Alexa
banner314

Samsunlu Avukatlardan HDP'ye Suç Duyurusu

Samsun barosu avukatlarından Alperen Carus ve Mehmet Ertuğrul Avcı Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına yarın saat 15:00 de verilmek üzere HDP için yapacakları suç duyurusu dilekçesini hazırladılar.

Samsunlu Avukatlardan HDP'ye Suç Duyurusu
banner327
 Samsun barosu avukatlarından Alperen Carus ve Mehmet Ertuğrul Avcı Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına yarın saat 15:00 de verilmek üzere HDP için yapacakları suç duyurusu dilekçesini hazırladılar. 


BASIN AÇIKLAMASI YAPACAKLAR

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Merkez Yürütme KuruluÜyeleri ve Res’en tespit edilecek sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilmek üzere hazırlanan dilekçede avukatlar Carus ve Avcı şu görüşlere yer verdi,”HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun 05.10.2014 tarihinde yaptığı “Sokağa çıkın” çağrısı ve devamında bu parti yetkililerince yapılan açıklamalar sonucunda meydana gelen olayların 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Türkiye CumhuriyetiHükümetine karşı silahlı isyan” başlıklı 313. Maddesine ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302. maddesine ,’’Suç İşlemeye tahrik’’ başlıklı 213. Maddesine, ‘’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’’ başlıklı 216. Maddesini açkça ihlal temişlerdir”

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bu suçun yazılı ve görsel basına gönderilerek aleni bir şekilde gerçekleştirildiğini bu nedenle konunun ciddi anlamda takipçisi olacaklarını ifade eden Carus ve Avcı‘’Kanunlara uymamaya tahrik’ başlıklı 217.Maddesine ve bu suçların basın yayın yoluyla işlenmesi sebebiyle 218. Maddesine açıkça aykırı olması HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından 06.10.2014 tarihinde twitter üzerinden yayınladığı ve aşağıda yer alan açıklama ile halk sokaklara çıkmaya davet edilmiştir. 

Bu açıklama ayrıca yazılı ve görsel basın yayın organlarına da gönderilerek alenileştirilmiştir. Bu açılama ile ; HDP Eş Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu 

(MYK) üyeleri dahil tüm yöneticileri, IŞİD’in , Kobani’ye saldırılarını bahane ederek halkı silahlı isyana tahrik ve teşvik etmiştir.” dediler.

İşte o dilekçenin tamamı:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

GÖNDERİLMEK ÜZERE

SAMSUN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

ŞİKAYET EDEN                :     -İSİM-                          T.C.  Kimlik No:

                                                   Adres :

ŞİKAYET EDİLENLER : Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu

                                             Üyeleri ve  Res’en tespit edilecek sorumlular.

                                                                                       Mithatpaşa Cad. No:62/20 Kızılay / Ankara                                                   

SUÇ                          : Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu’nun  05.10.2014 tarihinde yaptığı “Sokağa çıkın” çağrısı ve devamında bu parti yetkililerince  yapılan açıklamalar sonucunda meydana gelen olayların 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan” başlıklı 313. Maddesine ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302. maddesine ,’’Suç İşlemeye tahrik’’ başlıklı 213. Maddesine, ‘’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’’ başlıklı 216. Maddesine, ‘’Kanunlara uymamaya tahrik’ başlılı 217. Maddesine ve bu suçların basın yayın yoluyla işlenmesi sebebiyle 218. Maddesine  açıkça aykırı olması .

SUÇ TARİHİ            : 06.10.2014 TARİHİ VE SONRASI.

AÇIKLAMALAR  : HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından 06.10.2014 tarihinde twitter üzerinden yayınladığı ve aşağıda yer alan açıklama ile halk sokaklara çıkmaya davet edilmiştir. Bu açıklama ayrıca yazılı ve görsel basın yayın organlarına da gönderilerek alenileştirilmiştir.

Bu açılama ile ;

HDP Eş Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri dahil tüm yöneticileri, IŞİD’in , Kobani’ye saldırılarını bahane ederek halkı silahlı isyana tahrik ve teşvik etmiştir.

Şöyle ki ;

HDP’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 6 Ekim Pazartesi günü “Kobani” gündemiyle yaptığı toplantı sonrasında basına gönderilen “Halklarımıza acil eylem çağrısı” notuyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasal mevzuata aykırı olarak Kobani’ye olan IŞİD saldırılarını protesto etmek için sokağa çıkma çağrısında bulunmuştur. “Basına gönderilen açıklamada ; ’Kobane’de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobane’ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz. Kobane’de yaşanan katliam girişimine karşı 7’den 70’e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bütün uluslararası kurumlar, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik örgütleri, demokratik güçler Kobane’de yaşanan vahşete karşı harekete geçmelidir. Bundan böyle her yer Kobane’dir. Kobane’deki kuşatma ve vahşi saldırganlık son bulana kadar süresiz direnişe çağırıyoruz” denilmiştir.

Böyle bir çağrının sonuçlarının ne olacağı yıllardır yaşanan olaylar ışığında HDP yetkilileri tarafından bilinmektedir  ve bu sonuçların meydana gelmesi açıkça amaçlanarak ve teşvik edilerek bu açıklama kasıtlı olarak yapılmıştır.

Bu çağrı üzerine ülkemizin bir çok şehrinde yapılan eylemlerde, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobani saldırılarını protesto etme amacıyla olduğu ileri sürülen eylemlerde onlarca vatandaş hayatını kaybetmiş, kolluk kuvvetleri de dahil yüzlerce vatandaş yaralanmış, işyerleri, evler ve kamu malları hasar görmüş, birçok şehirde eğitime ara verilmiş, sokağa çıkma yasağı uygulanmak zorunda kalınmıştır .HDP’nin “Sokağa çıkın” çağrısının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan” başlıklı 313. Maddesine ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü  bozmak” başlıklı 302. Maddesine açıkça aykırı olduğu açıkça ortadadır.

DELİLLER                : Basın-yayın organları ve sosyal medyada yapılan konu ile alakalı açıklamalar.  Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanları ve diğer yetkililerin açıklamaları. Eylemler sırasında güvenlik güçlerinin yaptığı tespit ve yapılan soruşturmalar vs. yasal deliller.

NETİCE VE TALEP :    Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle, ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer güvenlik birimlerinin yaptıkları tespit ve işlemlerde esas alınarak , Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve diğer ilgili yetkilileri hakkında  05.10.2014 tarihinde yapılan “Sokağa çıkın” çağrısının ve sonucunda meydana gelen olayların 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan” başlıklı 313. Maddesine ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302. maddesine,’’Suç İşlemeye tahrik’’ başlıklı 213. Maddesine, ‘’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’’ başlıklı 216. Maddesine, ‘’Kanunlara uymamaya tahrik’ başlılı 217. Maddesine ve bu suçların basın yayın yoluyla işlenmesi sebebiyle 218. Maddesine açıkça aykırı olması sebebi ile kamu davası açılması arz ve talep olunur. 13.10.2014

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 17:58
YORUM EKLE

banner307

banner325