Şeffaflık Derneği’nden milletvekillerine çağrı

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’yi sarsan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla ilgili Meclis’e yeni seçilen milletvekillerine açık çağrı yaptı.

Gündem 23.06.2015, 00:01 23.06.2015, 00:06
Şeffaflık Derneği’nden milletvekillerine çağrı

Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye’yi sarsan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla ilgili Meclis’e yeni seçilen milletvekillerine açık çağrı yaptı. Dernek, birçok sivil toplum kuruluş adına hazırlanan mektubunda, “17-25 Aralık iddiaları soruşturulsun, cezasızlık hali ortadan kalksın!” çağrısı yaptı.

Mektupta şu görüşler dile getirildi:

“Sayın Milletvekillerimizden taleplerimizdir:
TBMM Genel Kurulu’nda 17-25 Aralık iddialarıyla ilgili olarak 20 Ocak 2015 tarihinde yapılan, oylamada dört eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmesinin reddedilmesi; hukukun üstünlüğü, hukuk güvenliği ve adil yargılanma ilkelerine ilişkin kamuoyu güvenini sarsmıştır. Göreve başlayacağınız tarihten itibaren, 17-25 Aralık sürecine ilişkin atacağınız adımlar; sadece bu vakayla sınırlı olmaksızın ülkemizde yerleşmiş “cezasızlık” kültürünün kırılması ve hesap verebilirlik kavramının güçlendirilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır. Lütfen Meclis’teki icraatlarınıza bu durumu dikkate alarak başlayın!

1- Siz Sayın Milletvekillerimizi, 17-25 Aralık iddialarına ilişkin dört eski Bakan hakkında yeni bir Meclis Soruşturma Komisyonu kurulması için önerge vermeye ve 17-25 Aralık iddialarına ilişkin soruşturmaların tekrar başlatılması ve hukuka uygun bir şekilde takip edilmesi için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.
Haklarında yolsuzluk iddiaları bulunan dört eski Bakan hakkında yeni bir Meclis Soruşturma Komisyonu’nun kurulması, ülkemizin bir hukuk devleti olduğuna ilişkin kamuoyunda oluşan güven kaybının tamirine ilişkin önemli bir adım olacaktır. Yeni Meclis’in 17-25 Aralık iddialarına konu olan dört eski Bakan hakkında yeni bir Meclis Soruşturma Komisyonu kurulması yolunda alacağı karar, herkesin kanun önünde eşit olduğuna ilişkin evrensel ilkeyi de doğrulayacaktır.

Ayrıca, 17 ve 25 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk ve rüşvet iddialarının ardından her ne kadar takipsizlik kararları verilmiş olsa da, yolsuzluk suçlamalarında maddi gerçeğin titizlikle araştırılması zorunludur. Hukukun üstünlüğü ilkesi gereği, suçun oluştuğuna ilişkin yeterli şüphe bulunması halinde, suçla itham edilen kişilerin mahkeme önüne çıkarak adil biçimde yargılanması beklenir. Bu nedenle, 17-25 Aralık iddialarına ilişkin soruşturmaların başlatılarak hukuka uygun bir şekilde takip edilmesinin öncelikleriniz arasında olmasını beklemekteyiz.

2- Siz Sayın Milletvekillerimizi, ülkemizin en önemli sorunlarından olan yolsuzlukla mücadelenin başarılı olabilmesi için gerekli temel mevzuat eksikliklerini gidererek, ivedilikle Siyasi Etik Yasası, Siyasetin Finansmanı ve Milletvekillerinin ve Üst Düzey Bürokratların Mal Bildirimlerinin Kamuoyuyla Paylaşılması gibi yasal düzenlemeleri yapmaya, Kamu İhale Kanunu gibi konulardaki eksikliklerin giderilmesi yolunda harekete geçmeye davet ediyoruz. Biz bu çağrıda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları olarak, 25. Dönem boyunca siyasetin şeffaflaşması adına tüm icraatlarınızın takipçisi olacağız.” 
Yorumlar (0)
az bulutlu