Talip Geylan; Laf Ola Beri Gele!

gazeteci Nagehan Alçı’nın “Ama öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı sanki.” sözlerine sert tepki gösteren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Kimse merak etmesin, çocuklarımızın eğitim süreciyle ilgili kaygı düzeyi en yüksek olanlar, öğretmenlerdir.” dedi.

Gündem 11.01.2021, 20:07 11.01.2021, 23:25
Talip Geylan; Laf Ola Beri Gele!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan,  gazeteci Nagehan Alçı’nın sözlerine sert tepki göstererek, "Sayın Alçı’nın kaç tane öğretmen ya da öğrenci ile görüşerek “ÖĞRETMENLER DE ÖĞRENCİLER DE OKULSUZLUĞA, RAHATA ALIŞTI SANKİ…” gibi bir kanaatin sahibi olması çok ilginç bir durum." dedi.

Nagehan Alçı’nın, “Ama öğretmenler de öğrenciler de okulsuzluğa, rahata alıştı sanki.” sözlerini değerlendirerek sert ifadelerle tepki gösteren Geylan, "Öğrenme kayıplarını, uzaktan eğitime erişememe sorunlarını, ölçme ve değerlendirme yapılamaması gibi olumsuzlukları dile getirirken, zorunlu olarak yüz yüze eğitime ara verilen bu süreci, “ÖĞRETMENLER RAHATA ALIŞTI” gibi bir saçmalıkla tanımlanamayacağını kaydeden Genel Başkan Geylan; “Kimse merak etmesin, çocuklarımızın eğitim süreciyle ilgili kaygı düzeyi en yüksek olanlar, öğretmenlerdir.” dedi.

974 bin öğretmenin dört gözle okulların açılmasını beklediğine de dikkat çeken Genel Başkan Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Sayın Nagehan Alçı, her konunun uzmanı sıfatıyla, bu kez de eğitime el atmış. Tabii ki, çocuklarımızın geleceği ve eğitimimizin sıhhatiyle alakalı kaygılı olmak takdire şayandır. Ancak, “DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN, VUR BELİNE KAZMAYI” misali yuvarlamayacak ve meramınızı üslubunca ifade edeceksiniz. Öğrenme kayıplarını, uzaktan eğitime erişememe sorunlarını, ölçme ve değerlendirme yapılamaması gibi olumsuzlukları dile getirirken, zorunlu olarak yüz yüze eğitime ara verilen bu süreci, “ÖĞRETMENLER RAHATA ALIŞTI” gibi bir saçmalıkla tanımlamayacaksınız! Hem bir veli ve hem de bir eğitim sendikasının yöneticisi olarak çok iyi müşahede ediyor ve biliyorum ki; hali hazırda milyonlarca öğrencimiz ve 974 bin öğretmenimiz dört gözle okulların açılmasını bekliyor. Gerçek böyle iken, Sayın Alçı’nın kaç tane öğretmen ya da öğrenci ile görüşerek “ÖĞRETMENLER DE ÖĞRENCİLER DE OKULSUZLUĞA, RAHATA ALIŞTI SANKİ…”  gibi bir kanaatin sahibi olması çok ilginç bir durum." dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Nagehan Alçı'ya şu soruları yöneltti:

Bunları biliyor musunuz?

  1. Öğretmenler, uzaktan eğitim sürecinde, yüz yüze eğitimde olduğunun bir kaç katı zaman ve emek harcamaktadır.
  2. Sabah 08.00’den akşam 20.20’ye kadar uzaktan eğitim devam etmektedir.
  3. Okulda yüz yüze öğrencilerinin gelişimini takip edebilen öğretmenler, uzaktan eğitim sürecinde telefon, e-posta ya da diğer dijital iletişim araçlarıyla gece geç saatlere kadar öğrenci ve veliler ile görüşmektedir.
  4. Uzaktan eğitim süreci, hiçbir ekonomik ve teknolojik destek almadan tamamen öğretmenlerin kişisel gayret ve imkanlarıyla yürümektedir.
  5. Salgın döneminde öğretmenlerin %39’u bilgisayar/tablet satın almıştır. Bunun için de tek kuruş ilave destek almamışlardır.
  6. Öğretmenler, bu dönemde sadece uzaktan eğitim faaliyetlerini yürütmemişler; vefa destek gruplarında, filyasyon ekiplerinde, mahalle denetim ekiplerinde gönüllü olarak görev alarak ülkemizin salgınla mücadelesine emek verdiler.

Talip Geylan, yasılı basın açıklamasını şu şekilde sonlandırdı; "Son kez olarak  Kesintiye uğrayan eğitim sürecimiz ve öğrencilerimizin öğrenme kayıpları ile dertlenmek tebrik edilecek bir tutumdur. Ancak bunu ifade ederken eğitimin taşıyıcı kolonu olan öğretmenlerimizi tahkir ve huzursuz edecek söylem ve iddialardan kaçınmak gereklidir. Kimse merak etmesin, çocuklarımızın eğitim süreciyle ilgili kaygı düzeyi en yüksek olanlar, öğretmenlerdir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)