Parlamenterler Derneğinden 'ÇATI ADAY' Açıklaması

Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterilen Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU hakkında“Parlamenterler Derneği” tarafından açıklama yapıldı.

Gündem 20.06.2014, 17:55 20.06.2014, 18:05
Parlamenterler Derneğinden 'ÇATI ADAY' Açıklaması
Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterilen Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU hakkında“Parlamenterler Derneği” tarafından açıklama yapıldı.

Parlamenterler Derneği basın açıklaması şöye;

Parlamenterler Derneği olarak, Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında görüş ve değerlendirmelerimizi kıymetli basınımız vasıtasıyla kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Bu kapsamda;

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bir merkezden yürütülen ‘tek yönlü algı oluşturma’girişimlerini tasvip etmiyor, ülkesi ve milletini seven her Türk vatandaşının bu konuda sorumluluk alarak, sağduyuyla hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Cumhurbaşkanının nitelikleri ve görevleri Anayasamızda açıkça belirtilmiştir. Anayasada belirlenen şartları karşılayan her Türk vatandaşının; siyasi görüşü, düşüncesi, mezhebi, memleketi, partisi ne olursa olsun bu şerefli göreve aday olma hakkı bulunmaktadır.

Nasıl bir Cumhurbaşkanı?

Milletimiz bu seçimlerde herhangi bir partiye başkan seçmeyecek, Anayasamıza, uluslararası hukuk normlarına, inanç ve örflerimizdeki niteliklere uygun olarak kendisini temsil edecek bir kişiyi Devletimize BAŞKAN seçecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin herhangi bir siyasi yönü bulunmamaktadır. Anayasamıza göre Cumhurbaşkanı Devletin başı olup, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milletinin birliğini temsil eder ve tarafsızdır. Bu durumun göz ardı edilerek Cumhurbaşkanlığı makamını siyasete alet etmek, ele geçirilecek bir ‘kale!’ olarak görmek, bu makama karşı yapılan en büyük saygısızlıktır ve kabul edilemez.

Bu sebeple Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ Bey’in Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerindeki ‘toplumsal uzlaşı’ arayışını ve bu arayış çerçevesindeki ÇATI ADAYI girişimlerini, başından beri destekledik. Sayın BAHÇELİ’nin parti taassubundan uzak bu girişimleri aynı zamanda kamuoyundan da büyük bir ilgi ve destek görmüş, toplumun her kesiminde; ‘ben değil, biz’ diyebilecek, şaibesi olmayan, ayrıştırıcı değil birleştirici, tarafsız bir Cumhurbaşkanı adayı beklentisi artmıştır.

Nitekim, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ile MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ’nin ortak açıkladıkları Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Prof. Dr.Ekmeleddin İHSANOĞLU toplumdaki bu beklentileri boşa çıkartmamış, arayış sürecindeki ismine uygun olarak tam bir “ÇATI” olmuştur. Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı tarafımızca da ‘toplumsal uzlaşma’nın sonucu olarak değerlendirilmekte ve DESTEKLENMEKTEDİR.

Sayın İHSANOĞLU; şaibesiz, vatansever, milli-manevi değerlere, Cumhuriyet ilkelerine bağlı, demokrat, liyakat sahibi, ötekileştiren değil birleştiren değerli bir şahsiyettir. Milletimizin de teveccühü ile Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde emanet ehline verilmiş olacaktır. İnanıyoruz ki Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU, Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde, uluslararası deneyimi ve saygın kişiliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası ilişkilerini de olumlu yönde etkileyecek, AKP iktidarınca ülkemizin düşürüldüğü ‘değersiz yalnızlık’ son bulacaktır.

Sayın İHSANOĞLU’nun adaylık sürecinde kaynağı belli mahfillerin kamuoyunu manipüle ederek, milletimizin hür iradelerine müdahale girişimleri hiçbir şekilde kabul edilemez. Parlamenterler Derneği olarak her türlü iftira ve karalama kampanyalarına karşı duyarlı olacak ve müfterileri milletimize teşhir edeceğiz.

PARLAMENTERLER DERNEĞİ; Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını olumlu bulmakta ve desteklemektedir. Seçim sürecinde de ALENİ DESTEĞİMİZİ sürdüreceğimizi kamuoyuna ilan eder, Cumhurbaşkanlığı Seçiminin milletimize ve devletimize hayırlara vesile olması dileklerimizle Sayın Ekmeleddin İHSANOĞLU’na BAŞARILAR dileriz.

Saygıyla arz ederiz.

Ahmet BUKAN M. Akif PAKSOY Başkan Genel Sekreter

Osman ERTUĞRUL

Başkan Yardımcısı

Yorumlar (0)