Yandex Metrika

Piri Reis harita uzaydan mı çekti

Piri Reis’in çizdiği harita uzaydan çekilmiş gibi

Piri Reis  harita uzaydan mı çekti
14 Ocak 2013 Pazartesi 23:21

Araştırmacı-Yazar Metin Soylu, Piri Reis’in haritasının NASA’nın uydudan çektiği fotoğraflarla
milimi milimine denk düştüğünü söyledi. Soylu, “Piri Reis, haritasını çizerken hava küre ve su küreyi yok saymış ve verdiği harita üç boyutlu bir bilgi sunuyor. Hava ve suyu kaldırarak dünyanın özkütlesini çiziyor” dedi

Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun, Karadeniz TV’de canlı yayınlanan Ceviz Kabuğu’nun bu haftaki stüdyo konuğu “Piri Reis Haritasının Şifreleri” kitabının yazarı Metin Soylu ve Osmanlıca bilen hattat Fuat Başar’dı. Metin Soylu ve Fuat Başar yaptıkları araştırmalarda Piri Reis Haritası üzerinde tahrifat tespit ettiklerini ve Avrupalıların haritayı Kristof Kolomb’a mal etmeye çalıştıklarını belirttiler.
Hulki Cevizoğlu: UNESCO 2013’ü Piri Reis Yılı ilan etti. Yıl boyunca dünyada ve Türkiye’de onunla ilgili etkinlikler düzenlenecek bu nedenle. Piri Reis 80 yaşında iken Mısır’da idam edildi. 80 yaşında dünya çapında bir insan ne yaptı da Kanuni tarafından başı kesilerek idam edildi? Haritayı Piri Reis’in kendisinin çizmediği, Kristof Kolomb’un haritası olduğu yönünde iddialar var.
Metin Soylu: Harita üzerinde Piri Reis’in “K. Kolomb’dan yararlandım” dediği yerleri inceledi Fuat hocam ve bana bunun sonradan eklendiği konusunda bilirkişi raporu verdi. Çok önemli uluslararası bir skandal bu akşam açıklanacak. Topkapı Sarayı’nda saklandığı sanılan Piri Reis haritasının kaybolduğu yönünde iddialar var.
Bu harita üzerindeki yazılar var. Bunların ne olduğunu bugün bile bilmiyoruz. Piri Reis haritasının kapsadığı bölgeleri açıklayayım önce. Bu aslında bir dünya haritasıdır. Ancak 1929 yılında Topkapı’da bulunan haritanın 16’da biridir. Amerika’yı gösteriyor. Bunun aslında sıradan bir harita olmadığını fotoğraflama tekniği ile çizildiğini açıklayabileceğiz. Arjantin’e dikkat edelim burada. Arjantin normal haritalarda dikine görünür düzleme aktarınca. Ama burada uzaydan bakılmış gibi ve dönüş açısından çizilmiş gibi. Harita üzerindeki yazılarla ilgili özet geçeyim. Bu harita üzerindeki yazılar sonradan eklenmiş!.. Avrupa denizcilerini ortak etme çabası var haritaya sonradan eklenen yazılarda. Bunun orijinali varsa kriminal incelemesi yapılması gerekir.
Hulki Cevizoğlu: Bu haritanın orijinalliğini bozmaz ama... Gördüğümüz yazılar nedir?
Metin Soylu: Antil Adalarından bahsediyor. Muamma içinde muamma olan bir harita. Haritanın nasıl yapıldığını anlatıyor.
Hulki Cevizoğlu: Piri Reis 1513’de çiziyor bu haritayı. Bunun dışında başka bir dünya haritası var mıydı o dönemde?
Metin Soylu: M.Ö. 5. yüzyılda bile dünya haritaları çizilmiş. Piri Reis idam edildikten sonra eserleri tasnif ediliyor. 1929’da Topkapı’da harem dairesinde bulunduğunda üzerinde yemek kırıntıları vardı bu haritanın. Bir sofra bezi olarak kullanılmış. Yavuz Sultan Selim’e hediye ediyor bunu. Bu bir dünya haritası ve 400 yıl sonrasına gelsin diye veriyor.


