AlexaProtestolar artıyor...

Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarından sonra yine sokaklar karıştı.

Gündem 25.02.2014, 22:13 25.02.2014, 22:30
Protestolar artıyor...
 Akşam saatlerinde İstanbul, Eskişehir, Kocaeli, Çanakkale, Trabzon, Antalya, Sakarya dahil pek çok ilde yolsuzluk karşıtı gösteri düzenlendi. İstanbul Kadıköy, Ankara ve Eskişehir'de polisin müdahalesi vardı.
İstanbul Kadıköy Altıyol Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup Bahariye Caddesi üzerinden bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yolsuzluklara karşı eylem yapan grup daha sonra bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında "Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk" şeklinde slogan atan grup, Rıhtım Caddesi'ne geldiklerinde tekrar geri dönerek Altıyol Meydan'a geldi.

Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden Ak Parti İlçe binasına yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Gruba TOMA'dan sıkılan tazyikli su, biber gazı ve boyalı plastik mermi sıkarak müdahale edilirken, grup içinden polise havaifişek, taş ve şişe atıldı.
Grup Bahariye Caddesi'nden ara sokaklara kaçtı.

AK PARTİ BİNASINA YUMURTA ATILDI

İzmit Cumhuriyet Parkı'da toplanan yaklaşık 300 kişiden oluşan gurup sloganlar atarak kent merkezinde yürüdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından İzmit Cumhuriyet Parkı'da toplanan yaklaşık 300 kişiden oluşan gurup sloganlar atarak kent merkezinde yürüdü. Grup İnönü Caddesi'nde bulunan Ak Parti İzmit İlçe Başkanlığı'na yumurta attı.

300 KİŞİLİK GRUP SLOGAN ATTI

Sosyal paylaşım sitesi üzerinden saat 18.00'da Cumhuriyet Parkında biraya gelen yaklaşık 300 kişiden oluşan grup 'Hükümet istifa', 'Hırsız var' şeklinde sloganlar atarak kent merkezinde dolaştı. İnönü Caddesi'nde bulunan Ak Parti İlçe binası önünde Çevik Kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Grup buradan geçişleri sırasında Ak Parti İlçe başkanlığına yumurta attı. Gurup daha sonra Cumhuriyet Parkına geri döndükten sonra sessizce dağıldı.

İZMİR'DE YOLSUZLUK KARŞITI EYLEM

İzmir'de bir grup Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen tape kayıtlarıyla ilgili protesto gösterisi düzenledi. Basmane'deki AK Parti ilçe binasına yürümek isteyen gruba Cumhuriyet Bulvarı üzerinde TOMA'larla müdahale edildi.


AYDIN'DA GERGİN GECE

Aydın’da sosyal medya aracılığıyla toplanan bir grup genç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve internet sitelerine düşen ses tapeleriyle ilgili hükümeti protesto eylemi düzenledi.

Adnan Menderes Bulvarı'ndan Kıbrıs Caddesi Kavşağı'na kadar slogan atarak gelen gençler kavşağı trafiğe kapattı. Polis, yapılan eylemin yasal olmadığı, trafiği aksattıkları gerekçesiyle dağılmaları çağrısında bulundu. Grup dağılmayınca yaklaşık yarım saat polislerle gençler arasında görüşmeler yapıldı. Grup polisin uyarısını dikkate almayınca olay yerine çevik kuvvet polisi ve toma çağrıldı.

Adnan Menderes Bulvarı’ndan yürüyüşe geçen gençlerin önünü, çevik kuvvet polisi kesti. Polis, gençleri trafiği aksattıkları gerekçesiyle durdurmak istedi. Ellerinde pankart ve dövizlerle barikatı aşmak isteyen gençlerle polisler arasında arbede yaşandı. Çevik kuvvet polisinin müdahalesiyle gençler ara sokağa kaçtı. Gençler burada slogan atarak protestoya devam etti.

Daha sonra yeniden yaklaşık yarım saat süren görüşmeler sonucunda gençlerin bulvarın kenarından yürümelerine izin verildi. Gençler polis eşliğinde bulvarda slogan atarak yürüdü. Grup olaysız şekilde dağıldı.

ESKİŞEHİR'DE OLAYLAR ÇIKTI

Eskişehir'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve internet sitelerine düşen ses tapeleriyle ilgili protesto eyleminde kavga çıktı.

