banner434

Suriyeli çocuklar için Hamsi Festivali

EYÜP'teki geleneksel "Hamsi Festivali" bu kez Suriyeli çocuklar için düzenlendi.

Gündem 22.12.2015, 23:31 22.12.2015, 23:37
Suriyeli çocuklar için Hamsi Festivali

Suriye'deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli ailelerin çocukları, Hamsi Festivali'nde hamsinin tadına baktı. Festivalde, çocukların Suriye şarkıları söyleyerek oyunlar oynaması renkli görüntülere sahne oldu.


Eyüp Belediyesi, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Eyüp'e yerleşen Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitim aldığı okulun bahçesinde Hamsi Festivali düzenledi. Hamsi Festivali'ne, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın yanı sıra ilçede görev yapan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda Suriyeli çocuk katıldı.


Suriyeli çocukların eğitim gördüğü Güzeltepe Hacı Arif Bey İlköğretim Okulu'nun bahçesinde yapılan festivalde, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Suriyeli çocukların anneleri ile Arapça konuşarak sorunlarını dinledi. Başkan Aydın, daha sonra kendi eliyle çocuklara balık-ekmek ikram etti.


Horon ekibinin sergilediği gösterilere eşlik eden Suriyeli çocuklar doyasıya eğlendi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da horonlara eşlik ederek bu coşkuya katıldı.


Suriyeli bir grup öğrencinin Suriye şarkıları söyleyerek oyunlar oynaması renkli görüntülere sahne oldu.


Başkan Remzi Aydın, "Bugün İkinci Hamsi Festivali yapıyoruz. Eyüp'te Güzeltepe İmam-Hatip Lisesi'nde ikinci öğretimde okuyan Suriyeli çocuklarımızla birlikteyiz. İstedik ki onlar için değişik bir gün olsun. Belki bilmedikleri ve ilk defa gördükleri hamsinin tadını tatsınlar istedik. Diğer Türk kardeşleriyle kaynaşsınlar ve aileleriyle beraber hoş bir anıları olsun istedik. Yaklaşık 700 civarında öğrencinin katılımıyla böyle bir etkinlik düzenledik. Onlar için bu Hamsi Festivali'nin güzel bir anı olacağını düşünüyorum" dedi. 

Yorumlar (0)