Amerika Kıtası


Hulki Cevizoğlu: Piri Reis’in haritasının özelliği ne o zaman?
Metin Soylu: Piri Reis’in dünya haritasının uzaydan çekilmiş fotoğraflarla aynı ölçüde olduğunu söylüyor Amerikan Hava Kuvvetleri. Ve merkezi Kahire’dir bu haritanın diyor. Haritanın önemi buradan geliyor. Haritanın dörtte biri elimizde diyen bilim adamları var ama on altıda biri elimizde. Haritada belli nirengi noktalar var ve 22,5 derecelik bir açı var bunların arasında. Ben bu açıları devam ettirdim ve sonuçta bir onaltıgen çıkıyor.
Piri Reis, haritasını çizerken hava küre ve su küreyi yok saymış. Biz şimdi hava ve suyu gördüğümüz için uzaydan çekilmiş fotoğrafları bir yanılsama oluyor. Piri Reis neden tencere kapağını koyup çizmemiş de geoit çizmiş. 22,5 dereceyi 16 ile çarpınca 360 oluyor ve dünyanın etrafını veriyor. Ve Piri Reis’in verdiği harita üç boyutlu bir bilgi sunuyor. Hava ve suyu kaldırarak dünyanın özkütlesini çiziyor Piri Reis. Piri Reis Haritası Amerika Kıtasının en iyi çizildiği ilk ve tek haritadır.
Hulki Cevizoğlu: Nasıl çiziyor Piri Reis Amerika’yı.
Metin Soylu: Gitmeden çiziyor... Arjantin’in sağa doğru kıvrımlı fotoğrafını uzaydan görmeyenin çizmesine imkân yok. Antarktika buzul dağları var haritasında. Antarktika’nın keşfi 1800’lü yıllar olarak kabul ediliyor.
Hulki Cevizoğlu: Adı yok mu?
Metin Soylu: Adını koymamış... Arjantin ve Antarktika Okyanus altı sivri sıradağlarla birleşiyor. Piri Reis Haritası, hava ve suyu kaldırarak, okyanusun altını da gösteren bir harita. Bu yönden de büyük bir esrara sahip.
Kolomb’un haritası yok


Piri Reis’in gezerek bu haritayı çizdiği birinci iddia. Ama savaşlardan dolayı buna imkânı yok. Hayatı ortada. İkinci iddia başka kaynaklardan yararlandığı. “Başka kaynaklardan yararlandım ama tektir bundan başka yoktur” diyor. Üçüncü iddia da uzaylılardan aldığı. Kristof Kolomb’un çizdiği hiçbir harita yoktur. Büyük İskender’den kalan bir haritayı aşırdığını yazıyor Piri Reis kendi el yazması kitabında. Bu kitapta bir kroki, bir harita olmasa nasıl gidebilir. Kolomb elindeki harita ile o yerleri buldu, keşfetmedi. Görmeye gitti...
Hulki Cevizoğlu: Piri Reis haritayı nasıl çizdi?
Metin Soylu: Kitab-ı Bahriye adlı eserinde “Bana, bu harita çizilirken Süleyman Peygamber yardım etti” diye ifadesi var. İslam inancınca göre Süleyman Peygambere bazı mucizeler bahşedilmiş. Piri Reis bu harita çiziminde Süleyman Peygamber ile manevi bir etkileşim kurmuştur. Bunları yapmak sıradan bir insan işi olamaz diyor.
Hulki Cevizoğlu: Haritanın Topkapı Müzesi’nde olduğunu söylüyorsunuz. Haritayı gidip görmediniz mi?
Metin Soylu: 1998’den bu yana defalarca gittim Topkapı Müzesi’ne. “Bu haritayı yıprandığı için depoya kaldırdık” dediler. Hiçbir şekilde orijinalini görmedim haritanın.
Fuat Başar: Tıpkıbasım üzerinde yaptığımız incelemelerde haritada tahrifat olduğunu anlıyoruz. Harita üzerinde yazılan yazılar farklı karakterlerde.
Hulki Cevizoğlu: Bu yazı karakterlerinden hangisinin Piri Reis’e ait olduğunu söylüyorsunuz?
Metin Soylu: Piri Reis’in kendi el yazması Kitab-ı Bahriye nüshaları Ayasofya Kitaplığı’nda. Oradaki belgeleri görmeden bunu bilemeyiz. Bunlardan birisi onun yazısı olabilir. Ancak şu işaretlediğimiz bölgenin sonradan eklendiğini, belge üzerinde tahrifat yapıldığını kesinlikle söyleyebiliriz.