Esnaf, polis ve eylemciler arasında yaşanan kavgada taş ve sopalar, sandalyeler havada uçuştu. Eylemciler polise taş, sopa, şişe ve kaldırım taşları ve mermer attı. İşyerlerinin zarar gördüğünü iddia eden bazı esnaflar da eylemcilere sopa ve şişe attı. Eylemci gruba saldıran bir esnaf eylemcilerden uzun süre dayak yedi. Polis, esnafı linç edilmekten son anda kurtardı. Polis, uyarılara aldırış etmeyen eylemcilere biber gazı sıktı, ses bombası attı. Eylemciler biber gazı ve atılan ses bombaları üzerine ara sokaklara dağıldı.

Olaylarda bir esnaf ensesinden yaralanırken, bir polis memuru ise bayıldı. Olayların yaşandığı bölge adeta savaş alanına döndü. Çevre sakinleri olay nedeniyle zor anlar yaşadı.

ÇANAKKALE'DE 'HÜKÜMET İSTİFA' EYLEMİ

Çanakkale'de bir grup vatandaş, Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydın ardından sokağa çıkarak hükümeti istifaya çağırdı.

Halk Evleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halkların Demokratik Kongresi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 200 kişilik grup eylem yaptı. İskele Meydanı'nda toplanan grup, 'Çaldıklarınızı Sıfırlayamazsınız. Artık Yeter. Hükümet İstifa' yazılı büyük bir pankart açarak yürüyüşe geçti. Kordon boyundan Orduevi Kavşağı'nı takip ederek İnönü Caddesi'ne dönüş yapan grup, cadde üzerinde bulunan Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi önünde durarak, Ak Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Çevik kuvvet polisi ise olası bir müdahaleye karşı Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi önünde barikat kurarak adeta etten duvar ördü.

'Hükümet İstifa', 'Güle Güle Tayyip', 'Hırsız Var' sloganları atarak 10 dakika burada duran grup daha sonra yürüyüşe devam etti.

Grubun yürüyüşü nedeniyle İnönü Caddesi tek yönlü olarak trafiğe kapanınca polis gruba yola açmaları için megafonla uyarılarda bulundu. Ancak yürümeye devam eden grup, İskele Meydanı'ndaki Ak Parti İl Başkanlığı önüne gelerek protestolarını burada da sürdürdü. Daha sonra Dr. Mümtaz Pirinçciler Meydanı'na geçen grup burada basın açıklaması yaparak dağıldı.

ANTALYA’DA YOLSUZLUK EYLEMİ

Antalya’da Halkevleri, KESK, DİSK, ÖDP, HDP, TKP gibi sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere mensup yaklaşık 1000 kişilik grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen tape kayıtlarına ilişkin protesto yürüyüşü düzenledi.

Saat 18.30’da düzenlenen eylemde Kapalıyol’dan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup güzergah boyunca 'Hırsız Var', 'Hırsız Tayyip Erdoğan', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' ve 'Hükümet İstifa' sloganları attı. Protestocular ellerinde ise ‘Haramilerin Saltanatını Yıkacağız’, ‘Ayakkabı Kutusu Partisi’, ‘Faiz Lobisi, Vaiz Lobisi, Porno Lobisi, En Büyüğü Montaj Lobisi’, ‘Bu Halk AKP’yi Sıfırlayacak Hesap Vereceksiniz’, ‘Dik Dur Eğilme Paraların Düşüyor’, ‘Bilal sıfırladın mı paraları’, ‘Paraların yüzde 50’sini evde zor tutuyorlar’ gibi yazılı pankart ve döviz taşıdı.

Cumhuriyet Meydanı’na ulaşan grup adına ilk açıklamayı Antalya Halkevleri Temsilcisi Kutay Meriç yaptı. "9 aydır zorba, talancı iktidara karşı mücadele yürütüyoruz" diyen Meriç, “Haziran direnişiyle salladığımız iktidar şimdi kendi içinde kirli çamaşırlarını ortaya çıkarıyor. MİT, internet yasalarını neden çıkarıyorlar, şimdi anlaşıldı. Çünkü bunlar aile boyu hırsız. Artık bu iş bitti. Çal çal nereye kadar, işte buraya kadar” dedi.

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise yıllardır meydanlarda "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz?" dediklerini hatırlatarak, "Şimdi gördük ki onlar ayakkabı kutularına sığdıramadıkları paraları çocuklarına bırakmak için çalışıyorlarmış" dedi.

