Olumsuz koalisyon görüşmelerine iş dünyasından tepki

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Seda Kaya, siyaset oyunlarıyla milletle alay edildiğini belirterek, siyasi inat uğruna ülkeyi erken seçime sürüklemenin sorumsuzluk olduğunu söyledi.

Gündem 15.08.2015, 15:06 15.08.2015, 23:33
Olumsuz koalisyon görüşmelerine iş dünyasından tepki

AKP-CHP arasında koalisyon sonuçlarının olumsuz şekilde sonuçlanmasına iş dünyasında da tepkiler gelmeye başladı.

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Seda Kaya; genel seçimin üzerinden iki aydan fazla geçmesine rağmen hükümetin kurulamamasının, hem ekonomide hem de Türkiye’nin dış ilişkilerinde bir otorite boşluğu oluşturduğunu savundu.

Siyasi parti liderlerinin, şahsi hırs ve çıkar beklentilerini bir yana bırakması gerektiğini söyleyen Kaya; “Milletimiz, seçimde bu mesajı net biçimde vermiştir. Güçlü bir koalisyonla hem teröre hem dış tehditlere hem de ekonomik sorunlara sağlam politikalar üretilerek çözüm bulunabilirdi ancak ne yazık ki huzur yerine kaos, çözüm yerine çözümsüzlük, demokrasi yerine politika tercih edilmiştir.” dedi. Olağanüstü bir dönemden geçen Türkiye’de güven ortamının her geçen gün daha da bozulduğunu söyleyen Kaya, şöyle devam etti: “Siyaset oyunlarıyla zaman kaybeden liderler, milletle adeta alay etmektedirler. İşsizlik, yoksulluk, terör kıskacındaki ülkemizi yeniden bir seçim girdabına sokmak, en hafif deyimle sorumsuzluktur. Ekonomik krize doğru adım adım sürüklenen Türkiye’ye bir de tekrar seçim faturası ödetilecektir. Üstelik bir erken seçimde aynı siyasi tablonun çıkması muhtemelken şahsi inat uğruna, ülkeyi üstelik güvenliğin sağlanamayacağı bir seçime sürükleyen siyaset anlayışını anlamakta zorluk çekiyoruz.” dedi.

İLKELİ VE SORUMLU OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Milletin barış, huzur, vatanın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü olarak belirlediği ortak paydalarda tavizsiz derecede duyarlı olduğunu belirten Seda Kaya, “Parlamento çatısı altında olup yöneticileri bu ilkelere aykırı söylemler içinde olan bazı siyasi aktörleri sorumluluğa davet ediyoruz. PKK terör örgütünün en kanlı eylemlerini görmezden gelerek bunları terör olarak değil, bir halkın eşitlik ve adalet mücadelesi olarak gören bölücü anlayışı şiddetle kınıyoruz.” dedi.

GÜVENLİK ZAFİYETİ ENDİŞE VERİCİ BOYUTTA

Son günlerde tırmanan terör eylemlerinin ve ülkede hakim olan güvenlik zafiyetinin endişe verici boyutlara ulaştığına da dikkat çeken Kaya, şöyle devam etti: “Milletçe tepkimizi göstermemiz ve kitlesel gösterilerle protesto etmemiz gerekir. Sessiz kalmak ve sinmek, terör odaklarının işine gelmektedir. Milletimiz, Türkiye’ye karşı işbirliği yapan veya ortamı boş bulup yeniden sahneye çıkan terör örgütleri tarafından kendine yönelik bu topyekûn saldırı karşısında güçlü bir duruş sergilemelidir. Askerimize ve polisimize yapılan hain saldırılar içimizi sızlatıyor. Kalleşçe tuzaklarla şehit olan kahramanları saygıyla anıyoruz.”

EN BÜYÜK TEHLİKE UMURSAMAZLIK

EGİAD Başkanı Kaya, şehit haberlerinin ne yazık ki adeta bir dizi film gibi seyredildiğini belirtilerek, “Bir toplumu yok eden en büyük tehlike umursamazlık, boşvermişlik ve en büyük acıları bile kanıksamaktır. Türk milleti, tarihte kendisine yönelik en büyük tehditlere bile tek yumruk olarak karşı durmuştur. Kurtuluş Savaşımız, bunun en güzel örneğidir. Terör belası, milletçe birlik ve beraberlikle ve asgari müştereklerde birleşerek çözebileceğimiz bir sorundur.” şeklide konuştu.
Yorumlar (0)
banner442