Özerlik isteyen 3 Belediye Başkanı tutuklandı

Diyarbakır’da basın açıklaması yaparak 'özerklik' ilanında bulunan 3 belediye başkanı tutuklandı.

Gündem 23.08.2015, 12:58 23.08.2015, 13:13
Özerlik isteyen 3 Belediye Başkanı tutuklandı

Diyarbakır’da basın açıklaması yaparak 'özerklik' ilanında bulunan 3 belediye başkanı tutuklanarak cezaevine koyuldu.

Diyarbakır'da 'özerklik ilan'eden merkez Sur ilçesi Belediye Eş Başkanları Seyit Narin ile Fatma Şık Barut ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı tutuklandı. Belediye başkanları, ‘devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, soruşturma ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Belediye eşbaşkanlarının işledikleri suçları sıraladı.

Buna göre savcılığın açıklaması şöyle:

'Devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak...'

Silvan ve Diyarbakır'ın merkez Sur ilçelerinde örgütün çağrının ardından hendekler kazıldığını, silahlı bölücü terör örgütü üyelerince güvenlik güçlerine silahla ateş açıldığını, hendek ve araçlara bombalı düzenek kurulduğunu belirten Solmaz, Silvan ilçesinde de Türk bayrağının gönderden indirilmesi, sözde 'özerklik' açıklaması ile bu açıklamanın ardından yine silahlı örgüt mensuplarınca emniyet kuvvetlerine silahla saldırılması olayları ile ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlattığını hatırlattı. Solmaz’ın açıklaması şöyle: “15 Ağustos 2015 tarihinde Silvan ilçemizde sözde özerklik açıklaması ile ilgisi olduğu değerlendirilen şüpheli Y.B., gözaltına alınmış olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadesinden sonra Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci (Devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak) eylemi iddiasından tutuklanması talebi ile Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmiştir. Sur ilçemizde de sözde 'özerklik' açıklaması ile ilgisi olduğu değerlendirilen şüpheliler A.R.Ç., A.B., F.Ş., S.N., H.I., ve G.Ö. isimli 6 kişi gözaltına alınmış olup, alınan ifadelerinden sonra Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci maddesinde yer alan 'devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' eylemi iddiasından tutuklanmaları talebi ile Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişlerdir. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tamamlanan sorgularının ardından şüpheli Y.B., A.R.Ç., F.Ş., S.N. ve G.Ö. isimli 5 kişi hakkında 'devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' eylemi iddiasından tutuklanmalarına karar verilerek konumlarına uygun Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderilmiş olup, 2 kişi hakkında iste adli kontrol hükümlerinin uygulanması kararı verilmiştir. Olayla ilgileri olduğu değerlendirilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Sur ve Silvan ilçelerindeki özerklik ilanı ile ilgili yapılan basın açıklamasının ardından soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında aralarında Sur Belediyesi Eş Başkanları Seyit Narin, Fatma Şık Barut ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı'nın da bulunduğu 7 kişi gözaltına alınmıştı. Savcılık ifadeleri alınan ve aralarında Belediye Başkanları'nın da bulunduğu 7 kişi daha sonra tutuklama talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarıldı. Nöbetçi hakimlikte yeniden ifadeleri alınan şüphelilerden Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı ile Sur Belediyesi Eş Başkanları Seyit Narin ve Fatma Şık Barut'un da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı.
Yorumlar (0)