Sur’un tarihi yapılarını taşlara dövüyor

Nurettin Medyelioğlu 50 yaşında. Diyarbakır’da yaşıyor. Teröristlerin kazdığı hendekler, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalarla gündeme gelen Sur ilçesinde taş dövme sanatını yapıyor. Öğretmen emeklisi Medyelioğlu, ilçedeki tarihi yapıları taşlarla yaşatmaya çalışıyor.

Gündem 21.05.2016, 13:55
Sur’un tarihi yapılarını taşlara dövüyor

Tarihi Dört Ayaklı Minare’yi, Ulu Cami’yi, Kurşunlu Camii’ni adeta yeniden inşa ediyor.

Bu işi para kazanmak için yapmadığını vurgulayan Nurettin Medyelioğlu, doğup büyüdüğü kentin eşsiz değerlerini dünyaya tanıtmak istediğini belirtiyor. İşini severek yaptığını dile getiren Medyelioğlu, “Çok zor, zahmetli ve sabır isteyen bir iş. Ama işi yaptıktan sonra büyük bir keyif alıyorsunuz. Zaman zaman sergiler de yaptım. Diyarbakır’ın tanıtımına küçük bir katkım oluyorsa ne mutlu bana.” diyor.


Diyarbakır'la ilgili motifler, minyatürler üretmeye çalışan taş sanatçısı Medyelioğlu, resimden heykele farklı farklı eserler meydana getiriyor. Kendisinden sonra mesleğin ölmemesi için de öğrenciler yetiştiriyor.

Ticari amaçla hareket etmediğini kaydeden Nurettin Medyelioğlu, “Bir grup öğrenci yetiştirdim. En çok istediğim buydu bu meslekte. Birilerine bu işi öğretip yaşatabilirsek ne mutlu bize. Biz taşlı evlerde büyüdük. Şimdi onları yaşatmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullanıyor. 

Yorumlar (0)