Alexa

Suriyeliler Türkiye'nin Başına Bela Olur mu?

Suriye'deki çatışmalardan kaçarak komşu ülkelere sığınan Suriyeli sayısı 4 milyonu aştı.

Suriyeliler Türkiye'nin Başına Bela Olur mu?

Suriye'deki çatışmalardan kaçarak komşu ülkelere sığınan Suriyeli sayısı 4 milyonun üzerine çıktı.tabi bunlar resmi rakamlara göre böyle. Bir de olayın resmi olmayan rakamları var.

ÜLKESİNDEN KAÇAN SIĞINMACILARIN SAYISI NEDİR?

Türkiye’de bulunan sığınmacı sayısı ise 1.8 milyon. Bu rakamlar Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rakamlardır. Yani resmi rakamlardır. Resmi olamyan rakamlar bu rakamların çok daha üzerindedir. Suriye'de ülke yerinden edilenlerin sayısının ise en az 7,6 milyon olduğu belirtiliyor.

SIĞINMACILARIN YARISI TÜRKİYE'DE

milyon Suriyeli sığınmacının 1 milyon 805 bin 255'i Türkiye'de bulunuyor bu neredeyse yarısına tekabul ediyor. Yani dünyanın en fazla sığınmacı ağırlayan ülkesi Türkiyedir.Suriyeli sığınmacı sayısının yıl sonunda 4 milyon 270 bine ulaşmasının beklendiği ifade edildi. Haziran 2015'te 24 bin Suriyeli sığınmacının Türkiye'ye giriş yaptığı, Türkiye'nin dünyanın en fazla sığınmacı ağırlayan ülkesi olduğu ve Suriyeli sığınmacıların yüzde 45'inin burada bulunduğu belirtildi.

SURİYELİLER NE ZAMAN GİDECEK?

Suriyelilerin ne zaman gideceğiyle ilgili net bir bilgi olmasa da 1 ağustos 2015 tarihinde bununla ilgili ilk defa Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklama yaptı.

AK Parti'nin MKYK toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Güvenli bölge kuracağız. IŞİD’den arındırılmış bir bölge olacak. PYD’nin de Fırat’ın batısına geçmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye’deki Suriyeli mülteciler, bu güvenli bölgeye yerleştirilecek” dedi..

Her ne kadar böyle denmişse de Suriyeliler Türkiye’nin her tarafına dağılmış durumdadır. Bunları toplamak bile başlı başına bir iş.

Suriye’de iç savaş devam ettiğine göre ve uzun yıllar suriye’de karışıklıklar devam edeceğine göre Suriyeliler başımıza kalacaktır. Zaten bir çoğunu nüfuzumuza almış durumdayız.

SURİYELİ SORUNLARI

Suriyelilerin Türkiye'deki etkileri, en fazla toplumsal alanda hissediliyor. Sığınmacılar ile yerel halk arasında, farklı dil, kültür ve yaşam tarzından kaynaklanan sorunlar yaşanıyor. Sığınmacılardan dolayı çok eşliliğin ortaya çıkması ve buna bağlı boşanmaların artması, kadın ve çocuk istismarı, çarpık yapılaşma gibi problemler de giderek artıyor.

Suriyelilerin yoğun yaşadıkları illerde demografik yapıyı değiştirmeleri en ciddi toplumsal etkilerden biri. Bu durum, kimi zaman etnik ve mezhepsel boyutlu kutuplaşmaların doğmasına ya da var olan gerginliklerin körüklenmesine yol açabiliyor. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığı takdirde dilencilik, hırsızlık, gasp, saldırı, fuhuş, kayıt dışında sömürü ve organize suçlara (mafya) Suriyelilerin de etkin olarak dahil edildiği durumlarla karşı karşıya geleceğiz."

SURİYELİLER TÜRKİYE’NİN BAŞINA BELA OLACAK

Suriyeli göçmenlerin kısa zaman içinde Türk toplumuyla kaynaşması mümkün olmayacak. Türki’ye bir kaç sene Suriyelileri misafir olarak kabul ettiği içindaha sabırlı davranıyor ve yardımlarını esirgemiyor; Onlar için üzülüyor. Ancak temelli Türkiye’de kalacaklarının bilinmesinden sonra bir sürü sorunlar meydana gelecektir.

