Alexa

Suriye göçmenleri ne olacak

Türkiye’deki Suriyeli sayısı resmi açıklamalara göre bir milyonu geçti.

 Suriye göçmenleri ne olacak

Türkiye insani sebeplerden dolayı iç savaştan kaçıp kendisine sığınan Suriyelilere kapısını açtı. Bazı Arap ülkeleri gibi sınırlarını kapatmadı ya da sınırlarda göçmen kentleri kurarak Suriyelileri buralarda yaşamak zorunda bırakmadı.

Türkiye’deki Suriyeli sayısı resmi açıklamalara göre bir milyonu geçti. Mültecilerin çok küçük bir kısmı sınır şehirlerinde kurulan göçmen kentlerinde kalıyor. Büyük bir kesimi ise Türkiye’nin her tarafına dağılmış durumda. Bu gurubun az bir kesimi iş bulmuş kendi başına hayatını devam ettirebilecek konumda. Diğer kesimi ise devletten yardım alarak hayatını sürdürüyor. Ancak özellikle büyük şehirlerde Suriyelilerden kaynaklanan asayiş sorunları endişe uyandırmaya başladı. İstanbul adeta Suriyeliler dilenciler haline geldi. Tarihi yarımadada her köşe başı insanları rahatsız eden Suriyeli dilenciler tarafından işgal edilmiş vaziyette. Antep gibi şehirlerde ise göçmenlerle birlikte kentin kültürel dokusu ağır darbeler almış.

Suriye’de iç savaş bitse de bu insanların oraya geri dönme ihtimali çok zayıf. Avrupa ülkeleri Türk halkı için nasıl cazip ise Türkiye de Suriyeliler için o kadar cazip bir ülke. Her yıl bütçeden Suriyeliler için ayrılan pay insanların çok fazla umurunda değil. Ancak bu kadar mültecinin sorunlarıyla nasıl baş edileceği toplumu kaygıya sürüklüyor. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 23:13
YORUM EKLE

banner331