banner434

banner433

Rekortmen Serbest Dalgıç Ercümen, denizler için acil önlem almaya çağırdı

Serbest Dalgıç Şahika Ercümen, birinci yıl dönümünde herkesi kendi varlığımız için bağlı olduğumuz okyanusları ve denizleri korumak için acil önlem almaya çağırdı.

Gündem 08.06.2021, 23:23
Rekortmen Serbest Dalgıç Ercümen, denizler için acil önlem almaya çağırdı

Tam bir yıldır UNDP Türkiye'nin Sudaki Yaşam Savunucusu Dünya Rekortmeni Serbest Dalgıç Şahika Ercümen, okyanusları ve denizleri korumak için acil önlem almaya çağırdı. 

Geçen yıl 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'nde UNDP Türkiye'nin Sudaki Yaşam Avukatı olarak ilan edilen Dünya Rekortmeni Serbest Dalgıç Şahika Ercümen, Dünya Çevre Günü ve Dünya Okyanuslar Günü münasebetiyle herkesi denizleri ve okyanusları korumak için acilen harekete geçmeye çağırdı.

Şahika Ercümen, "kirlilik, atık, aşırı avlanma, istilacı yabancı türler ve iklim değişikliği nedeniyle okyanusların ve denizlerin her geçen gün oksijen kaybettiğini belirterek, İyi ya da kötü, İnsan Çağında gezegeni şekillendirmek. Bu Dünya Çevre Günü ve Dünya Okyanuslar Günü'nde herkesi denizlerimizden başlayarak mavi gezegenimizi korumak için harekete geçmeye çağırıyorum!”

Şahika Ercümen kimdir?

Şahika Ercümen, geçtiğimiz yıl UNDP Türkiye ile güçlerini birleştirerek denizlerin korunması konusunda farkındalık yaratmak ve denizlerin sesi olmak için birçok etkinliğe katıldı.

UNDP Türkiye'nin Suriye Krizi Müdahale ve Dayanıklılık Programı kapsamında 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında COVID-19 salgını sırasında artan deniz kirliliğine dikkat çekmek için Boğaz'a ve tarihi batık şehir Halfeti'ye dalış yaptı.

UNDP ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü "Deniz İstilacı Yabancı Türler Projesi" için de Kaş'ta dalış yaptı. denizlere en istilacı yabancı türler. UNDP Türkiye ve Şahika Ercümen, Küresel Hedeflerin 14'üncüsü olan Sudaki Yaşam konusunda herkesi bilinçlendirmek ve davranış değişikliğini teşvik etmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)