TÜRKİYE’DE BÜYÜK MAFYA ÖRGÜTÜ DOĞABİLİR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Suriyeli göçmenlerle ilgili gerekli önlemleri almadığı takdirde bir mafya örgütü ortaya çıkabilir. Suriyelilerden meydana gelecek bir mafya örgütü çok büyük zararlara yol açabilir.

Şu anda bile özellikle büyük kentlerde buna şahit olmaktayız. Kapkaççılık, fuhuş ve bir takım kirli işlerde Suriyelilerin bir kısmı çıraklık dönemi geçirmektedir. Bunların birde ustalık dönemi olacaktır.

SURİYELİLER OY KULLANACAK MI?

Konuyla ilgili her ne kadar çeşitli iddialar varsa da yasaların açıklaması nettir. Yasalarımız ne diyor ona bakalım:

Suriyelilere oy kullandırılacağı yönündeki iddialara da yanıt veren Güven, şunları ifade etti:

"Herkes nüfus cüzdanını çıkarsın baksın T.C. kimlik numarasına, 9'a kadardır. 9'lu rakamlar yurt dışından gelen, burada yaşayan yabancılara verilen rakamlardır. Suriyelilere de onlar verilir, diğer misyondakilere de buradaki işlerini takip etsin diye 9'lu kayıtlar verilir. Sistem 9'lu kayıtları kabul etmez. Ben zaten bunu hemen hemen tüm siyasi partilere veriyorum. Bugüne kadar bana '9'lu kayıt var' diye tek bir müşahhas, somut bir şey getirilmedi. Hiçbir kimse MERNİS'te 'bu vatandaş ölü olduğu halde kaydınızda hala sağ ve seçmen görünüyor' diye bir şey getirmedi. Birileri kamuoyunu bilgilendirirken seçime, Anayasal kurum olan YSK'ya güveni sarsacak şekilde açıklama yapmamalı. Belgesi varsa gelir, biz de kurulun eksiği varsa gideririz. Ama şunu çok net söyleyebilirim ki YSK'nın seçmen listeleri kesinlikle sağlıklı listelerdir. Hatta AGİT, açıklamalarında güvenilir olduğunu bildirmiştir."

Fazla oy basılması çeşitli Spekülasyonlara yol açtı. Bazı siyasetçiler Suriyeli göçmenlerin veya sığınmacıların seçimlerde oy kullanacağına dair iddialar ortaya attı.

SURİYELİLERE SINAVSIZ ÜNİVERSİTE İMKANI

Başkanlık tarafından Suriye vatandaşlarına yönelik hazırlanan eğitim burs programı kapsamında, ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye kaçan ve bazı şartları taşıyan Suriyeliye eğitim ve burs imkanı sağlanması amaçlandı. Burs sayesinde Suriyelilere belirlenen üniversitelerde eğitim, devlet yurtlarında barınma ve aylık burs ödemesi imkanı verilecek.

SURİYELİLERE MEMUR OLMA HAKKI

Suriye'de çıkan iç savaş nedeniyle ülkesinden kaçan milyonlarca Suruyeli Türkiyeye sığındı. Suriyeliler arasından şartlara uyan ve Türkiye’ye giriş yaparken belge verilen 100 Bin Suriyeli memur olma imkanı tanınacak.

Ülkede milyonlarca işsiz genç varken Suriyeli mültecilerin devlet kadrolarına yerleştirileceği iddası bazı çevrelerce tepki ile karşılanırken, şartlara uyan Suriyelilerce sevinçle karşılandı.

GELENLERİN KİM OLDUKLARI BİLİNİYOR MU

Aslında en önemli sorunlardan birisi de sığınmacıların kim oldukları. Gelenler içinde hırlı-hırsız, mafya, katil,özel yetenekli casuzlar, hatta canlı bombalar var mıdır yok mudur bilinmiyor. İlerleyen zaman diliminde kontrolsüz bir yığının neler yapabileceğini göreceğiz

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 17:54
YORUM EKLE

banner331