SAKARYA'DA POLİS KORDONU ALTINDA PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

Sakarya'da çoğunluğu üniversiteli olan yaklaşık 200 kişilik grup ellerinde pankartlarla 'Hükümet istifa' sloganları atarak protesto yürüyüşü yaptı. Yürüyüşe polis herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Sakarya'nın merkez ilçesi Adapazarı'nda sosyal paylaşım sitesinde yapılan duyurularla biraraya gelen, aralarında kadınların da bulunduğu, çoğunluğu üniversiteli yaklaşık 200 kişilik grup akşam saatlerinde Adapazarı'nın en işlek caddesi olan Çark Caddesi'nde ellerinde pankartlarla yürüdü. 'Hükümet istifa, halk iktidara', 'Hırsız var', 'Banker Bilo' yazılı pankartlarla yürümek isteyen kalabalığı önce Sakarya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Büro Amirliği ekipleri tarafından bulundukları alanın yürüyüş veya miting alanı olmadığını belirtilerek uyarıda bulunuldu. Yürüyüşe devam etmeleri halinde haklarında işlem yapılacağı yönünde uyarılmalarına rağmen grup üyeleri yürüyüşe devam ederek, sloganlarla Çark Caddesi boyunca ilerledi. Yürüyüş boyunca 'hükümet istifa' ve 'hırsız var' sloganları atan grup üyelerinin ellerindeki pankart da dikkat çekti. Yol kenarında bulunan bazı vatandaşlar protestoya tepki gösterdi.

Aralarında kadınların da bulunduğu grup yürüyüş sonunda basın açıklaması yaptı. Kalabalığı temsilen konuşan İrem Uzel isimli genç, hükümetin yolsuzluk yaptığını öne sürerek hükümetin MİT'e sınırsız yetki verdiği iddiasında bulundu. Uzel basın açıklamasında, "Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir işçinin hiç harcamadan tam 8 bin yılda kazanabileceği paralar hırsız iktidarın padişahının veliahtı için sadece küçük bir miktar olmuştur. Yolsuzluklarını ört pas etmek için sansür yasalarının meclisten geçirildiği, MİT'e sınırsız yetki verildiği, herşeyin montaj bahanesiyle dayandırıldığını görüyoruz. İktidar bugün en büyük soygununu yapmaya devam ediyor. Yolsuzluğun ve kaçakçılığın lugattaki anlamı artık AKP'dir. Meşruluğunu yitiren bu hükümet karşısında tek yol sokak tek yol direniştir. Yaşasın halkların onurlu direnişi" dedi. Güvenlik ekiplerinin geniş önlem aldığı yürüyüş yapılan açıklamanın ardından sona erdi.

KOCAELİ'NDE TAPE EYLEMİ

Cumhuriyet Parkı'nda toplanan grup, ellerindeki pankart ve dövizlerle slogan atarak yürüyüşe geçti. Fethiye Caddesi'nden yürüyüş yoluna inen grup buradan yürüyüşünü sürdürdü. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda ismi geçen banka şubesinin önünden geçerken polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Grup, Leyla Atakan Caddesi'nden, İnönü Caddesi'nde doğru ilerledi. Polis, İnönü Caddesi üzerinde bulunan AK Parti seçim bürosu önünde de güvenlik önlemi aldı. Gruptan bazıları büro önüne geldiğinde polis kalkanlarının üzerinde yumurta fırlattı. Polisin uyarısı üzerine grup, buradan ayrılarak yürüyüşünü Cumhuriyet Parkı'na kadar sürdürdü. Grup yaptığı açıklamanın ardından dağıldı.

TRABZON'DA HÜKÜMETE TEPKİ EYLEMİ

Trabzon Dayanışma Platformu üyeleri, hükümetin internet kısıtlamaları, MİT ve HSYK yasalarıyla memurların özlük haklarına ilişkin düzenlemelerini protesto amacıyla yürüyüş düzenledi.

Merkez Postane önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, hükümet aleyhine sloganlar atarak Atatürk Alanı’nı kadar yürüdü. Burada basın açıklamasını okuyan KESK Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, "AKP iktidarı içine düştüğü çaresizliğin, yolsuzluk bataklığının üstünü örtecek türlü hamlelerle ayakta kalmaya çalışıyor, çırpındıkça batıyor. Artık ülkede parlamenter demokrasinin en temel özellikleri olan hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, güçler ayrılığı ilkelerinden bahsetmek mümkün değil. Yapılan düzenlemelerle toplum baskı altına alınarak basına müdahale ediliyor, internet sansürlenerek insanların iletişim ve haber alma özgürlüğü engelleniyor. HSYK düzenlemesi, MİT yasası gibi düzenlemelerle adeta bir güvenlik devleti, tek adam diktatöryası kurulmak isteniyor. Ancak buradan geri dönüş olmadığı görülmelidir. Artık açığa çıkmıştır ki bu ülkeyi hırsızlar, yolsuzlar, çeteler yönetemez. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı iktidar tarafından idrak edilmelidir" dedi.

Konuşmanın ardından gösteriye katılanlar, hükümet aleyhine sloganlar attıktan sonra olaysız dağıldı.

haber3

Yorumlar (0)
16°
sisli
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20