Yandex Metrika

Saray’ın tahsis değişikliğine dava

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) bulunan kendisine ait 8 dönümlük araziyi önce Başbakanlık, ardından da değişiklik yaparak Cumhurbaşkanlığı’na tahsis etmesi davalık oldu.

Saray’ın tahsis değişikliğine dava
22 Haziran 2015 Pazartesi 13:45

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) bulunan kendisine ait 8 dönümlük araziyi önce Başbakanlık, ardından da değişiklik yaparak Cumhurbaşkanlığı’na tahsis etmesi davalık oldu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, dava açacaklarını duyurdu. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AOÇ Kanunu’na göre özel bir kanun çıkarılmadan devir işleminin geçersiz olacağını savundu.


Büyükşehir Belediyesi’nin olağanüstü toplantısında görüşülen Saray’ın kullanımına yönelik daha önce Başbakanlık'a tahsis edilen 8 dönümlük AOÇ arazisi, bu kez Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edilince, Mimarlar Odası Ankara Şubesi de söz konusu meclis kararını yargıya taşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "AOÇ arazilerinin Atatürk'ün vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal edilerek, parsel parsel yapılan tüm tahsislerine dava açmayı bir borç biliyoruz." dedi.


'TAHSİS HUKUK DIŞI, AOÇ MÜDÜRLÜĞÜNE DERHAL DEVREDİLMELİDİR'


Candan, açıklamasında 8 dönümlük AOÇ arazisinin Başbakanlık'a tahsisine ilişkin açtıkları davanın mürekkebi kurumadan, aynı alanın Cumhurbaşkanlığı’na devredilmesinin hukuksuz olduğunu söyledi. Candan şöyle devam etti: "Atatürk Orman Çiftliği alanları ile ilgili yapılan tüm devirler hukuksuzdur, ister Başbakanlık'a yapılsın, ister Cumhurbaşkanlığı'na, hepsi hukuksuzdur. 5659 sayılı AOÇ Müdürlüğü Kuruluş Kanunu ek maddesine göre 'Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen araziler, Büyükşehir Belediyesince hiçbir şekilde maddede belirtilen amaçlar dışında kullanılamaz. Yukarıdaki fıkralarda belirtilen amaca aykırı kullanımlara teşebbüsün ve/veya kullanımın tespiti halinde bu arazilerin intifa ve/veya işletme hakkı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne derhal iade edilir.' denilmektedir. Bu nedenle kaçak saraya yapılan tahsis hukuk dışıdır, acilen 8 dönümlük arazi AOÇ Müdürlüğüne devredilmelidir."


'KANUN OLMADAN DEVİR GEÇERSİZ'


AOÇ ile ilgili özel kanun çıkarılmadan tüm davaların geçersiz olduğunu savunan Candan, "Atatürk Orman Çiftliği alanlarının hangi amaçla kullanılacağı bellidir. 5659 sayılı AOÇ Kanunu'na göre özel bir kanun çıkartılmadan yapılan tüm devirler geçersizdir. Kanunsuz yapılan devir ve tahsislerle ilgili, büyük dava hazırlığımız başladı. Bu hukuksuz uygulamaları gerçekleştirenler, yargı önünde hesap vereceklerdir." açıklamasında bulundu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.