Alexa

RTÜK üye seçiminde; AK Parti çoğunluğu kaybetti

RTÜK'te AK Partili 2, MHP'li 1 üyenin görev sürelerinin 14 Temmuz'da dolması nedeniyle boşalan üyelikler için Meclis’te seçim yapıldı.

RTÜK üye seçiminde; AK Parti çoğunluğu kaybetti

Meclis’te yapılan oylama sonucu 3 RTÜK üyeliğine şu isimler seçildi: AK Parti Grubu’ndan Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, MHP Grubu’ndan Esat Çıplak ve Arif Fırtına. Buna göre 9 üyeli RTÜK'teki AK Parti'nin üye sayısı 5'ten 4'e inerken, muhalefetin üye sayısı 2 CHP, 2 MHP ve 1 HDP olarak 5'e yükselmiş oldu. 

TBMM Genel Kurulu’nun 7. birleşimi saat 15.00'te yoklamasız açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı yönetti. Katip üyelikleri ise Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca yaptı. Başkanlığın Genel Kurula sunuşları içinde, parlamenter diplomasi çerçevesinde yapılan ziyaretlere ilişkin TBMM Başkanlığı tezkeresi okundu. Meclis araştırması açılmasına dair iki ve genel görüşme açılmasına dair bir önerge okunarak bilgiye sunuldu. Ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) görev süresi dolacak 3 üyenin yerine yapılacak seçime geçildi. Konuyla ilgili usul görüşmesi yapıldı. 

Usul görüşmesinin tamamlanmasının ardından 3 üyenin seçimine geçildi. 471 üyenin katıldığı seçim sonucunda AK Parti'nin adayı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya 327, Murat Zelan 19, Dr. Hayati Bice 28, Esat Çıplak 368, Arif Fırtına 295, Filiz Koçali 157, Nevruz Uğur 5 ve İsmail Yolcu 4 oy aldı. Boş oy ve geçersiz 3 oy çıktı. Bu sonuçla yeni 3 üye AK Partili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ve MHP'li Esat Çıplak ile Arif Fırtına oldu. Buna göre AK Parti'nin RTÜK'teki üye sayısı 5'ten 4'e indi, muhalefetin üye sayısı ise 2 CHP, 2 MHP ve 1 HDP olarak 5'e yükselmiş oldu.
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 23:41
YORUM EKLE