Orijinali İskenderiye’den çalındı

Hulki Cevizoğlu: “Piri Reis haritasının ‘Muhteşem Süleyman Sergisi’ için Amerika’ya gittiği ve geriye gelmediği” iddia ediliyor..
Metin Soylu: Doğru. Dönemin Kültür Bakanı Mesut Yılmaz’dı. Bu dönemin tanığı Fuat Hocamız, o anlatsın.
Fuat Başar: Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde açıldı bu sergi ve Piri Reis Haritası da bu sergi kapsamında gitti. Gitmeden önce bana geldiler. Asılı olduğu yer boş kalmasın diye haritanın benzerini yapmamı istediler. Bundan sonra geri gelip gelmediği orijinalinin yerine konup konmadığı bilgisi bize ulaşmadı. Topkapı Sarayı’ndaki harita orijinal mi sahte mi açıklanması
lazım...
Hulki Cevizoğlu: Telefon hattımızda Minyatür Sanatçısı Özcan Özcan var...
Özcan Özcan: Piri Reis’in haritasının İskenderiye’den çalınıp Avrupa’ya giden eserler arasında olduğu kesin. Kolomb orada öğrenci zaten. İlim adamları da orada ermiş statüsünde geçiyor o dönemde. Ermişten kasıt da odur. Sıradan insan işi değildir derken şunu diyor. Bu haritaları çizmek için büyük bir matematik bilgisine gerek var. Bunları bulmak sıradan insan işi olmamalıdır. Kuzey Amerika ve Grönland’ı da içeren M.Ö. 10.500’e endeksleniyor. Piri Reis Haritası da M.Ö. 9.500’e atfediliyor.
Hulki Cevizoğlu: Piri Reis Süleyman Peygambere ait bir haritayı nasıl çiziyor ve bunu nereden buluyor?
Metin Soylu: Bu bana göre bir atıf.
Hulki Cevizoğlu: Piri Reis tufandan önceki haritayı bilmeden mi çiziyor?
Metin Soylu: Bilmeden çiziyor ama bunlar İskenderiye Kütüphanesi’nde var. Bunu da söylemek zorundayım.
Hulki Cevizoğlu: M.Ö. 9.500’e atfediliyor. Piri Reis’in yaşadığı tarihler M.S. 1500’ler...
Fuat Başar: İskenderiye’deki yangından önce Yunanlılar burayı soyuyor. Birçok kitap bu soygunla Avrupa’ya gidiyor. Ayrıca burada binlerce kitap var. Yangında hepsi mi yandı? Günümüzdeki uygarlığı en üstün uygarlık kabul ediyoruz. Başka yok gibi davranıyoruz.

Hürrem Sultan mı öldürttü?

Hulki Cevizoğlu: Piri Reis’in 80 yaşında iken Kanuni’nin emri ile kafasının kesilerek idam edilmesinin gerekçesi nedir?
Metin Soylu: Bazı tarihçilerin Hürmüz Kalesi kuşatmasında Portekizlilerden rüşvet aldığı iddiası var. Bazılarına göre bu rüşveti devlet adına aldığı söyleniyor ama şu anlaşılamıyor. Kaptan-ı Derya olarak zaten hazineleri var. Neden rüşvet alsın?
Hulki Cevizoğlu: Kanuni’nin, Pargalı İbrahim Paşa’yı öldürtmesinde Hürrem Sultan’ın etkisi var. Piri Reis de Pargalı’ya yakın. Bir ekip tasfiyesi var. Hürrem Sultan’ın etkisi olabilir mi?
Metin Soylu: Olabilir. Harita’nın Harem Dairesinde bulunması da manidar bu yüzden.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.