PYD sıkıştı acıl çağrı'da bulundu...

IŞİD'in saldırılarıyla bunalan YPG acul çağrıda bulundu.

Gündem 27.10.2014, 12:04 27.10.2014, 12:16
PYD sıkıştı acıl çağrı'da bulundu...
IŞİD'in saldırılarıyla bunalan YPG acul çağrıda bulundu.
IŞİD militanları, YPG'nin dış dünya ile bağlantısını kesmek için Mürşitpınar sınır kapısına olanca güçle saldırırken YPG güçleri IŞİD'e silah desteği taşıyan konvoyların vurulmasını istedi.

PYD Eşbaşbakanı Asya Abdullah, Kobani'yi kuşatan IŞİD militanlarına örgütün kontrolü altındaki diğer bölgelerden tank, havan topu ve mermi dahil askeri destek sevkedildiğini söyledi.

Fransız haber Ajansı (AFP), IŞİD'in Türkiye üzerinden geçecek olan Peşmerge güçleri gelmeden sınır bölgesini ele geçirmeye çalıştığını aktarıyor.


BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen de IŞİD'in sınıra saldırmasının nedeninin Kobani'ye yönelik Peşmerge takviyesini engellemek olduğunu söyledi.

 BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı İbrahim Kurdo da Kobani'nin Doğu ve Batı cephesindeki çatışmaların yoğun olarak sürdüğünü, ABD öncüğündeki hava saldırılarının da devam ettiğini bildirdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Helgurt Hikmet, Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani'ye 'beş gün veya bir hafta sonra geçeceğini' söylüyor.


Yorumlar (0)