demek ki mesele kendi nefsine dokunmalarıymış. Şahsına dokunan bir iş olunca birden bire iş bu hale geliyor. Ben meseleye böyle bakıyorum. Başbakan'ın bu sözleri ne kadar yerine gelir onu da bilmiyorum. Şimdi başka bir yana bu okullar girdikleri toplumların içine nüfuz ettiler. Bugün o yerlerdeki birçok bakanın, başbakanın çocukları buralarda okuyor. Bu okulları bitirenler toplum içinde belli yerlere geldiler. Artık okullar sadece okul olarak kalmadı, okullar çevresinde bir işadamları camiası var, dernekleri var.  Öyle başbakanın sözüyle olacak işler değil. " 

Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın:Kültürümüz zarar görür

Türk okullarının Türkiye'nin dünyaya açılan kapılarından biri olduğunu belirten Türk Dil Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, okulların kapatılmasına yönelik girişimleri doğru bulmadığını söyledi.

Okullar kapatılırsa kültürümüzün zarar göreceğine dikkat çeken  Prof. Dr. Akalın, "Türk okullarında; kültürümüz, edebiyatımız, geleneklerimiz  de öğretiliyor. Gelecekte bu okul mezunlarından devlet başkanları olacak. Şu an bu okullarda yetişen birçok milletvekili var" diye konuştu.

Gazeteci yazar Yavuz Bülent Bakiler: Alkı selimle hareket edilmeli

Okulların siyasi çekişmelerden uzak tutulması ve aklı selimin hakim olması gerektiğini ifade eden gazeteci yazar Yavuz Bülent Bakiler de şu değerlendirmeyi yaptı:
 "Dünyanın bir çok ülkesinde açılan Türk okullarına bizzat gittim. Oradaki insanlarla tanışma fırsatı buldum. Dünya milletleri önünde yüzümüzü ağartan, göğsümüzü kabartan, marşımızı söyleten, bayrağımızı dalgalandıran bu kültür kuruluşları devletin yapamadığını yapmıştır. Başkalarının adını dahi bilmediği ülkelerde bayrağımızı dalgalandırmış, dilimizi öğretmişlerdir." 
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu