Suriyelilere elektronik kayıt sistemi...

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli öğrencilerin eğitimi için yeni bir plan hazırladı. Buna göre, MEB, İçişleri Bakanlığı ile birlikte Suriyeli öğrencilerin bakanlığa bağlı tüm resmi ve özel okullara kayıt olmalarını sağlamak için elektronik kayıt sistemi oluşturacak.

Gündem 11.03.2014, 13:27 11.03.2014, 13:31
 Suriyelilere elektronik kayıt sistemi...
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Suriyeli öğrencilerin eğitimi için yeni bir plan hazırladı. Buna göre, MEB, İçişleri Bakanlığı ile birlikte Suriyeli öğrencilerin MEB'e bağlı tüm resmi ve özel okullara kayıt olmalarını sağlamak için elektronik kayıt sistemi oluşturacak. 

MEB verilerine göre, 10 ilde kurulan konaklama tesislerinde betonarme, konteyner, prefabrike bina ve çadırlardan 800'e yakın derslik oluşturuldu. Devam eden çalışmalarla birlikte yakın bir zamanda bu sayının üzerine çıkacak. 

Konaklama tesislerinde okul öncesinden 12. sınıfa kadar yaklaşık 65 bin Suriyeli öğrenci eğitimlerine devam ediyor. Bu sayı da her gün yeni girişlerle birlikte artıyor. Konaklama tesislerinde eğitim faaliyetleri valilikler tarafından görevlendirilen MEB'in bölgedeki deneyimli personeli koordinesinde yürütülüyor. 

-Kurslardan 50 bin Suriye vatandaşı yararlandı

Tesislerde oluşturulan eğitim alanlarında yaklaşık 400 Türk ve yaklaşık 2 bin 100 gönüllü Suriyeli, 2 bin 500'ün üzerinde öğretmen görev alıyor. Görevlendirilen Türk öğretmenler ve gönüllü olarak görev alan Suriyeli öğretmenler, Suriyeli çocukların ülkelerinde yarım kalan eğitimlerini telafiye yönelik ülkelerine döndüklerinde veya üçüncü bir ülkeye gittiklerinde sene kaybı yaşamamalarını sağlayacak nitelikte bir eğitim programı üzerinden çalışmalarını yürütüyor. 

Ders kitapları, geçen yıl Suriyeli akademisyenler ile birlikte tashih edilen bir format üzerinden hayırsever Türk işadamları tarafından çoğaltılarak dağıtıldı. Bu yıl Suriye Eğitim Derneği tarafından bulunan fonlarla çoğaltıldı ve Suriyeli öğrencilere dağıtıldı. 

Konaklama tesislerinde yetişkinlere yönelik çok farklı alanlarda kurslar açılıyor ve başarıyla eğitim faaliyetleri sürdürülüyor. En yaygın olarak Türkçe eğitimi veriliyor. Bunun yanında ebrudan kuaförlüğe, el sanatlarından dikiş nakışa, halı dokumadan elektrikli alet tamiratına kadar onlarca alanda kurslar açılıyor. Bugüne kadar bu hizmetlerden 50 binin üzerinde Suriye vatandaşı yararlandı ve 30 bininin eğitimi tamamlandı. Bugün itibariyle 7 binin üzerinde yetişkin Suriye vatandaşı farklı kurs alanlarında eğitim görmeye devam ediyor.

Pasaportları bulunan Suriye vatandaşlarından geçici oturma izni almış ve alma işlemi devam edenlerin 6 bine yakını MEB'e bağlı okullarda eğitimlerine kaldıkları yerden Türkçe öğrenerek Türk akranları ile birlikte devam ediyor. 

Şehirlere düzensiz giriş yapmış ve henüz kayıtları alınmamış Suriye vatandaşlarının çocuklarına yönelik valilikler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler tarafından 50'nin üzerinde eğitim alanı oluşturuldu ve yaklaşık 40 bin okul çağındaki Suriyeli çocuğa ara verdikleri eğitimlerini telafi etme imkanı sunuldu. Başbakanlık AFAD ve UNICEF, MEB ile koordineli bir şekilde şehirlerdeki Suriye vatandaşlarına yönelik prefabrike okullar inşa etmeye başladı. Yakın zamanda 10 okul, daha sonra 15 ve yıl sonuna kadar da 25 okul olmak üzere yaklaşık 50 okul daha Suriyeli çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla inşa edilip valiliklere verilecek. 

Bunun yanı sıra Başbakanlık AFAD, farklı kuruluşlarla çalışmalar yürütüp bunlara ek hizmet alanları ve Suriyeli gençlere yönelik hizmet verecek mesleki eğitim merkezleri inşa etmeyi planlanıyor. 

-Şehirlerdeki gönüllü Suriyeli öğretmenlere ekonomik destek

MEB ve UNICEF, konaklama merkezlerinde gönüllü görev alan Suriyeli öğretmenleri desteklemeye yönelik yaptığı çalışmalar kapsamında gönüllü öğretmenlere eğitimler ve ekonomik desteklerde bulundu. Başbakanlık AFAD ile koordineli olarak UNICEF ile işbirliği içerisinde yürütülen bu desteklere, şehirlerdeki geçici eğitim mekanlarında gönüllü olarak görev alan Suriyeli öğretmenler de dahil edilerek devam edilecek. 

Şehirlerde yaşamlarını sürdüren Suriye vatandaşlarının Türkçe ve halk eğitim merkezlerindeki kurslara katılmaları için de ayrı bir elektronik kayıt sistemi oluşturulacak. Elektronik kayıt sisteminde İçişleri Bakanlığının Suriyeli vatandaşlara vereceği kayıt numarasının kullanımı öngörülüyor. Söz konusu çalışmalarda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi uluslararası kuruluşlar ile görüşmeler sürdürülüyor. 

Suriyeli çocuklara ülkelerinde devam etmekteyken yarım bırakmak zorunda kaldıkları eğitimlerini telafi etmeyi ve kaldıkları yerden devam etmelerini amaçlayan bir program üzerinden ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri veriliyor. Tesislerde görevlendirilen öğretmenler, Suriyeli öğrencilere Türkçe, bilgisayar, resim, müzik gibi dersler veriyor.  Gönüllü Suriyeli öğretmenler ise öğrencilere kendi dillerinde dil bilgisi, sosyal bilgiler, tarih, coğrafya, matematik gibi dersler aktarıyor. 

-Suriyeli çocuklar için elektronik kayıt sistemi oluşturulacak

MEB, İçişleri Bakanlığı ile birlikte Suriyeli öğrencilerin MEB'e bağlı tüm resmi ve özel okullara kayıt olmalarını sağlamak için elektronik kayıt sistemi oluşturacak. Bunun yanında bu çocukların uyum sorunu yaşamamaları adına hızlandırılmış dil eğitimi programları hazırlanacak. 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, UNICEF gibi uluslararası kuruluşlar, MEB ile bu alanda işbirliği yapacaklar ve halk eğitim merkezlerini, "Okullar Hayat Olsun" projesini bu alanda aktif bir şekilde kullanacak. Diğer yandan Başbakanlık AFAD ile UNICEF ve diğer kuruluşların işbirliği içerisinde oluşturacakları yeni eğitim alanlarını da MEB aktif olarak kullanacak. 

MEB, Suriyeli öğrencilerin eğitimlerindeki müfredat ile ilgili çalışmaları Türkiye'deki Suriye vatandaşlarının temsilcileri ile birlikte oluşturdu.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu